Ārstēšana, Citas slimības

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijā no difterijas miruši 13 cilvēki

Foto - Agnese Gulbe/LETA

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijā no difterijas miruši 13 cilvēki, šodien preses konferencē par informatīvo kampaņu “Pasargāts, jo vakcinēts!” sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

No mirušajiem cilvēkiem viens bijis arī bērns. Runājot par kopējo statistiku, Perevoščikovs norādīja, ka pērn Latvijā ar difteriju saslimuši seši cilvēki, tomēr neviens nav miris.

2015.gadā Latvijā ar difteriju saslimuši 10 cilvēki, bet 2014.gadā – 13. Eksperts norādīja, ka difterija “iet mazumā”, tomēr citās Eiropas Savienības valstīs situācija paliek sliktākā. Tas galvenokārt saistīts ar patvēruma meklētājiem, kuriem mēdz atklāt difteriju.
Lielākoties ar difteriju saslimst cilvēki Rīgā. Kā liecina dati par vakcinācijas aptveri, Rīgā pret šo infekciju vakcinējušies vien 46% pieaugušie, kas ir daudz mazāk nekā vidēji valstī, kas ir aptuveni 65%. Tāpat 80% saslimušo pieder pie sociālajam riskam pakļauto cilvēku grupas.

SPKC arī noskaidrojis, ka pašu ģimenes ārstu starpā vakcinācijas līmenis pret difteriju neatšķiras no iedzīvotāju vakcinēšanās līmeņa.
SPKC pārstāvis arī norādīja, ka viens difterijas slimnieks var aplipināt pat septiņus citus cilvēkus un tas ir teju divas reizes vairāk nekā gripas gadījumā.

Jau ziņots, ka pēdējo trīs gadu laikā teju trešdaļa no visiem difterijas saslimšanas gadījumiem Eiropas Savienībā (ES) tika reģistrēti Latvijā, šodien preses konferencē “Pasargāts, jo vakcinēts” sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Pēdējo trīs gadu laikā Latvijā reģistrēts 51 difterijas saslimšanas gadījums, bet citās ES valstīs – 117 gadījumi.

Lai informētu sabiedrību par šo saslimšanu un vakcinācijas nozīmību, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) līdz marta beigām organizēs informatīvu kampaņu. Tajā ar dažādu informācijas kanālu palīdzību plānots uzrunāt sabiedrību un ārstus, lai informētu par šo infekciju un galu galā arī veicinātu vakcinēšanos.

Uzmanība tiks pievērsta cilvēkiem Rīgas un Pierīgas reģionā, ņemot vērā, ka šeit vakcinācijas aptvere ir zemāka nekā citviet Latvijā. Tāpat uzrunāti tiks pie sociālā riska grupām piederoši cilvēki, piemēram, cilvēki bez konkrētas dzīves vietas.

Sabiedrība tiks uzrunāta ar sociālo tīklu palīdzību, sabiedriskajā transportā un pieturās tiks izvietota informācija, tāpat informācija tiks nodota caur televīziju un radio, kā arī internetā. Tāpat dažādas informatīvas lekcijas tiks organizētas darba vietās, augstskolas, kā arī aprūpes iestādēs.

Pievienot komentāru