Ārstēšana, Citas slimības

INFOGRAFIKS: Skumji – no četriem pāriem viens neauglīgs

Foto - Shutterstock

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, attīstītajās pasaules valstīs neauglība skar vienu pāri no četriem.

 

* Statistika par neauglīgām ģimenēm Latvijā atsevišķi netiek apkopota. Pieejami 2006. gadā veikta pētījuma aptuveni dati, kas atklāj: mūsu valstī ir 15 000–20 000 neauglīgu ģimeņu un to skaits katru gadu palielinās. Pēc pētījuma datiem, ap 40% gadījumos neauglība iestājas pēc pirmā aborta, aptuveni 60% neauglības gadījumu iemesls ir vīriešu dzimumsistēmas veselības problēmas, bet 15–20% gadījumu neauglības iemesls īsti nav skaidrs.

Avots: Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes 2011.–2017. gadam.

 

* 2015. gadā neauglības diagnoze norādīta 331 vīrieša un vairāk nekā 3000 sieviešu ambulatorajos talonos, kas izsniegti kādu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.

**

 

Arvien vairāk eiropiešu līdz pat 30 gadu vecumam vai vēl ilgāk dzīvo pie saviem vecākiem, liecina pētījumi. Viņi ir labāk izglītoti un nereti arī augstāk atalgoti par saviem tēviem un mātēm, taču uzsākt patstāvīgu dzīvi nesteidzas. Paldies Dievam, ka man nav bērnu! – viņi saka un vada bezrūpīgas dienas vecāku paspārnē, kuri par to lielākoties nav sajūsmā.

Paralēli šim jaunlaiku fenomenam, kā arī sabiedrības novecošanai un daudzu valstu neiepriecinošajiem dzimstības rādītājiem arvien vairāk raižu rada cita problēma – neauglība. Daudzi to vērtē kā likumsakarīgu blakni modernajam dzīvesveidam, kam var likt vienlīdzības zīmi ar uzturēšanos piesārņotā pilsētvidē, pārķimizētu sadzīvi, neveselīgu uzturu, mazkustīgumu. Reizēm īsto laiku, kad radīt bērnus, ļaudis vienkārši nokavē – par to liecina arvien pieaugošais vecums, kad sievietes laiž pasaulē pirmo atvasi (pēc Eurostat datiem, vidēji Eiropā – 28,8 gados, Latvijā – 26,3 gados). Vienlaikus arvien straujāk attīstās medicīnas tehnoloģijas, kas ļauj tikt pie bērniņa, ja dabiskā ceļā tas nekādi neizdodas.

 

Par šo tematu – neauglību – vairāk lasiet turpmākajās lappusēs:

* pieredzējusī ginekoloģe Māra Zumente stāstīs par saviem novērojumiem,

* informēsim par iespējām, ko neauglības ārstēšanā piedāvā par valsts naudu,

* stāstīsim par vienu no neauglības cēloņiem – endometriozi,

* pētīsim vīriešu neauglības iemeslus un iespējas to labot,

* savā pieredzē cīņā ar neauglību dalīsies konkrēta sieviete.

neaugliiba-infografiks

 

Numura temata konsultanti:

Ineta Būmane, Nacionālā veselības dienesta speciāliste

Juris Ērenpreiss, starptautiski sertificēts andrologs, seksologs

GITA RUTTASA, Premium Medical klīnikas ginekoloģe, dzemdību speciāliste, ultrasonogrāfijas speciāliste

MĀRA ZUMENTE, ginekoloģe klīnikā Piramīda

Pievienot komentāru