Ārstēšana, Citas slimības

Osteodensitometrija jeb kaulu minerālā blīvuma noteikšana. Uzzinām vairāk par to!

Foto - Shutterstock

Pēc piecdesmit gadu vecuma aptuveni trešdaļai sieviešu un piektdaļai vīriešu attīstās osteoporoze, proti, pakāpeniski mazinās kaulu blīvums, tiem kļūstot izteikti porainiem un trausliem. Šo slimību mēdz dēvēt par kluso epidēmiju, jo cilvēks visbiežāk nejūt nekādus simptomus, līdz piepeši notiek kaula lūzums minimālas traumas ietekmē vai pat bez tās. No osteoporotiskiem lūzumiem sevi pasargāt iespējams, vien profilaktiski veicot osteodensitometriju jeb kaulu minerālā blīvuma noteikšanu un vajadzības gadījumā sākot ārstēšanu.

36,6 °C konsultants DAINIS KAŅEPS, traumatologs vertebrologs, osteoporozes speciālists Latvijas Jūras medicīnas centrā

* Osteodensitometrija ir ļoti vienkāršs un nesāpīgs izmeklējums. Pacients apguļas uz kušetes, virs kuras novietots osteodensitometrs, un 10–15 minūtes notiek skenēšana ar rentgena stariem, bet īpaša datorprogramma aprēķina kaulu minerālo blīvumu. Jautāts, vai starojums nevar kaitēt veselībai, ārsts Dainis Kaņeps atbild: “Tad mēs ar medmāsu tik tuvu aparātam visu dienu nesēdētu! Rentgena starojums, ko pacients saņem izmeklējuma laikā, ir niecīgs – aptuveni 20 mikrogreju. Ar lidmašīnu desmit stundas lidojot desmit kilometru augstumā, cilvēks saņem 20 miligreju starojumu, kas ir tūkstoš reižu vairāk.”

* Centrālajā osteodensitometrijā pacientam izmeklē mugurkaula skriemeļus un abu gūžas kaulu kakliņus, jo šajās vietās ir šūnanais kauls, kuru osteoporoze skar vispirms. Mugurkaulam skenē jostas daļu, jo augstāk veikt mērījumu traucē krūškurvis.

* Ir arī pārnēsājami ultraskaņas osteodensitometri, ar kuriem izmeklē papēža kaulu vai plaukstas locītavu. Arī šīs samērā nelielās ierīces spēj konstatēt pazeminātu kaulu blīvumu, taču mērījums nav tik precīzs. Pārnēsājamos osteodensitometrus, veicot izmeklējumu bez maksas, parasti izmanto veselības dienās un izbraukumos uz lauku reģioniem, lai atsijātu pacientus, kuriem nepieciešams veikt centrālo osteodensitometriju. Tikai pēc tās drīkst diagnosticēt osteoporozi, un ārsts, ievērojot Ministru kabineta noteikumus, var izrakstīt valsts kompensējamos medikamentus ar 50% atlaidi.

* Reizēm izmeklējumā konstatē osteopēniju jeb nelielas kaulu struktūras pārmaiņas, kad minerālais blīvums ir mazliet zem normas, taču par osteoporozi runāt vēl pāragri. Šo stāvokli var uzskatīt par trauslo kaulu slimības priekšvēstnesi, tomēr, veselīgi ēdot un pietiekami daudz kustoties, kā arī papildus lietojot ārsta ieteiktos kalcija un D vitamīna preparātus, iespējams osteoporozes attīstību nepieļaut. Pēc pusotra līdz diviem gadiem atkārtoti jāveic osteodensitometrija. Ja izmeklējumā atklāj, ka kaulu stiprība ir strauji mazinājusies, ārsts rekomendē lietot pretosteoporozes medikamentus, lai nevēlamo procesu apturētu. Nepieciešams ārstēšanas kurss vismaz pusotra gada ilgumā. Pēc tam, atkal veicot kaulu blīvuma mērījumu, izvērtē, vai tas jāturpina.

* Ja konstatē osteoporozi, jālieto zāles, ar ko iespējams aizkavēt slimības progresu vai pat atjaunot kaulu stiprību līdz osteopēnijas līmenim. Pats galvenais – laikus uzsākta terapija ļauj izvairīties no kaulu lūzumiem. “Pavisam izārstēt slimību diemžēl nav iespējams, jo cilvēks nekļūst jaunāks un novecojot kaulu minerālais blīvums ikvienam ātrāk vai lēnāk mazinās.”

Pievienot komentāru