Ārstēšana, Citas slimības

Endometrioze – topošo māmiņu bieds

Foto - Shutterstock.com

Endometrioze ir ārsta acīm apslēpta slimība sievietes iekšējos orgānos, ko nav tik viegli diagnosticēt. Turklāt tā bieži ir viena no neauglības veicinātājām. Kā pamanīt slimību, un vai no tās iespējams izvairīties, stāsta Premium Medical klīnikas ginekoloģe, dzemdību un ultrasonogrāfijas speciāliste Gita Ruttasa.

“Endometrioze ir slimība, ar kuru visbiežāk slimo sievietes reproduktīvajā vecumā. Veselai sievietei dzemdes endometrija audi (dzemdes endometrijs – iekšējais šūnu slānis) izdalās menstruāciju laikā, bet slimības gadījumā šis process ir traucēts, jo šūnas neatrodas dzemdē,” skaidro ginekoloģe.

“Dzemde sastāv no muskuļu šķiedrām un endometrija slāņa. Endometrija šūnām būtu jāatrodas dzemdes endometrija slānī. Līdzko tās izkļūst ārpus šā slāņa, tā ir patoloģija. Endometrija šūnas var atrasties arī dzemdes muskulī, tādā gadījumā tā būs adenomioze, viena no endometriozes formām.

Endometrija audi, kas neatrodas tiem paredzētajā vietā, var izraisīt sāpes vēdera lejasdaļā, iegurnī, kā arī neauglību.”

 

Riska faktori, kas var ietekmēt endometriozes attīstību

  • Ģimenē radiniecēm bijusi vai ir endometrioze.
  • Agrīnā vecumā sākušās menstruācijas (vidēji tās sākas 12–13 gados).
  • Īss menstruālais cikls (mazāks par 27 menstruālā cikla dienām; šo ciklu rēķina no pirmās mēnešreižu dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai dienai).
  • Ilgstoša menstruālā asiņošana (vairāk par septiņām dienām).
  • Stipra menstruālā asiņošana.
  • Dzemdes, olvadu attīstības anomālijas.
  • Dzelzs deficīta anēmija.
  • Iespējamie endometriozes cēloņi

Ģenētiska predispozīcija – ja sievietes mammai ir endometrioze, pastāv lielāks risks, ka slimība attīstīsies arī meitai.

Limfas plūsmu teorija – pieļauj, ka endometrija audu izplatība organismā notiek caur limfātisko sistēmu.

Estrogēna dominance – zems progesterona līmenis izjauc hormonālo līdzsvaru. Estrogēnu dominance saistāma ar endometriozes attīstību.

Vairākos pētījumos, izmantojot pērtiķus, pierādīta toksiskas ķīmiskās vielas, rūpnieciskās pārstrādes blakusprodukta dioksīna saistība ar endometriozi. Dioksīns palielina endometrija audus un veicina to dzīvotspēju ārpus dzemdes. Šī viela atrodama kopšanas līdzekļos, papīra izstrādājumos – salvetēs, papīra dvieļos, vates spilventiņos, tualetes papīrā, gaisā, ūdenī, tā ietekmē visu pārtikas ķēdi un planētu kopumā.

Endometriozes attīstību ietekmē arī sievietes imunitāte. Imunoloģiskās problēmas var veicināt iekaisumu, un organisms būs uzņēmīgāks pret dažādām atkārtotām infekcijām, it īpaši rauga sēnītēm.

Oksidatīvais stress – šūnu bojājumi brīvo radikāļu ietekmē ir viens no apspriestajiem endometriozes rašanās iemesliem.

Pastāv teorija, ka endometrija šūnas var attīstīties estrogēnu ietekmē no šūnām, kas veidojušās sievietes dzimumdiferenciācijā, proti, kad embrija vecumā notiek sieviešu dzimuma mazuļa attīstība.

“Nav specifisku darbību, kas varētu novērst endometriozes attīstību. Taču, ņemot vērā riska faktorus, ieteicams izvērtēt sievietes menstruālo ciklu, novērst ilgstošas, biežas mēnešreizes, neatlikt grūtniecības plānošanu, jo grūtniecība mazina risku saslimt ar endometriozi,” uzsver ginekoloģe Gita Ruttasa.

Daudzas sievietes novēro, ka fiziskās aktivitātes un relaksācija palīdz mazināt sāpes.

Pievienot komentāru