Ārstēšana, Citas slimības

Niķīga āda – apsārtusi un zvīņojas. Kas ir seborejiskais dermatīts?

Foto - Shutterstock

Seborejiskais dermatīts, kas izpaužas ar ādas apsārtumu un zvīņošanos, ir hroniska slimība, kas visbiežāk saasinās rudenī un ziemā. Daudzi to uzskata tikai par kosmētisku defektu, taču reizēm, pasliktinoties vispārējam veselības stāvoklim, izsitumi kļūst visai intensīvi un traucējoši. Var pievienoties arī nieze un dedzināšana.

“Seborejiskā dermatīta attīstību veicina imunitātes vājināšanās un sēnīte Pityrosporum ovale jeb Malassezia, kas atšķirībā no tās, kas vairojas uz kāju nagiem, nav lipīga. Labvēlīgos apstākļos tā sāk izplatīties, izraisot slimības paasinājumu,” stāsta Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anita Ābelīte.

 

Biežāk vīriešiem

Sēnīti var uzskatīt gan par slimības ierosinātāju, gan veicinātāju. Tā sastopama arī normālā ādas mikroflorā, taču izplatās, vājinoties imunitātei, kad organisms kļūst uzņēmīgāks pret to iedarbību.

Seborejiskais dermatīts var sākties jebkurā vecumā, bet visbiežāk rodas pusaudžiem un ap 30 – 40 gadu vecumu. Vairāk ar to slimo vīrieši, kas varētu būt saistīts ar vīrišķajiem hormoniem – to palielināta izdalīšanās mēdz būt ādas taukainības un sēnītes savairošanās iemesls. Sēnīte mēdz izplatīties vietās, kur ir daudz tauku dziedzeru. Retāk seborejiskais dermatīts veidojas tiem, kuriem ir sausa āda.

Problēmas iemesls var būt endokrīni traucējumi, kas norit ar aptaukošanos un mēdz veicināt ādas taukainību, kā arī neiroloģiskas vainas, piemēram, Parkinsona slimība.

Seborejisko dermatītu mēdz provocēt nepareiza ādas kopšana, kad ādas mikroflorā rodas disbalanss un aktivizējas sēnīte.

Slimības uzliesmojuma cēlonis var būt kuņģa un zarnu trakta saslimšanas – visbiežāk gastrīts un gremošanas fermentu trūkums, nepietiekama barības vielu uzsūkšanās zarnās. To var izraisīt dažādi hroniski iekaisumi organismā, vitamīnu nepietiekamība, stress, nogurums un cita veida diskomforts.

Lai seborejiskais dermatīts nesaasinātos, ieteicams atturēties no trekna, kalorijām bagāta uztura, lietot tikai liesus piena produktus. Par labu nenāks smalkmaizītes, saldumi, čipsi.

 

Kā atšķirt

Sārti plankumi ar virspusēju zvīņošanos ir gan seborejiskā dermatīta, gan atopiskā dermatīta, gan psoriāzes gadījumā, taču katru no šīm kaitēm ārstē pilnīgi atšķirīgi.

Atopisks dermatīts attīstās alerģijas gadījumā, seborejiskam dermatītam raksturīga hormonu izraisīta taukošanās, turpretim psoriāzei – pastiprināta ādas šūnu dalīšanās.

Šīs slimības var diezgan viegli atšķirt pēc izsitumu vietas un zvīņu biezuma, taču reizēm ārsts tās nokasa un sūta pārbaudīt laboratorijā. Psoriāzes gadījumā zvīņas ir biezākas un blīvākas, taču reizēm, lai šo slimību atšķirtu no seborejiskā dermatīta, veic biopsiju, paņemot un pārbaudot mazu ādas gabaliņu no bojātajiem rajoniem.

Seborejiskā dermatīta izsitumi ir nedaudz pacelti, rozā krāsā ar baltām, sudrabainām vai dzeltenīgām zvīņām. Tie ir līdzīgi kā psoriāzes gadījumā, taču tad zvīņas vienmēr ir biezākas un grūtāk atdalās. Nokasot psoriātiskas zvīņas, rodas punktveida asiņošana.

Seborejiskais dermatīts galvenokārt izpaužas uz sejas – pieres, uzacīm, zoda, deguna un lūpu krokās, gar matu līniju un galvas matainajā daļā, starp krūtīm, dažreiz arī lāpstiņām, taču atopiskais dermatīts vairāk skar ādas ieloču virsmas, rokas, kaklu, kur nav tauku dziedzeru, un daļēji galvas mataino daļu.

Seborejiskajam dermatītam var būt sausā, taukainā vai jauktā forma, kas jāatšķir, lai izvēlētos pareizu ārstēšanu, atbilstošu losjonu vai krēmu un šampūnu matiem.

 

Kā ārstēt

“Ļoti reti seborejiskais dermatīts pāriet bez ār­stēšanas. Slimībai ir tendence progresēt. Visbiežāk pacienti atnāk ar ielaistu problēmu, kad to ir grūtāk atrisināt,” atzīst A. Ābelīte.

Neārstējot seborejisko dermatītu, zvīņas var kļūt biezas, dzeltenas, taukainas un salipt savā starpā. Smagas formas gadījumā mēdz pievienoties infekcija, kad jālieto ne tikai pretsēnīšu, bet arī antibakteriāli līdzekļi.

Parasti ārstējošos krēmus un losjonus iesaka izmantot trīs četras nedēļas. Lielākoties šajā laikā paasinājums pāriet, taču vēlams tos turpināt lietot vēl mēnesi uzturošā devā.

Ikdienā svarīgi izvēlēties jutīgai ādai domātu kosmētiku. Ziepēm vajadzētu būt ar skābu reakciju, lai neveicinātu kairinājumu. Ādu nedrīkst kopt pārāk intensīvi, jo jebkurš kairinājums var provocēt slimības uzliesmojumu.

Pievienot komentāru