Ārstēšana, Citas slimības

Ja pazudusi balss… Kāpēc tā notiek un kā atgūt skanīgumu

Foto - Shutterstock

Reizēm rīts sākas ar nepatīkamu pārsteigumu – čerkstošu balsi vai pat pilnīgu aizsmakumu. Un ja nu tas notiek dienā, kad bez runāšanas nekādi nevar iztikt? Kas laupījis balsi, un kā likt tai atkal skanēt?

Balss skanīgumu nosaka ne tikai balsene, bet visi orgāni, kas piedalās skaņveidē, – deguns un tā blakusdobumi, mutes un rīkles dobums, traheja un lielie bronhi. Visbiežāk ar laringītu jeb balsenes iekaisumu sirgst cilvēki, kas savā darbā bieži un skaļi runā vai dzied, piemēram, skolotāji, lektori, diktori, aktieri, dziedātāji.

Kas vainīgs

Aizsmakumu var izraisīt iekaisums jebkurā no balsi veidojošiem orgāniem. Balss var pazust, ja ir izliekta deguna starpsiena un virpuļveida gaisa plūsma degunā, palielinātas aizdegunes mandeles, alerģiska reakcija rīkles, balsenes un deguna gļotādās vai arī aizdegunes izdalījumi nokļuvuši uz balss saitēm.

Visbiežāk balss cieš no rinovīrusu, para­gripas vīrusu vai adenovīrusu infekcijas. Tā aizsmok, jo iekaisušās gļotādas pietūkst un izdalījumi no aizdegunes nokļūst uz balss saitēm, traucējot skaņas rezonansei. Ja pašsajūta neuzlabojas 5–10 dienu laikā, iespējams, vīrusiem pievienojušās baktērijas.

Ar asinsizplūdumu balss saitēs un aizsmakumu var beigties gan pārlieku skaļa līdzjušana sporta spēlei, gan dusmīga uzkliegšana kādam. Kad balsij zudis ierastais tembrs, vislabākās zāles ir klusēšana, lai pēc nedēļas vai divām asinsizplūdums uzsūktos pats no sevis.

Balss skanīguma problēmas var veicināt centrālapkures sausais gaiss, kas kairina gļotādu. Ja mitrums telpā ir mazāks par 30–50%, vērts iegādāties gaisa mitrinātāju vai pie radiatora novietot ūdens bļodas.

Aizsmakuma iemesls var būt balss saišu funkcionāli traucējumi, kad tās muskuļu vājuma dēļ slēdzas nepilnīgi vai saspringuma dēļ saspiežas pārāk cieši. Šajā gadījumā palīdzēs fiziskas aktivitātes, kas uzlabos asinsriti un stiprinās ne tikai muskuļus, bet arī veģetatīvo nervu sistēmu, kura ietekmē balss saišu darbību.

Balss var zaudēt skanīgumu, ja ir pietūkusi gļotāda. Tas raksturīgs smēķētājiem. Viņiem ir īpaši svarīgi pārbaudīt balss saites, jo kaitīgais paradums veicina ļaundabīgu veidojumu rašanos.

Balss saišu darbību vēl ietekmē vairogdziedzeris, jo zem šā orgāna atrodas nervi, kas tās kustina. Aizsmakums var rasties, ja vairogdziedzerī ir kādi nevēlami veidojumi. Nereti šāda problēma piemeklē arī pēc krūškurvja operācijas.

Pievienot komentāru