Ārstēšana, Vēzis

Onkoloģisko pacientu organizācija: naudu gan piešķīra, bet ne inovatīvajiem medikamentiem!

Publicitātes foto

2016.gada otrajā pusē Saeima vienbalsīgi nolēma uzdot Veselības ministrijai izstrādāt onkoloģijas slimību diagnostikas un ārstēšanas programmu, kā arī paredzēt tai naudu 2017.gada budžetā. ManaBalss.lv iniciatīvas “Lai vēzis būtu ārstējama slimība” iesniedzēju prasība ir apmierināta tikai daļēji. Lai gan 2017.gada budžetā onkoloģijai piešķirti 12,3 miljoni, tie nav paredzēti arī efektīvai un mūsdienīgai ārstēšanai, izmantojot inovatīvos medikamentus.

No piešķirtajiem 12,3 miljoniem 4 miljoni gan ir atvēlēti ārstēšanai, bet tas attiecas uz onkoloģijas pacientu skaita pieaugumu, nevis inovatīvajiem medikamentiem. Veselības ministrija sola naudu inovatīvajiem medikamentiem piešķirt tikai 2018. gadā.

Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses pārstāves un iniciatīvas autores Irīna Januma un Inese Ozoliņa nav apmierinātas ar rezultātu un lūgs pārskatīt budžetu jau šogad. “Inovatīvie medikamenti ir ļoti nepieciešami jau esošajiem onkoloģijas slimniekiem, lai uzlabotu viņu turpmāko dzīves kvalitāti pēc smagas ķīmijterapijas,” norāda iniciatīvas autores.

Onkoloģisko pacientu prasības par pamatotām atzīst ar mediķi. Latvijas Onkologu – ķīmijterapeitu asociācijas priekšsēdētāja, asociētā profesore Gunta Purkalne atzīst, ka inovatīvie medikamenti palīdzētu novērst smagas blakusparādības, kas ir neizbēgamas, lietojot ķīmijterapiju. Taču, lietojot inovatīvos medikamentus paralēli ar ķīmijterapiju, kā arī turpinot to lietošanu pēc ķīmijterapijas kursa, tiktu atvieglota turpmākā dzīve daudziem vēža slimniekiem.

Savukārt Latvijas Onkoloģijas centra onkologs profesors Jānis Eglītis uzsver, ka finansējuma pieaugums audzēju diagnostiskai ir ļoti būtisks, taču joprojām vēl ļoti pietrūkst līdzekļu onkoloģijas nozares kompleksai un plānveidīgai attīstībai. “Mūsdienīgā audzēju ārstēšanā Latviju apsteigušas pat Rumānija un Bulgārija, tālab šajā jomā esam pēdējā vietā Eiropas Savienībā,” norāda J.Eglītis.

Iniciatīvas „Lai vēzis būtu ārstējama slimība” autori uzskata, ka jāturpina darbs, lai tiktu apmierināta iesniegtās iniciatīvas prasības pilnībā. Jo īstenojot reformas un palielinot finansējumu veselības aprūpē, kā arī, uzlabojoties iedzīvotāju zināšanām par profilaksi un veselīgu dzīvesveidu, palielināsies gan Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgums, gan tās kvalitāte.

 

Pievienot komentāru