Ēšana, Uzturs

Pazīmes, ka tev pietrūkst nātrijs. Kāpēc tas vajadzīgs un kā uzņemt

skabeti_kaposti

Pieauguša cilvēka organismā 90 g nātrija. Divas trešdaļas organismā esošā nātrija (Na) atrodas asinīs, atlikušais daudzums – starpšūnu šķidrumā.

Pierādīts, ka hipertonijas slimniekiem, samazinot galvenā nātrija avota – sāls – patēriņu ikdienā, pazeminās asinsspiediens.

Konsultēja uzturzinātniece Guna Havensone.

Kāpēc vajadzīgs

Nātrijs uztur osmotisko spiedienu starpšūnu šķidrumā. Darbojoties saskaņotā duetā ar kāliju, nodrošina šūnu apvalciņu caurlaidību, ļaujot organismā cirkulēt dzīvības norisēm svarīgajam elementam – ūdenim. Nātrija joni nepieciešami nervu impulsu pārvadei. Tas aktivizē vairākus fermentus.

Nātrijs darbojoties saskaņotā duetā ar kāliju, nodrošina šūnu apvalciņu caurlaidību, ļaujot organismā cirkulēt dzīvības norisēm svarīgajam elementam – ūdenim.

Visvairāk atrodams vārāmajā sālī, daudzos rūpnieciski ražotos produktos (desās, šķiņķī, kūpinātās zivīs, sierā, konservos, žāvējumos, maizē, šašlikā, skābētos kāpostos, marinētos gurķos, sāļajos cepumos un riekstos, čipsos).

Dienā jāuzņem ne vairāk kā 3300 mg nātrija (tas ir 5 g jeb tējkarote sāls). Ja ēdiena gatavošanā sāli neizmanto, organismā nātrija tik un tā netrūkst, jo vairākumam gatavo produktu un pusfabrikātu sāls jau pievienota.

Tā kā galvenais šī elementa avots ir vārāmā sāls, gadījumi, kad organismā ir tā deficīts, ir ārkārtīgs retums.

Tomēr intensīvi sportojot vai smagi fiziski strādājot karstā laikā, kad aumaļām tek sviedri, kopā ar tiem organisms zaudē minerālsāļus. Ja lielā daudzumā lieto dzeramo ūdeni, nātrija saturs asinīs strauji mazinās. Tā trūkums izraisa galvas reiboņus, vemšanu un nespēku. Šādās situācijās piemērotāks sāļiem bagātināts minerālūdens.

Ja pārdozēts

Vairākums uzturā lieto pārāk daudz sāls. Tas veicina ūdens aizturi organismā un pat veselam cilvēkam izraisa tūsku. Ja vakarā ēd sāļos riekstiņus un piedzer ko klāt, no rīta ir aiztūkušas acis.

Īpaši bīstami aizrauties ar šķipsniņas piebēršanu, kur vien iespējams, ir nieru un sirds slimniekiem, jo sāls un tā piesaistītais ūdens šiem orgāniem rada lielu slodzi.

Pārmērīga sāls lietošana var paaugstināt asinsspiedienu, veicināt sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī nieru kaišu attīstību.

Šķipsniņa (0,8 g) sāls aiztur organismā pusglāzi (100 ml) ūdens, bet 8 g – veselu litru.

Pievienot komentāru