Ārstēšana, Citas slimības

Botulīna toksīns – brīnumaina inde ne tikai dailei, bet arī ārstniecībai. Pat depresijas gadījumā!

Foto - Shutterstock

Daļā sabiedrības botulīna toksīns iemantojis ne visai glaimojošu slavu. Dabiskā skaistuma piekritējiem tas nereti saistās ar daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras pārmērīgi un mākslīgi uzlabojušas savu ārieni ar injekcijām. Tomēr daudzi nemaz nenojauš, ka sākumā botulīna toksīns tika izmantots ārstniecībā, proti, šķielēšanas novēršanai.

Kas īsti ir šī indīgā viela? Un vai tā patiesi ir tik slikta, kā dažam var šķist? Plastikas ķirurģe Evija Rodke-Sproģe, kura praksē jau 18 gadu nodarbojas ar botulīna toksīna injicēšanu, stāsta par vielas īpatnībām un izmantošanu gan estētikā, gan arī medicīnā.

Botulīna toksīns ir viena no indīgākajām zināmajām bioloģiskajām vielām, pazīstama arī kā brīnumu inde. Tas ir neirotoksīns, ko ražo baktērija Clostridium botulinum, kas izraisa saindēšanos ar pārtiku (botulismu).

**

Vācu fiziķis Justinuss Kerners XIX gadsimtā pirmais publicēja botulisma slimības aprakstu. Botulīna toksīnu viņš nodēvējis par desu indi (latīņu vārds botulus nozīmē – desa), jo baktērija, no kā veidojas inde, nereti sastopama gaļas produktos. Eksperimentējot ar botulīna ietekmi uz dzīvniekiem, viņš izteica ideju, ka toksīnu varētu izmantot arī ārstniecībā, tomēr pirmo reizi medicīnā botulīnu lika lietā tikai pēc pusotra gadsimta.

**

Botulīna baktērija atrodama augos, augsnē, ūdenī un dzīvnieku zarnu traktā. Baktērija izstrādā astoņus dažādus antigēnu eksotoksīnus – A, B. C1, C2, D, E, F un G. Tie visi traucē nervu signālu pārraidi, bloķējot acetilholīna (neiromediators, kas dod pavēli sarauties) izdalīšanos un izraisot muskuļu paralīzi.

**

A tips ir visspēcīgākais un nāvējošākais toksīns, tam seko B un F veida toksīns. A tips patlaban ir vienīgais komerciāli pieejamais botulīna toksīns, tomēr tiek pētītas arī pārējo īpašības. Ir pieejami šādi botulīna toksīna A preparāti – disports (Dysport), botokss (Botox) un vistabels (Vistabel). Pētījumi rāda, ka botokss ir trīsreiz iedarbīgāks par disportu, tomēr Latvijā izmanto disportu un vistabelu.

**

Botulīna toksīnu jau vairākus gadu desmitus izmanto medicīnā, sākumā – oftalmoloģijā, piemēram, bērniem ārstējot šķielēšanu, neiroloģijā – pret spazmām, savilktā kakla sindromu. Tikai vēlāk to sāka lietot kosmetoloģijā un plastiskajā ķirurģijā. ASV Pārtikas un zāļu administrācija 2002. gadā apstiprinājusi botoksa jeb botulīna toksīna A izmantošanu kosmētiskos nolūkos, īslaicīgi novēršot pieres grumbu līnijas. Patlaban to liek lietā gandrīz katrā medicīnas apakšnozarē.

Pievienot komentāru