Bērni, Veselība

Neēd ne gaļu, ne olas… Kā aug un attīstās mazulis vegāns?

Foto - Shutterstock

Lasītājs jautā: “Vegānisms kļuvis ļoti populārs jauniešu un pieaugušo vidū, vēl lielāka ažiotāža sākusies par bērniem vegāniem. Internetā lasāms, ka māmiņas ēdina savus mazos tikai ar augu valsts pārtiku un mājās gatavotiem našķiem. Man arī tālu nav jāmeklē – māsīcas vegānes divus gadus vecā meitiņa arī nekad nav ēdusi gaļu, olas, piena produktus, bet ir laimīgs, veselīgs bērns. Dzirdēts, ka mūsdienās bērni pat piedzimst par vegāniem, jo ir alerģija pret olām, piena produktiem, gaļu. Kādas sekas ilgtermiņā vegānisms var atstāt uz bērna veselību, augšanu un garīgo attīstību?”

“Šādā situācijā bērnam papildus jālieto B12 vitamīns, pretējā gadījumā nenotiek normāla attīstība un augšana,” atbild uztura speciāliste Eva Kataja. “Jāparūpējas, lai pietiek arī dzelzs un citu uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu, jo nav tā, ka B12 trūkums ir vienīgais uztraukuma iemesls. Pieejami dažādi uztura bagātinātāji, kuros ir gan dzelzs, gan B12, kalcijs, magnijs, cinks un citi vitamīni. Bērnam nepieciešams uzņemt kalorijas, enerģiju, minerālvielas, vitamīnus. Ja to ievēro, visam būtu jābūt kārtībā.

Vecāki var izdarīt arī daudz sliktākas izvēles, nerūpējoties par bērna uzturu, ļaujot ēst cīsiņus un frī kartupeļus. Tādā gadījumā arī netiks uzņemtas nepieciešamās uzturvielas. Lielai daļai visēdāju bērnu tāpat iesaka papildus lietot uztura bagātinātājus, jo atsevišķos posmos mazajiem garšo tikai, piemēram, makaroni vai maize ar sviestu.

Latvijā vegānisms vēl nav tik populārs kā citur pasaulē, tāpēc nevar spriest, kādas sekas tas atstāj ilgtermiņā. Par laimi, neesmu sastapusies ar gadījumiem, kad bērniem būtu radušās problēmas nepilnīga vegāniska uztura dēļ. Iespējams, tāpēc, ka bieži vien pediatri iesaka lietot vitamīnu kompleksus. Attiecībā uz pieaugušajiem diemžēl ir nācies palīdzēt sievietēm, kurām nepārdomāta veģetāra vai vegāniska uztura dēļ ir attīstījusies dzelzs deficīta anēmija.”

 

logo-36

 

1 komentārs

  1. Ēst vajag visādu pārtiku ar mēru un dažādību un viss būs labi tikai tagad tas ķimikāliju pielietojums gan var radīt problēmas . Bet tie uzturu bagātinātāji – vai arī nav veselīgi no kā tie sastāv ?

Pievienot komentāru