Dzīvesveids, Nodarbes

Kā fiziski un praktiski sagatavoties slēpošanai, lai mazāk iespēju gūt traumas

Foto - Shutterstock

Prātīgi cilvēki ratus taisot ziemā un ragavas – vasarā. Ja ir sniegs, vietējās nogāzes ir slēpotāju pilnas. Bet šiem priekiem jāgatavojas laikus.

Veseliem kauliem

Eiropas kalnu kūrorti ir milzīga aktīvās atpūtas industrija, kas ieņēmusi kalnus, bet to pakājē apdomīgi iemitinājušās traumatoloģijas klīnikas. No traumām un nejaušībām nav pasargāts neviens – ne liels, ne mazs, ne sportisks, ne pasīvs. Īpaši tad, ja pēc ilgstošas dīkstāves dodas iekarot virsotnes, ja pārvērtē savus spēkus un prasmes.

– Vasarā par slēpošanu domā retais – sauļojas, laiskojas un tikai labākajā gadījumā brauc ar divriteni. Bet ziemā gribas padižoties uz kalna. Daudzi nav sagatavoti fiziskajai slodzei un nesaprot, ka slēpošanā nemaz nevajag būt lielam ātrumam un traumu var gūt pat lēzenā trasē, ja, piemēram, ir nepiemērots vai vaļīgs slēpju stiprinājums vai nav laba fiziskā sagatavotība, – brīdina klīnikas “Orto” traumatologs Valdis Andersons. Viņš uzsver, ka profesionālajā sportā nopietni savienojumi ir daudz retāki nekā iespēja tos iegūt, sezonas laikā aktīvi atpūšoties kalnos. Lielākoties tas notiek cilvēku pašu uzvedības un temperamenta dēļ.

Ja vasarā nav sportots, V. Andersons potenciālajiem slēpotājiem iesaka pirms došanās uz kalniem apmeklēt traumatologu ortopēdu, lai pārbaudītu savu veselību. Smagie slēpošanas zābaki, kam piestiprina slēpes, mēdz izraisīt nogurumu, muguras un kāju sāpes un muskuļu spriedzi, mazinās spēja koncentrēties. Starp citu, daudziem cilvēkiem anatomiski nemaz nav piemērota kalnu slēpošana.

Ļoti laba muguras un kāju spēcināšanai ir vingrošana. Fizioterapeits var ieteikt piemērotākos vingrojumus, jo katram cilvēkam jābūt individuālai sagatavošanās programmai, ņemot vērā muguras veselību, līdzsvara stabilitāti. Vingrošanai katru dienu jāvelta vismaz pusstunda. Ja pēc sēdoša biroja darba vingro tikai sniegotā kalna galā, muskulatūra mazdrusciņ pamostas – īpaši dziļā muskulatūra, kas ikdienā netiek nodarbināta. Tomēr ar to vien nepietiek. Dažos sporta klubos ir kalnu slēpošanas simulatori, un tos ir vērts izmantot.

Pievienot komentāru