Ārstēšana, Citas slimības

Niez ausis? Vainīga sēnīte!

Foto-Fotolia

Dažbrīd stipri niez ausis, nemitīgi gribas tās kužināt, kasīt, urķēt… Ausis vienmēr ir iztīrītas, sēra korķu nav. Kāpēc ir tāda nieze?
 VIJA SKORĢE

Surdoloģiskās un vestibulārās rehabilitācijas centra “Surdovest” ausu, kakla un deguna ārsts Aivars Plēpis nešaubās, ka tā ir ausu sēnīte, kas izraisa otomikozi. Par to liecina jautājumā minētā raksturīgākā pazīme – ārējās auss nieze, diskomforta un kairinājuma sajūta, dažkārt mēdz būt troksnis ausī un aizlikuma sajūta.

Sēnītes ausī nonāk ar netīrām rokām, putekļainu gaisu, no galvas balstiem sabiedriskajā transportā utt. Otomikozi veicina palielināts apkārtējās vides mitrums, arī bieža mitruma nonākšana ausī peldoties, vannojoties vai dušā, augsta temperatūra, saules trūkums, kā arī imunitātes un endokrīnās sistēmas traucējumi, organisma jutība pret dažādiem alergēniem, ilgstoša antibiotiku terapija.

Ārstēšana nav sarežģīta, taču prasa pacietību un laiku. A. Plēpis brīdina, ka sēnīte pati no sevis nepāriet – dažreiz vajadzīgi vairāki ārstēšanas kursi. Kaut kādu apstākļu sakritības dēļ neārstējot tā var vienīgi uz laiku rimties, pēc tam atkal paasināties, kļūstot par hronisku slimību. – Neārstētas ausis var radīt nopietnu apdraudējumu dzirdei. Ir bīstami, ja sākas sāpes, rodas iekaisums, – skaidro ausu ārsts. Otomikoze kļūst hroniska, ja slimības pazīmes saglabājas ilgāk par trim mēnešiem.

Lai atbrīvotos no sēnītes, ārsti mēdz izmantot vairākas metodes. Viena no izplatītākajām ir ausu tīrīšana ar speciāliem medikamentiem un fizioterapija. Visas procedūras jāveic regulāri un mērķtiecīgi. Arī pacientam pašam var nākties smērēt vai pilināt ausīs zāles.

A. Plēpis piekodina niezošās ausis neurķēt ar vates nūjiņām, jo tās šim mērķim nav paredzētas. – Ar tām dāmas var pielabot grimu, jo nejaušības dēļ ausu tīrīšana var beigties ar traumētu bungādiņu vai dzirdes kanālā sablietētu sēru.

Pilnīgi pietiek ausis iztīrīt ar pirkstu vai dvieļa maliņu pēc vannošanās. Ja ausīs iekļuvis mitrums un šķiet, ka nieze pastiprinās, ārsts iesaka aptiekā iegādāties speciālus šķīdumus, ko iesmidzina ausīs pēc vannošanās vai baseina. Ja ir aizdomas par sēra korķi, arī pret to aptiekās atrodami līdzekļi – pilināmi preparāti, kas atmiekšķē sakrājušos sēru.

3 Komentāri

Pievienot komentāru