Ārstēšana, Vēzis

Vai bērnu pūderis izraisa vēzi? ASV skandālu komentē “Johnson & Johnson” pārstāvniecība Latvijā

Foto - Fotolia/showcake

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv

“Johnson & Johnson” patēriņa preču milzis ir nonācis krustugunīs, parādoties zvērināto spriedumiem vairāku miljonu ASV dolāru apjomā. Šie notikumi liek uzdot jau kādu laiku pie apvāršņa esošu jautājumu – vai bērnu pūderis var izsaukt olnīcu vēzi, raksta medicinenet.com. Sekojam līdzi situācijai ASV, tāpēc lūdzām komentāru “Johnson & Johnson” pārstāvniecībai Latvijā.

Oktobrī zvērinātie Sentluisā uzskatīja, ka atbilde uz jautājumu, “vai bērnu pūderis var izsaukt olnīcu vēzi”, ir “jā”, piešķirot vairāk kā 70 miljonus ASV dolāru sievietei no Kalifornijas, kura liecināja, ka vairākus gadu desmitus līdz olnīcu vēža diagnozei lietojusi “Johnson & Johnson” bērnu pūderi.

Šī lieta seko diviem citiem šī gada zvērināto spriedumiem Sentluisā ar līdzīgām iesaistītām summām. Šobrīd ir aptuveni 1700 štata un federālās tiesas prāvas, kas apgalvo, ka “Johnson & Johnson” nav brīdinājuši sabiedrību par pētījumu rezultātiem, kuri saista talku saturošu pūderu lietošanu ar olnīcu vēzi.

“Mēs izsakām līdzjūtību sievietēm un ģimenēm, kuras ir skāris olnīcu vēzis,” ziņojumā saka kompānijas patērētāju preču daļas pārstāve Kerola Gudriča (Carol Goodrich).

Tomēr “Johnson & Johnson” apgalvo, ka bērnu pūderis ir drošs, un plāno apstrīdēt visus trīs tiesas lēmumus, komentē Gudriča.

Pārstāve atzīmē, ka septembrī Ņūdžersijā divas lietas noraidītas. Štata tiesnesis lēma, ka lietas pieprasītāju zinātniskie eksperti nav varējuši adekvāti pamatot savas teorijas par talka pūderi kā olnīcu vēža izraisītāju.

Tāpēc rodas jautājums – vai sievietes, kuras izmanto šos produktus intīmai higiēnai, pakļautas riskam?

Vēža un sievietes veselības eksperti atzīst: ja ir palielināts risks, tas, visticamāk, ir ļoti zems.

“Labākajā gadījumā dati ir nepārliecinoši,” saka Amerikas Klīnisko onkologu asociācijas pārstāvis Dons Dizens (Dr. Don Dizon).

Prospektīvos zinātniskos pētījumos, kuros apskatītas sievietes pirms olnīcu vēža attīstības, nav atrasta saistība starp talka pūdera lietošanu un vēzi, ārsts informē.

Citi pētījumi uzrāda nedaudz palielinātu risku, taču tie ir balstīti uz sieviešu atbildēm par talka pūdera lietošanu pagātnē, tādējādi atbilžu precizitāte var tikt apšaubīta, Dizens norāda.

Hals Lorenss (Dr. Hal Lawrence) ir Amerikas Dzemdību speciālistu un Ginekologu kongresa galvenais izpilddirektors. Ziņojumā viņš saka: “Vairākas dekādes medicīniskas izpētes nepamato hipotēzi, ka talka pūdera lietošana izraisa olnīcu vēzi.”

Dzemdību speciālisti un ginekologi nerekomendē skalošanu, maksts aerosolus vai talka pūdera lietošanu tāpēc, ka ir bažas par iespējamu diskomfortu vai sāpēm, Lorenss piemetina.

Talks ir no iežiem iegūts minerāls. Kad to sasmalcina smalkā pūderī, to var lietot mitruma absorbcijai un berzes samazināšanai ārīgi. Sievietes ilgstoši ir lietojušas talku saturošu bērnu pūderi, lai saglabātu sausumu un svaigumu dzimumorgānu reģionā.

“Kādreiz sievietēm tas bija vairāk higiēnas un komforta nodrošināšanas līdzeklis,” saka Dizens, kurš ir Masačūsetsas vispārēja profila slimnīcas Onkokoloģijas seksuālās veselības klīnikas vadītājs.

“Bet vai ir kādi zinātniski vai veselību veicinoši iemesli šādu pūderu lietošanai? Tādu nav,” apgalvo ārsts.

Pievienot komentāru