Ārstēšana, Veselības politika

Vīrusi zobārsta kabinetā. Vairāku prakšu darbība pat apturēta

Foto - Shutterstock

Pagājušajā gadā Veselības inspekcija ir pieņēmusi deviņus lēmumus par deviņu zobārstniecības kabinetu darbības apturēšanu, jo konstatēja dažādu tiesību aktu prasību neizpildi, tajā skaitā arī higiēnas režīma pārkāpumus, kas radījuši risku pacientu veselībai un dzīvībai. Šie kabineti pārsvarā atrodas Rīgā un Rīgas reģionā. Sešu kabinetu zobārsti trūkumus ir novērsuši, bet trim (skat. uzziņu) darbība joprojām netiek atjaunota.

“Latvijas Avīzē” jau rakstīju par iespējamiem inficēšanās riskiem ar C hepatītu asins pārliešanas laikā (“Jums pārlietas inficētas asinis”, “LA” 8. decembris), taču šādi riski pastāv arī zobārstniecības kabinetos, ja netiek ievērotas valdības noteikumos izvirzītās higiēniskā un pretepidēmiskā režīma prasības.

Inspekcija aizvadītajā gadā ir saņēmusi arī vienu sūdzību, kurā paustas aizdomas par inficēšanos ar C hepatītu zobārstniecības iestādē, patlaban šī sūdzība tiek izskatīta. Man gan neizdevās atrast nevienu medicīnas speciālistu, kas apgalvotu, ka ir iespējams pierādīt, ka inficēšanās ar šo vīrusu notikusi, ārstējot zobus. Tāpēc pacientiem atliek paļauties uz ārstu godaprātu un zināšanām.

 

Riskus nesaskata nezināšanas dēļ

Kad apmeklējam zobārstu, parasti jau nejautājam, vai urbis un dažādie instrumenti ir dezinficēti, jo uzticamies zobārstam. Ministru kabineta (MK) noteikumos ietverto dezinfekcijas un sterilizācijas prasību ievērošana ir tikai un vienīgi ārsta atbildība. Tomēr mūsu valstī ir kāda neatrisināta problēma, kas tiek atlikta gadu no gada un vistiešākā veidā skar pacientu drošību. Tās ir medicīnas iekārtas, kurās sterilizē zob­ārstniecības instrumentus.

Iepriekšējais veselības ministrs Guntis Belēvičs savulaik vienojās ar Latvijas Zobārstu asociācijas prezidentu Andi Paeglīti, ka visos zobārstniecības kabinetos jābūt sausa piesātināta tvaika sterilizatoriem (autoklāviem) un ir jāatsakās no karstā gaisa sterilizatoriem. Vienošanās tika nostiprināta ar valdības noteikumiem, kas paredz, ka pēc gada – no 2018. gada 1. janvāra – visās zob­ārstniecības klīnikās jābūt tvaika autoklāviem. Medicīnas tehnoloģiju speciālists un bijušā ministra padomnieks Gints Cīrulis teic, ka citās valstīs jau sen vairs nelieto karstā gaisa sterilizatorus. Tos izmantojot tikai atsevišķu specifisku farmācijas vai laboratoriju produktu sterilizēšanai.

“Jāatzīst, ka daļa zobārstu, kuru kabinetos medicīniskie instrumenti tiek sterilizēti ar karsto gaisu, riskus nesaskata tikai savas nezināšanas dēļ. Veiksmīgai sterilizācijai nepietiek ar to, ka autoklāvā ieliek un izņem instrumentus, ir jābūt pārliecībai, ka visi patogēnie mikroorganismi uz tiem patiešām ir iznīcināti. Valdības noteikumi paredz, ka ārstniecības iestādei ir jānodrošina visu medicīnas ierīču, tai skaitā arī sterilizācijas iekārtu, pienācīga uzturēšana, ekspluatācija un kontrole. Katrs sterilizācijas cikls ir atbilstoši jākontrolē un jādokumentē. Katra sterilizācijas cikla efektivitāte jāpierāda un jādokumentē ar atbilstošas klases ķīmiskiem vai bioloģiskiem indikatoriem. Karstā gaisa sterilizācijas procesa organizēšana un kontrole jāveic saskaņā ar ISO kvalitātes standartiem. Tikai retais zobārsts ir dzirdējis par šāda standarta esamību, nemaz nerunājot par standartā minēto prasību pielietošanu ikdienas darbā. Attiecīgi nav nekāda pamata cerēt, ka esošie karstā gaisa autoklāvi tiek pareizi lietoti un tajos sterilizētie instrumenti ir sterili. Latvijā nav neviena karstā gaisa sterilizatora, kuram kaut reizi mūžā būtu veikta sterilizācijas procesa validācija (veiktspējas novērtēšana) un adekvāta procesa kontrole, tādēļ tā ir pacientam pati bīstamākā sterilizācijas metode, kādu vien var iedomāties,” skaidro G. Cīrulis. Viņš uzskata, ka, sterilizējot medicīniskos instrumentus tvaika sterilizatorā, drošības koeficients ir daudz augstāks, tas ir ērtāk lietojams un efektīvāks, jo iznīcina patogēnos mikroorganismus daudz īsākā laikā nekā pieminētā karstā gaisa sterilizācijas iekārta, taču līdz ar to maksā dārgāk un ne visas zobārstniecības iestādes to var atļauties.

 

Prasības mainīsies, sākot no 2018. gada

“Esmu dzirdējis teicienu, ka pie zobārsta vajagot iet no rīta, jo pēcpusdienā esot netīri trauki. Vai jūs tam kaut drusciņ ticat?” tā ar pretjautājumu par sabiedrības izpratni par zob­ārstu darbu ironizē Zobārstu asociācijas vadītājs A. Paeglītis.

Uz manu jautājumu, kāpēc ar viņa labestīgu gādību mūsdienīgas instrumentu sterilizācijas iekārtas ieviešanas termiņš ir vairākas reizes pagarināts, pēdējoreiz no 2016. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 1. janvārim, viņš atbild: “Zobārstniecības asociācijas mājaslapā internetā esam ievietojuši lūgumu zobārstiem laikus risināt autoklāvu iegādes jautājumu. Kopš tikšanās ar iepriekšējo veselības ministru Belēviču esam daudz runājuši par tvaika autoklāviem, bet tajā pašā laikā akcentējuši, ka neviena no patlaban izmantotajām sterilizācijas metodēm nerada pacientiem risku saslimt ar C hepatītu. Visi dobjie instrumenti jeb urbjmašīnu gali obligāti pēc katra pacienta ir jādezinficē ar speciāliem šķīdumiem un reizi dienā jāsterilizē tvaika autoklāvā. Zobārstniecības, kurām šo autoklāvu nav, slēdz līgumu ar tām ārstniecības iestādēm, kurām tie ir. Bet pārējie plombējamie instrumenti pēc katra pacienta ārstēšanas tiek dezinficēti no iekšpuses un ārpuses un pēc tam arī sterilizēti vai nu karstā gaisa, vai tvaika autoklāvā.”

Taču G. Cīrulis apšauba Paeglīša apgalvojumu, ka zobārsti ved autoklavēt dobjos instrumentus citur, ja pašiem nav mūsdienīga autoklāva. “Šo ārpakalpojumu drīkst sniegt tikai sertificētas sterilizācijas nodaļas, un tādas Latvijā ir tikai divās vietās – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā izvietotā centrālās sterilizācijas nodaļa un SIA “Osmunds” industriālās ražošanas sterilizācijas nodaļa. Visi pārējie šo ārpakalpojumu sniedz nelegāli,” informēja medicīnas iekārtu tehnologs.

 

Zobārstniecības klīnikā "Adenta" pilnīgi visi instrumenti tiek sterilizēti pēc katra pacienta ārstēšanas. Tas ir vairāk, nekā prasa zobārstniecības standarts, kas atļauj daļu instrumentu dezinficēt speciālos šķīdumos, pirms lietot nākamajam pacientam, bet sterilizēt tikai reizi dienā. Galvenā medicīnas māsa Ilze Čakstiņa ievieto instrumentus tvaika autoklāvā, kurš klīnikai izmaksājis 20 tūkstošus eiro. Šajā zobārstniecības klīnikā apgrozās daudz pacientu, tāpēc instrumentus sterilizē aptuveni desmit reizes dienā. Šis process ilgst vidēji stundu. Foto - Karīna Miezāja
Zobārstniecības klīnikā “Adenta” pilnīgi visi instrumenti tiek sterilizēti pēc katra pacienta ārstēšanas. Tas ir vairāk, nekā prasa zobārstniecības standarts, kas atļauj daļu instrumentu dezinficēt speciālos šķīdumos, pirms lietot nākamajam pacientam, bet sterilizēt tikai reizi dienā. Galvenā medicīnas māsa Ilze Čakstiņa ievieto instrumentus tvaika autoklāvā, kurš klīnikai izmaksājis 20 tūkstošus eiro. Šajā zobārstniecības klīnikā apgrozās daudz pacientu, tāpēc instrumentus sterilizē aptuveni desmit reizes dienā. Šis process ilgst vidēji stundu. Foto – Karīna Miezāja

12 Komentāri

 1. Riebjas cik viss ir vienkārši – administratīvā pārkāpuma protokols un naudas sods. Tai pat laikā cik daudz ir salauztu dzīvju – diagnoze C hepatīts. Esmu pārliecināts, ka lielākā daļa mūsu valsts inficēto iedzīvotāju (kas droši vien jau sen pārsniedz 40 000) šo sērgu ir dabūjuši tieši zobārstu kabinetos, mazāk kādās citās medicīnas iestādēs (protams atskaitot narkotiku lietotājus). Mūsu valstī viss ir vērsts uz to, lai mēģinātu cīnīties ar sekām tā vietā, lai cīnītos un novērstu inficēšanās avotus. Un visnožēlojamākais ir tas, ka, ja pat zini, kur to esi dabūjis – pierādīt neko nevari.

  1. 1.Cīrulis pārstāv iekārtu un indikatoru tirgotājus.
   2.90% zobārstniecību IR autiklāvi
   3.visus instrumentus pirms autoklāva vai sausā gaisa steriliz. vismaz stundu mērcē dezinf.šķīdumā, kurš nogalina gan mikroorganismus, gan vīrusus, gan ir ļoti toksisks personālam -t.i. ārstiem un māsiņām arī
   4. C hepatīs ir visgrūtāk diagnosticējams pacientiem- pacients var būt nēsātājs daudzus gadus un var būt piemirsis gan par sava tetovējuma izcelsmi, gan dīvaina manikīra/pedikīra apmekējumu, gan gadījuma dzimumsakariem ‘kādā pirtī pie draugiem” ar jauko kaimiņieni

  2. Nevajag murgot par zobārstniecības kabinetiem. Visi instrumenti tiek dezinficēti tādā šķīdumā, ka nagi iet nost,ja bez cimdiem strādā, tie paņem gan tbc, gan hepatīta u.c. infekciju pārnēsātājus. Kabinetos ir stikla pērlīšu sterilizatori ar 230 grādiem,kuros pēc dezinfekcijas instrumenti tiek sterilizēti.Viss atkarīgs arī no mediķu apzinīguma līmeņa un attieksmes pret savu darbu.

 2. Pilnīgi murgi te ir sarakstīti! Tas domāts absolūtiem nezinīšiem! Jau tikai viens pats dezinfekcijas šķīdums,kurā mērcē NOMAZGĀTUS instrumentus, ir noēdis visu dzīvo! Var pilnīgi droši instrumentu noskalot un darboties ar tiem bez jebkāda infekcijas riska! Bet te vēl karstā sterilizācija! Tvaika sterilizācija un kas tik vēl ne!!! Tas Cīrulis vai kā viņu tur, no kārtējā liekēžu kantora taču ir pilnīgs jampampiņš!!!!!!! Nekas no viņa teiktā nav patiesība! Vēlreiz atkārtoju,- jebkurš instruments ir tīrs jau pēc dezinfekcijas šķīduma!!!!

  1. Dezinfekcija: mikroorganismu iznîcinàšana NEIESKAITOT sporas.
   Sterilizācija: mikroorganismu iznīcināšana IESKAITOT sporas.

   Citiem vārdiem, dezinfekcija nav efektīva pret mikroorganismiem kuri veido sporas. Bet ja dezinficētu instrumentu skalo ar krāna ūdeni tad uz tā atkal tiek uzsēti visi mikroorganismi kuri dzīvo krāna ūdenī… dezinfekcija bija bezjēdzīga pie šāda dezinfekcijas procesa

   1. vai C hepatīta vīruss veido sporas?- domā ko raksti!
    uzbrūk par virusu tēmu- aids vīruss iet bojā 10 min laikā.. ar krāna ūdeni ar C hep neinficējas.

  2. Paracels – ceru, ka neesi zobārsts. Ja Tev ir šāda izpratne par instrumentu apstrādi tad tu esi bīstams tipiņš. Tev nav pat pamatzināšanas par mikrobioloģiju un instrumentu dezinfekciju vai sterilizēšanu – skolā/universitātē būsi šīs lekcijas nogulējis.

 3. Neko darīt, būs atlikušajiem jāmeklē mazlietoti autoklāvi Anglijā caut Ebay platformu, lai mūsu buņģi netop vēl resnāki – pašlaik ķīniešu autoklāvs pie mums maksā pāri 2000€ (veidojas ap 100% uzcenojums).
  Paši iegādājāmies 2 gadus vecu aizkaļķotu augstā gala autoklāvu pa 400€ un vēl pa 50 sakopām un piereģistrējām – bauda no Buņģu neatbalstīšanas vispār nav vārdos aprakstāma.
  Pirms nedēļas bija ikgadējā pārbaude – iekārta strādā ideāli bez mazākajām novirzēm no normas – labāk kā lielai daļai, kas pirka ķīnieti pa 2000.
  Domājiet paši!

Pievienot komentāru