Ārstēšana, Veselības politika

“Stradiņos” gatavojas jaunam acu operāciju vilnim

Foto - Karīna Miezāja

Aizvadītajā gada nogalē P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas oftalmologiem bija jāstrādā krietni vairāk nekā parasti, jo Veselības ministrija (VM) bija parūpējusies par papildu 200 tūkstošiem eiro 600 kataraktas operācijām. Pacienti tika izoperēti, nauda iztērēta, un no ministrijas saņemts mutisks solījums, ka šogad tikšot piešķirti papildu līdzekļi, lai mēnesī varētu veikt 600 šāda veida operācijas. Ja zināms, ka pagājušajā gadā ārsti mēnesī veica 358 operācijas, tad saprotams, ka rinda varētu virzīties krietni ātrāk nekā līdz šim.

Tiesa, Nacionālais veselības dienests uz jautājumu par naudas summu, ko šogad gatavojas piešķirt vadošajai oftalmoloģijas klīnikai valstī, neatbildēja konkrēti, bet paskaidroja, ka Stradiņa slimnīca tāpat kā citas ārstniecības iestādes līgumus saņemšot līdz 23. janvārim. Tad arī būs zināms, vai mutiskais solījums piepildīsies.

 

“No pacientu drūzmēšanās varējām izbēgt”

Rīgas Stradiņa universitātes profesore Stradiņu Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska, pieminot saspringto darba laiku gada beigās, atceras: “Gaidījām, ka mūs uzslavēs par to, cik cītīgi strādājām, bet ieradās “Bez tabu” (raidījums novembra beigās vēstīja, ka vienā dienā slimnīcā uz acu kataraktas operāciju no visas valsts vienlaikus pulksten 8.00 uzaicināti 150 cilvēki. – M. L.) un parādīja ko citu – cinisku attieksmi. Iespējams, ka lielās rindas veidojās tāpēc, ka nebijām pārāk stingri un nebrīdinājām, lai uz operāciju cilvēki ierodas precīzi noteiktajā laikā, nevis vairākas stundas iepriekš. Sakām pacientam, ka jābūt divos, bet viņš atbraucis jau astoņos no rīta. Ja tagad uz to paraugās retrospektīvi, droši vien varējām izbēgt no pacientu drūzmēšanās,” secina daktere un turpina, ka tagad tos pacientus, kas pēc operācijas nevar aizbraukt uz mājām un vēlas palikt slimnīcā pa nakti, aicinot ierasties pusdienlaikā, nevis no paša rīta. Savukārt tos, kas dodas tajā pašā dienā mājās, operējot pēc iespējas agrāk.

G. Laganovska: “Rīdzinieki pirms operācijas ierodas uz vairākām konsultācijām. Bet, ja pie mums ir atbraucis cilvēks no tālienes, kur nav bijis iespējams veikt nepieciešamos acu izmeklējumus, tad šiem pacientiem nereti slimnīcā jāuzturas četras līdz sešas stundas, kamēr viņi tiek sagatavoti operācijai. Ja pacients ir iepriekš izmeklēts, viņš slimnīcā uzturas ne ilgāk par divām stundām.”

 

Vienīgā ārstēšanas metode

Kataraktas vienīgā ārstēšanas metode ir ķirurģiska. Operācijas laikā cauri 1,1 līdz 3,0 milimetru griezienam tiek izņemta apduļķotā lēca un tās vietā implantēta mākslīgā salokāmā lēca. Mūsdienās šo operāciju iesaka veikt jau tad, kad pasliktinātā redze sāk traucēt lasīt vai veikt citas ikdienišķas darbības. Parasti šādas grūtības pacientam rodas, kad, apmeklējot acu ārstu, redzes pārbaudes tabulā vairs var saskatīt un nosaukt tikai augšējās četras rindas, stāsta daktere.

Aija no Kurzemes puses, kuru klīnikā satiku pēc operācijas, to gaidījusi pusotru gadu. “Pirms pieciem gadiem sākās pro­blēmas ar redzi, un toreiz ārsts brīdināja, lai stājos rindā, jo būšot jāgaida vismaz trīs gadi. Laikus pierakstījos, izmantojot Stradiņu norādīto elektronisko pastu, un faktiski īstajā brīdī tiku līdz operāciju galdam. Jūtos te kā privātā klīnikā – cilvēku tikpat kā nav, medicīnas personāls iejūtīgs,” stāsta Aija, kura pēc operācijas pārlaidīs nakti slimnīcā, lai rīt brauktu uz mājām.

 

Pievienot komentāru