Dzīvesveids, Pirts

Kā pēc pirts neatslābt, bet gūt enerģiju? Iesaka pirtnieki Batņas

Foto-Flickr/thomaswanhoff

Lasītājs jautā: “Parasti tiek uzsvērta pirts relaksējošā iedarbība – kārtīgi izpēries, cilvēks atslābst un var ātrāk aizmigt, ciešāk gulēt. Taču man tas neder. Apmeklēju pilsētas pirti. Izbrīvēt laiku šai procedūrai varu tikai no rīta, pēc tam jābūt darbā. Ļoti negribētos no pirtspriekiem atteikties.

Varbūt ir kādi īpaši līdzekļi, metodes vai paņēmieni, kas arī pēc kārtīgas pēršanās ļauj saglabāt mundrumu un darbaspējas, nevis vedina atslābināšanos?”

Lai pirtsrituāla laikā neiestātos pārāk dziļa relaksācija, visas procedūras jāveic intensīvāk un straujāk, izmantojot krasākus kontrastus, iesaka ārsts un pirtnieks Juris Batņa un pirtniece Aelita Vilde–Batņa.

To sāk jau skrubīša uzlikšanas laikā. Vietas, kas parasti mēdz būt saspringtas, enerģiju plūsmā veidojot blokus – plecu joslā, abpus mugurkaulam, uz gurniem –, masē nevis lēni, saudzīgi un maigi, bet aktīvi un spēcīgi.

Pēršanās jāveic enerģiskām kustībām, straujāka, rūpējoties, lai lāvas telpā būtu kārtīgs gars. Tad no karstuma – aukstā baseinā, panākot pēc iespējas jūtamāku temperatūras pretstatu. Šādu īsu, niknu pērienu vēlams veikt vairākas 
reizes.

Rituāla nobeigumā – noberšanās ar ekoloģiskām SPA procedūrām paredzētām pirtsputām. Tādās iegremdētais peramais guļ uz lāvas, pirtnieks viņu pamatīgi izberzē ar bērza slotiņu. Putas vajadzīgas labākai slīdamībai un tāpēc, lai kāds slotas zariņš nesavainotu ādu. Līdzīgi rīkojas turku pirtīs, tikai tur pa putaino substanci braukā ar aitādas gabalu vai cimdu.

Šim nolūkam var izmantot arī frotē dvieli, kaņepāju vai sizala cimdiņu. Taču vēl labāk, ja par beržamo padomāts jau vasarā, sarūpējot speciālus vīkšķus. Lieliski der sažāvēti burkānu laksti, madaras, citu staipīgu augu bizītes. Berzēšanu turpina, kamēr āda kļūst intensīvi sārta – jo labāka asins apgāde, jo spēcīgāks enerģijas pieplūdums.

Pirts vienmēr vairo un pamodina mūsos snaudošo spēku, tikai parastajā režīmā tas organismā ieplūst pamazām un īsti samanāms nākamajā rītā, turpretī šādā forsētā izpildījumā – uzreiz. Vai tas vienmēr ir labi, jājūt katram pašam.

 

logo-36

Pievienot komentāru