Homeopātija, Netradicionāli

Krustugunīs: Atkal uzbrūk homeopātijai. Ko saka Latvijas speciālisti?

Foto - Shutterstock

Ārvalstu medijus nesen pāršalca ziņa, ka ASV Federālās tirdzniecības komisija nospriedusi homeopātiskajiem līdzekļiem izvirzīt tādas pašas prasības kā tradicionālajiem medikamentiem.

Lēmumā paredzēts: ja ražotājs nevarēs zinātniski pierādīt to spēju ārstēt, uz iepakojuma nāksies norādīt “Šis līdzeklis neiedarbojas”. Kādēļ tāds uzbrukums daudzu iecienītajam ārstniecības veidam? Vai tas nākotnē varētu ietekmēt homeopātiju arī Latvijā?

ASV Teksasas universitātes asociētais profesors un ārsts Uģis Gruntmanis prognozē tiesas prāvas, lai šo norādījumu apstrīdētu. “Jau vairāk nekā desmit gadu Nacionālajā veselības centrā pēc zinātniskiem principiem pētītas neskaitāmas homeopātiskas vielas, rezultāts vienmēr bijis negatīvs. 2015. gadā Austrālijas Nacionālās veselības un pētījumu padome apkopojusi datus par 1800 pētījumiem un izdevusi uz tiem balstītus atzinumus, ka homeopātija neiedarbojas,” norāda ārsts, piebil­stot, ka tic tikai zinātniski pārbaudītām metodēm, turklāt, ja ir zināms pētījumu sponsors un aprakstīti interešu konflikti.

 

Noliedz tie, kas nepazīst

“Kad Galileo Galilejs atļāvās apgalvot, ka Zeme ir apaļa, Vatikāns paziņoja, ka tā nav taisnība, jo tā vienkārši nevar būt. Līdzīgi ir ar homeopātiju – ja es tai neticu, tad homeopātija nedarbojas,” saka homeopāte, Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente Inguna Vecvagare.

“Neesmu saskārusies ar lielāku stulbumu un patērētāju maldināšanu. Neviens vēl nav apgalvojis, ka homeopātija ir neefektīva, balstoties uz savām zināšanām un pieredzi. Tūkstošiem ārstu homeopātu atliek tikai skumji pasmaidīt par šādiem apgalvojumiem, jo mūsu prakse liecina par pretējo. Strīdēties par to ar kādu kolēģi ir vērts tikai tad, ja viņš ir apguvis homeopātiju un spēj savu viedokli argumentēt.”

 

Atšķirīgas prasības

Homeopātijai visvairāk pārmet efektivitātes pierādījumu trūkumu, lai gan ārsti par daudzajiem pētījumiem, kas to apliecina, vienkārši neinteresējas. Tie apkopoti, piemēram, datubāzēs “HomBrex”, “Core-Hom”, “REHBR” un citās.

“Pētījumus, kas precīzi pierādītu, vai un kā homeopātija darbojas, nav finansiāli izdevīgi veikt, jo tajā izmanto tikai dabā eksistējošas vielas. Kurš gan pētīs, kā darbojas, piemēram, beladonna, ja to nevar patentēt un pēc tam pārdot? Turklāt homeopātijā lietotās vielas ir pārbaudītas un tiek lietotas jau vairāk nekā trīssimt gadu,” atgādina I. Vecvagare.

Kā norāda ģimenes ārste, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece, homeopātisko zāļu efektivitātes pierādīšanai neder tradicionālās pētniecības metodes, jo medikamentus izvēlas individuāli katram pacientam, pat ja sūdzības ir vienādas. Homeopāti strādā pēc idiosinhrāzijas principa: katrs cilvēks uz slimību un ārstēšanu reaģē atšķirīgi. Mūsdienās par šo principu runā arī zinātnieki.

Homeopātiskās zāles nav iespējams pielīdzināt klasiskajiem medikamentiem arī tāpēc, ka katrā nozarē pastāv atšķirīgas pētījumu metodes. Pētot kādu vielu, tradicionālajā medicīnā atlasa pacientu grupu ar konkrētu diagnozi. Turpretim homeopātijā, ja pēta, kā, piemēram, darbojas beladonna, izvēlas cilvēkus, kuriem piemīt šim augam raksturīgas īpašības un atbildes reakcija uz to. Tikai tad var secināt, vai un kā tā ārstē vidusauss iekaisumu vai citas kaites.

“Tā kā homeopātiskajām zālēm piemīt īpašas iezīmes, piemēram, ļoti zems darbīgās vielas līmenis, tādu pašu prasību izvirzīšana kā tradicionālajiem medikamentiem nav pamatota,” apstiprina Zāļu valsts aģentūras pārstāve Egita Diure.

Daļai homeopātisko preparātu jāveic klīniskie pētījumi, bet citus ir atļauts reģistrēt vienkāršotākā procedūrā, pierādot produkta farmaceitisko kvalitāti un sēriju vien­­­dabīgumu.

Pievienot komentāru