Ārstēšana, Citas slimības

Osteoporoze – arī vīriešiem. Kā rūpēties par kauliem un kas tiem var kaitēt

Foto - Shutterstock

Lai gan tautā pastāv uzskats, ka osteoporoze ir sieviešu slimība, tā piemeklē arī daudzus vīriešus. Šīs slimības gadījumā samazinās kaulu minerālais blīvums, tie kļūst trausli un paaugstinās lūzuma risks.

Jaunībā vīriešiem ir lielāka kaulu masa nekā sievietēm, kuras maksimums tiek sasniegts 25 – 30 gadu vecumā. “Lai tie būtu spēcīgi, svarīgi, lai māte bērnu barotu ar krūti, bet visas dzīves laikā būtisks ir pilnvērtīgs uzturs, fiziskas aktivitātes un uzturēšanās saulē,” norāda Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, endokrinologs Ingvars Rasa.

Sievietēm kaulu blīvums sāk mazināties pēc 50 gadu vecuma, kad izsīkst estrogēnu izdalīšanās. Savukārt pēc 70 gadu vecuma kalcija uzsūkšanās apjoms un kaulu masa sarūk abu dzimumu pārstāvjiem vienādi. Vīriešiem parasti osteoporozes sekas ir izteiktākas un mirstība no tām lielāka, jo viņi ar to slimo lielākā vecumā.

 

Piezogas slepus

Ārēji stiprs vīrietis, bieži pats to nezinot, var būt iekšēji trausls. Katram piektajam kungam pēc 50 gadu vecuma osteoporozes dēļ iespējami kaulu lūzumi, kas varētu izraisīt hroniskas sāpes un ietekmēt citu orgānu darbību. Katrs trešais augšstilba jeb gūžas kaula lūzums osteoporozes dēļ notiek vīrietim, un 39% no viņiem pirmā gada laikā pēc lūzuma mirst.

Bieži lūst arī mugurkaula skriemeļi, tādēļ darbaspējas tiek zaudētas jau 50 – 65 gadu vecumā. Viena skriemeļa lūzuma ietekmē vīrieša augums gada laikā var samazināties vidēji par diviem trim un vairāk centimetriem. Deformējoties krūškurvim, pasliktinās plaušu funkcionālās spējas, tādēļ biežāk rodas saaukstēšanās, plaušu un bronhu slimības.

Tomēr, kā stāsta I. Rasa, daudziem osteoporoze ilgstoši norit bez jebkādiem simptomiem, tādēļ bieži netiek atklāta laikus.

Ārstiem, kuri nav specializējušies osteoporozes ārstēšanā, nereti rodas aizdomas par citām slimībām. Piemēram, ja vīrietim ir mugurkaula skriemeļu lūzumi krūšu daļā, pacienta sūdzības var likt domāt par miokarda infarktu. Savukārt mugurkaula jostas daļas skriemeļu lūzumu izraisītās sāpes nereti tiek saistītas ar to deformāciju jeb spondilozi.

 

Kā rūpēties par kauliem

No osteoporozes un ar to saistītajiem lūzumiem un sāpēm ir iespējams izvairīties, visas dzīves garumā rūpējoties par kaulu veselību.

Lai tos apgādātu ar nepieciešamajām vielām, neaizstājamas ir vispārējam veselības stāvoklim atbilstošas fiziskas aktivitātes vismaz pusstundu dienā trīs, piecas reizes nedēļā. Pirms tam vēlams aiziet pie rehabilitologa, kurš palīdzēs izvēlēties piemērotākos vingrojumus un slodzi.

Vecumā no 18 līdz 70 gadiem vīrietim ar uzturu jāuzņem 1000 miligramu, bet pēc 70 gadu vecuma – 1200 miligramu kalcija dienā. Lai netrūktu D vit­amīna, ik dienu jāuzturas saules gaismā 15 – 30 minūtes (atklātu seju, apakšdelmiem un apakšstilbiem), kā arī uzturā jālieto produkti, kas satur D vitamīnu, piemēram, konservētas sardīnes, tuncis vai mencu aknu eļļa, vai arī ārsta izrakstīts šā vitamīna preparāts.

Svarīgi ir nesmēķēt un nelietot alkoholu, jo šie nelāgie ieradumi samazina testosterona līmeni asinīs. Nav vēlama arī pārmērīga kafijas lietošana, it īpaši, ja to dzer bez piena.

Pievienot komentāru