Ārstēšana, Veselības politika

“Man vairs nav atkāpšanās ceļa”. 20 neērti jautājumi Andai Čakšai

Foto - Karīna Miezāja

Veselības ministre ANDA ČAKŠA ir nolēmusi reformēt veselības aprūpes sistēmu. Kas ir viņas politiskie atbalstītāji, un kādi darbi sekos šim solījumam?

 

ZZS runasvīrs Augusts Brigmanis nesen publiski apgalvoja, ka šogad prioritāte esot veselība, veselība un veselība. Savukārt Ministru prezidents Māris Kučinskis savā ziņojumā Saeimai pagājušā gada oktobrī sacīja, ka “2017. gads būs pirmais, kurā mēs iziesim no krīzes radītajām sekām veselības nozarē. Šobrīd valdībai ir politiskā griba turpināt reformas veselības nozarē.” Kā, jūsuprāt, izpaužas šī politiskā griba?

A. Čakša: Premjers ir ļoti ieinteresēts reformas organizēšanas darbu plānošanā. Bieži tiekamies, lai par to apspriestos, tajā skaitā arī par iespējamo veselības nozares finansēšanas modeli. Esam pārrunājuši arī šī gada darbus, jo Veselības ministrijai 1. aprīlī ir jāsniedz Ministru kabinetam skaidrs redzējums, kā tiks īstenota reforma.

Iepriekš samērā vispārīgi tika runāts par to, ka veselības aprūpes sistēmā trūkst naudas, bet šobrīd valdība ir skaidri iezīmējusi, ka veselības jomai ir jātiek līdz 12% no kopējiem valsts budžeta izdevumiem. Pavasarī jābūt skaidrai nostājai par nodokļu reformu, tad arī būs zināms veselības aprūpes finansēšanas avots.

Strukturālās izmaiņas veselības aprūpes sistēmā būs sarežģīts process, jo ne visiem tas būs pa prātam, un ministram vienmēr pats grūtākais ir parādīt ieguvumus pēc reformas īstenošanas. Tomēr esmu gandarīta, ka beidzot veselības sistēmas vajadzības valdībā ir sadzirdētas.

 

Pēc runāšanas būs jāseko rīcībai, un aprīlis tiek plānots kā tāds starta punkts. Ar valdības vadītāja atbalstu vien būs par maz. Nosauciet, lūdzu, savus politiskos sabiedrotos, kad būs jāpieņem lēmums par konkrētu medicīnas finansēšanas avotu un sāksies ne visai patīkamās strukturālās izmaiņas? Cik saprotams, Veselības ministrija piedāvā novirzīt medicīnai daļu no sociālā nodokļa, šo proporciju pakāpeniski palielinot.

Par sociālo nodokli nav taisnība, jo nav vēl izstrādātas pārmaiņas nodokļu sistēmā, sasaistot tās ar veselības aprūpes finansējuma palielinājumu. Patlaban Veselības ministrija ne tikai kopā ar premjeru, bet arī Finanšu ministriju strādā, lai saprastu, kurš būtu vislabākais finansēšanas modeļa formāts.

Domāju, ka svarīgāko lēmumu pieņemšanas brīdī man noteikti blakus būs arī Augusts Brigmanis, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola… Ceru atbalstu saņemt arī no veselības aprūpes nozares.

Par reformas plānu esmu informējusi arī “Vienotības” Saeimas frakcijas deputātus, darīšu to arī turpmāk un ļoti ceru saņemt arī šīs partijas atbalstu.

 

Tad sāksies pārmetumi, ka nauda medicīnai pazūd kā tukšā mucā…

Kā pierādījums tam, ka tas tā nebūs, ir “zaļais koridors” onkoloģiskajiem pacientiem. Šo procesu sakārtojot, var izdarīt būtiskas izmaiņas par labu pacientiem. Strādājot pēc šī piemēra arī citās medicīnas jomās, būs skaidri redzams, kur tā nauda tiek izlietota un kāds ir sabiedrības ieguvums.

Ģimenes ārsti patlaban ir uztraukušies, ka Veselības ministrija grasās pārbaudīt, kā ģimenes ārsti izmanto “zaļo koridoru”. To nevajag uztvert kā pārbaudi, ministrija šim jaunajam procesam vēlas sekot līdzi, lai mēs saprastu, vai tas norit pareizi un vai nav nepieciešami kādi uzlabojumi. To pašu mēs darām arī slimnīcās, kur tiek ārstēti onkoloģiskie slimnieki. Man jābūt pārliecinātai, ka piešķirto naudu izmantojam efektīvi.

 

Kur jūs ņemsiet tos 180 miljonus eiro, kurus esat solījusi ārstu algu palielinājumam par 15 – 20 procentiem 2018. gadā? Vai jūs zināt, cik liela ir ķirurga alga par slodzi lielākajā universitātes klīnikā?

Zinu gan – ķirurgam par slodzi pirms nodokļu nomaksas maksā 850 eiro…

10 Komentāri

  1. 850 eiriku. Kirurgam. APAC. Tada nauda Anglija 1 diena arstam.Tacu 23 proc. – 200. Sausmas, ka cilveku moka. Rig dzivoklis 300. Kanada , vismaz miljons gada.

  2. Paldies Mārai Libekai par informatīvo interviju ar Veselības ministri Dr.
    A. Čakšu.
    tiešām ∂imes ārtu institūcija Latvijā ir kritiskā stāvoklī, jo tā ir nonākusi tagad līdz birokrātijas līmenim un no “āŗstēšanas” maz kas vairs palicis, ja vispārīgi kas vēl turās. Didesmit gadus atpakaļ kas visu laiku rakstīju un teicu, ka visam medicīnas personālam ir jāpaceļ algad 2-3 reižu apmērā tūliņ, tad nekādu atsauksmi neguvu. Tagad sūdzamies par personāla trūkumu. Par vēlu. Nezinu vai ar lāpīšanos tiksim vispārīgi cauri, nemaz nerunājot par virzīšnos uz priekšu. Vair neticam nedz valdībai, nedz Saeimai.

  3. Tomēr par to reformu VADC nav skaidrības. Agrāk VM un pati Čakša skaidroja, ka Beleviča uzsākto reforma apturēta. Sākumā kā iemeslu minēja slimnīcu, kur asins nodaļas, iebildumus. Pēc tam Ćakša Latvijas Radio teica, ka reformu apturējusi, jo Iepriekšējais ministrs gribējis tikai pirkt aparatūru par miljoniem. Tad noskaidrojās, ka aparatūra nepieciešama asins komponentu atbrīvošanai no visu slimību (arī C hepatīta) ierosinātājiem, bet tā maksā mazāk kā simts tūkstoši eiro. Nu Čakša saka, ka reforma nav apturēta, tikai viņai jāpiekoriģē skaidrībā. Bet kā tad ar tiem 296 pacientiem, kuri saņēma vēstules par to, ka viņiem pārlietas ar Chepatītu slimu donoru asinis? Kopš paša fakta konstatācijas VADC nu jau pagājis vesels gads!!! Kas par šo laiku izdarīts, lai palielinātu drošību pacientiem asins pārliešanas gadījumos? Tika konstatēts, ka 25 patstāvīgie donori ir/bijuši slimi ar Chepatītu. Bet kā ar nepatstāvīgajiem donoriem, kuriem asinis tika paņemtas tikai vienreiz? Viņu asinis taču tika pārbaudītas uz chepatītu ar nejūtīgo aparatūru un lielā (24 paraugu) atšķaidījumā. Šo asiņu paraugi taču arī glabājas VADC. Vai tās reiz pārbaudīs? Vai pacienti, kam asinis pārlēja, saņems vēstules, ja vienreizējais donors būs ar chepatītu? Vai to nemaz nepārbaudīs, lai netracinātu tautu? Kas nesīs atbildību par notikušo? Vai tiešām Ozoliņa (VADC direktore), kas problēmu atklāja un pielika pūles, lai to novērstu? Vai tomēr Čakša pati, kas reformu apturēja un nu sabiedrības spiediena rezultātā saka, ka nav apturējusi, bet vēl iedziļinās?

  4. jo daudz tukšvārdības, runu par “sistēmu”, “naudu sistēmā”, bet praktiski nemaz nav jūtama interese par CILVĒKU, par CILVĒKA veselību! Šādi mediķi, jo īpaši, ja tie ir ministru posteņos, ir vairāk kā atbaidoši!

  5. kā gribu tā attbildu,neviena precizējoša jautājjuma. Čākša tikai muld un plāno kā pacelt nodokļus,nevis sakārtot sistēmu. izdevīgi taču.

Pievienot komentāru