Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Pret ko mainīt statīnus? Atbild Vilnis Dzērve un Lāsma Četverga

Foto - Shutterstock

Man ir 80 gadu un augsts holesterīna līmenis asinīs – 8,1 mmol/l. Statīnu lietošana izraisa daudz nevēlamu blakņu: muskuļu sāpes, bezmiegu, murgus, reiboņus, ādas niezi, aizcietējumus, gremošanas traucējumus. Gribu zināt, vai Redasin strong un Aterolip normalizē holesterīna līmeni un kā tos lietot. RŪTA Z. KULDĪGAS NOVADĀ

 

Kā spriež Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta vadošais pētnieks, medicīnas doktors Vilnis Dzērve, holesterīna līmenis 8,1 mmol/l, lietojot medikamentus, ir pārāk augsts. Iespējams, problēmas cēlonis ir ģimenes hiperholesterinēmija, kas tikpat kā nepadodas ārstēšanai.

Holesterīna līmeni asinīs no visiem medikamentiem visefektīvāk spēj samazināt statīni. Tiem pierādīta blakne ir tikai muskuļu sāpes, no kurām cieš aptuveni 10% lietotāju. Ja statīni izraisa nelāgu blakusparādību, var mēģināt tos lietot mazākā devā kopā ar koenzīmu Q10, kas to varētu novērst.

Ja tas tomēr nenotiek, no statīniem jāatsakās un tie jānomaina pret citiem holesterīnu pazeminošiem līdzekļiem, piemēram, pret Ezetimibu, kas iedarbojas uz citu holesterīna veidošanās mehānismu.

Pret augstu holesterīnu var palīdzēt arī zāles Omakor, kas satur augsti attīrītas omega-3 polinepiesātinātās taukskābes.

Redasin strong un Aterolip ir uztura bagātinātāji, kuros ir sarkanā rauga rīsi. Tie var mazināt holesterīna līmeni, taču nav garantijas, ka to normalizēs. Par lietošanu jāskatās ražotāja instrukcijā iepakojumā.

Arī medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Lāsma Četverga uzskata, ka šie uztura bagātinātāji, iespējams, līdzēs, bet var arī nebūt pietiekami efektīvi. Tāpēc daktere iesaka pēc kāda laika kontrolēt holesterīna līmeni.

Terapeites pieredze liecina, ka holesterīna līmeni iespējams pazemināt, lietojot attīrītu zivju eļļu lielā devā, kurā taukskābju omega-3 attiecība pret omega-6 ir 1 : 3. Jo tā lielāka, jo labāk. Vēl kvalitatīvai zivju eļļai jāsatur vismaz 5% E vitamīna, kas nodrošina antioksidatīvu iedarbību un nodrošina, lai produkts nebojātos.

To lietojot, iespējams palielināt augsta blīvuma jeb labo holesterīnu, kas palīdz izvadīt zema blīvuma jeb slikto frakciju un tādējādi samazināt holesterīna līmeni.

Daktere stāsta, ka kādam pacientam, kuram kopējā holesterīna līmenis bijis 8 mmol/l un zema blīvuma jeb sliktais – 5 mmol/l, pēc trīs mēne šu ilgas attīrītas zivju eļļas lietošanas kopējais holesterīna daudzums samazinājies līdz 4 mmol/l un zema blīvuma – līdz 2 mmol/l. Turklāt viņš bijis smēķētājs, kas apgrūtina cīņu ar holesterīnu. Protams, uz tik labu rezultātu nevar cerēt visi lietotāji.

Jāņem vērā, ka attīrīto zivju eļļu iespējams iegādāties tikai ar ārsta recepti. Veselīgi lietot arī citas brīvi nopērkamās zivju eļļas, vismaz gada tumšajos mēnešos. Daktere Četverga atgādina, ka nedrīkst aizmirst par holesterīna līmeni samazinošu uzturu, pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšanu un fiziskām aktivitātēm.

Pievienot komentāru