Dzīvesveids, Pirts

Lieliski vingrojumi, pirtī ejot. Iesaka fizioterapeite Anita Elksne

20111026-150008-54

Gara un ķermeņa lutināšanai ar septiņu lielisku vingrojumu palīdzību izmantojamas arī tās iespējas, ko piedāvā ikdienā nepareizi noslogotu muskuļu atveseļošana pirtī.

Ja garas stundas, nereti visu darbdienu, pavada vienā pozā – piemēram, sēžot pie datora –, kājas dienas lielāko daļu gūžu un ceļu locītavās ir saliektas, bet vēdera, dibena un ķermeņa lejasdaļas aizmugurējie muskuļi atslābināti un ieņem saīsinātu formu. Savukārt rokas ir izstieptas uz priekšu un diskomforts rodas arī pārlieku iestieptajai muguras muskulatūrai, saspringtajai kakla un plecu daļai, ilgstošās pozas dēļ saīsinātajiem ķermeņa priekšpuses kakla un krūšu muskuļiem. Jebkurš ilgstoši savilkts muskulis kļūst vājš un vairs nav spējīgs pilnvērtīgi izpildīt savas funkcijas. Pirtī to var labot, iesaka fizioterapeite Anita Elksne.

Vingrošanai vispiemērotākais ir mierīgs lāvas telpas siltums otrās vai trešās karsēšanās starplaikā. Tad muskuļi jau dziļi izsiluši un klāt laiks vēdinot brīdi paturēt durvis pusvirus. Fiziska slodze augstā temperatūrā un lielā mitrumā ir pārlieku liela sirdij. Savukārt atpūtas telpa vingrošanai parasti ir mazliet par vēsu.

Vingrošanai vispiemērotākais ir mierīgs lāvas telpas siltums otrās vai trešās karsēšanās starplaikā.

Jāņem gan vērā, ka īpaši gados vecāki ļaudis nedrīkst ripināt galvu atpakaļ, jo saites, kas satur kakla skriemeļus, ir atslābušas. Tāpēc nestabilie skriemeļi var saspiest artēriju vai nervu saknītes.

Ja ir pastiprināta lordoze (mugurkaula izliekums) un kakls izvirzās uz priekšu, bez speciālista palīdzības stiept kakla muskuļus nevajadzētu.

* Pēc izsildīšanās muskuļos, cīpslās un saistaudos esošais kalogēns kļūst plastiskāks, līdz ar to ķermenis lokanāks.

* Ja ķermenis tik ierūsējis, ka vingrojumi šķiet par grūtu, sildīšanās starplaikos vērts vismaz atpūtināt mugurkaulu: noguļas uz līdzenas virsmas, bet zem muguras un kakla ieliekuma novieto sarullētu dvielīti vai slotiņas.

* Vienā pirts reizē nav jāveic visi vingrinājumi – pietiek arī ar vienu vai diviem katrai problēmzonai.

* Vingrojot neko nevajag darīt caur sāpēm un ar varu. Velkošās, ne visai patīkamās sajūtas ar katru nākamo reizi mazinās.


1. Stiepjam pleca ārpusi

Sākuma stāvoklis – sēdus vai stāvus, kreisā roka priekšā saliekta, plauksta uz labā pleca, ar labo roku satver kreisās elkoni. Izelpā ar labo roku virza kreisās rokas elkoni pret sevi un, mierīgi elpojot, iegūto pozu notur vismaz minūti. To pašu atkārto, izelpā ar kreiso roku virzot pret sevi labās rokas elkoni.

2. Stiepjam kaklu

Sākuma stāvoklis – sēdus vai stāvus, kreisā roka saliekta aiz muguras, ar labo aptver kreisās elkoni. Cenšoties turēt plecus un muguru taisnu, izelpā lēnām noliec galvu pa labi, iegūto pozu, mierīgi elpojot, notur. To pašu atkārto, aiz muguras saliektu turot labo roku, bet ar kreiso aptverot labās elkoni.

Pievienot komentāru