Uzturs

Selēns – kāpēc vajadzīgs un kā uzņemt. Skaidro uzturzinātniece

Foto - Leons Duvakins

Pieauguša cilvēka organismā ir 13–20 mg selēna.Selēna (Se) daudzums organismā ir pavisam niecīgs – mērāms miligramos, taču tas nepadara šo elementu mazāk nozīmīgu. Kā saka, mazs cinītis gāž lielu vezumu. Visvairāk tas koncentrējas aknās, nierēs, sirdī un liesā.

Itālijā un citās valstīs veikti pētījumi pierāda, ka reģionos, kur augsnē un līdz ar to arī uzturā ir vairāk selēna, mazāk iedzīvotāju slimo ar plaušu, taisnās un resnās zarnas, prostatas un dzemdes kakla vēzi.

Konsultēja uzturzinātniece Guna Havensone.

Kāpēc vajadzīgs

Selēns organismā darbojas kā antioksidants, kas pasargā no vides faktoru kaitīgās ietekmes, cīnās pret brīvajiem radikāļiem (kvēpu daļiņas, radiācija, pesticīdi), mazina iekaisuma procesus un kavē šūnu novecošanos. Tādēļ to mēdz dēvēt par jaunības elementu.

Vajadzīgs normālai vairogdziedzera darbībai un vīrišķā hormona testosterona sintēzei. Selēna savienojumi spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smago metālu (dzīvsudraba, sudraba, kadmija, tallija) daļiņas, tā novēršot vai mazinot saindēšanos.

Visvairāk atrodams cūkas, liellopa, jēra un putnu gaļā (sevišķi aknās), zivīs (īpaši jūras – mencās, siļķēs, sardīnēs), pienā, sīpolos, olās, visu veidu pupās, raugā un pilngraudu produktos (rupjmaizē, brūnajos jeb neslīpētajos rīsos).

Visvairāk atrodams cūkas, liellopa, jēra un putnu gaļā (sevišķi aknās), zivīs (īpaši jūras – mencās, siļķēs, sardīnēs), pienā, sīpolos, olās, visu veidu pupās, raugā un pilngraudu produktos (rupjmaizē, brūnajos jeb neslīpētajos rīsos).

Dienā jāuzņem pieaugušam cilvēkam – 60 µg.

Kā? Sev tīkamā veidā pagatavota vistas gaļa, piemēram, divi ceptas filejas gabaliņi vai sutinātas kājiņas, satur vajadzīgo devu. Cits variants – 200 g jūras zivju, piemēram, sutināta laša šķēle, četri siļķes filejas gabaliņi (piemēram, lielie rolmopši), konservu kārbiņa ar sardīnēm vai skārdene tunča (var pagatavot gardus salātus).

Kas traucē uzsūkšanos

No dārzeņiem un pilngraudu produktiem organisms spēj uzņemt krietni mazāk (vien 40%) selēna nekā no gaļas. Iemesls – tajos esošā skābeņskābe vai fitīnskābe.

Ja trūkst

Rodas muskuļu vājums, nespēks, nagu gultnes kļūst izteikti gaišas.

Ja selēna trūkums ir ilgstošs, vīrietim var samazināties spermatozoīdu kustīgums un spēja radīt pēcnācējus. Šī paša iemesla dēļ palielinās atero-sklerozes, audzēju un vairogdziedzera slimību attīstības risks.

Ja pārdozēts

Par to liecina ādas nieze, caureja, vispārējs vājums, nogurums. Pastiprināti izkrīt mati, bojājas zobi un nagi. Rodas nepatīkama smaka no mutes, slikta dūša, vemšana.

Ēdot ar selēnu bagātīgus produktus, šo mikroelementu nav iespējams pārdozēt. Tas var notikt, neapdomīgi, bez ārsta ziņas lietojot aptiekā nopērkamos mikroelementu kompleksus.

Ja ilgstoši uzņem vairāk par 800 mikrogramiem (0,8 mg) selēna dienā, var rasties gēnu izmaiņas un tikt veicināta ļaundabīga audzēja attīstība. Grūtniecēm pārlieku liela selēna deva var izraisīt augļa patoloģiju.

4 Komentāri

  1. Selēns ļoti labi palīdz, ja pastiprināti izkrīt mati. Jau vairākus gadus kursa veidā lietoju kompleksu Bioactive-Selenium+Zinc, kurā bez selēna ir arī citi vitamīni.Ar rezultātu esmu ļoti apmierināta – mati izkrīt mazāk un aug ātrāk. Taisu arī maskas ar dadžu eļļu. Tās arī tīri labi palīdz.

  2. Kate,Ko te čivini pr labu matu augšanu Tikko bija teikts,ka pārāk liels selēna daudzums veicina matu izkrišanu Nevaru ciest šos pozitīvo atsauksmju rakstītājus TIe rada iespaidu par zāļu izplatītājfirmu meliem ,cenšoties vairāk nopelnīt uz pārdošanu Vēl nav tableti mutē iebāzis jau viss ataudzis ,nokrities svarā par -20kg utt Rakstiet ,kā ir ,bet nemuldiet ,nedomājiet ,ka lsaītāji tikpat dumi kā rakstītāji

  3. Kate! Neviens vitamīnu komplekss nav ar pozitīvu rezultātu, nedz arī ar negatīvu, jo vieni vitamīni noārda otrus, respektīvi- reaģē un nekas no gaidītā nesanāk. Vitamīni ir jādzer pa vienam, piemēram, plkst. 8.00 iedzeru C vitamīnu, bet plkst. 9.00 iedzeru tabletīti ar selēnu.

Pievienot komentāru