Dzīvesveids, Padomi

20 interesanti fakti par smadzenēm

smadzenkaste

Smadzenes ir ne tikai domu orgāns – tās koordinē, kontrolē un regulē visas norises organismā. Uztver informāciju, ko saņemam ar redzi, dzirdi, garšu, smaržu un tausti, apstrādā to un, atbildot uz to, nodrošina ķermeņa kustības, spēju runāt, saprast dzirdēto, atcerēties, regulē emocijas. Citiem vārdiem – darbojas kā organisma komandcentrs.

* Galvas smadzenes veido aptuveni 2 procentus no cilvēka ķermeņa svara, bet patērē visvairāk – 15 procentus – enerģijas un 20 procentus skābekļa.

* Minūtes laikā pa divām miega un divām mugurkaula artērijām caur smadzenēm izplūst aptuveni 1 litrs asiņu. Ja smadzenes nesaņem asinis un to nesto skābekli un glikozi, cilvēks jau 10 sekunžu laikā zaudē samaņu, pēc 4 līdz 6 minūtēm skābekļa trūkuma dēļ sāk atmirt pirmās smadzeņu šūnas, bet 10 minūšu ilgs skābekļa bads izraisa nopietnus smadzeņu bojājumus.

* Grūtniecības sākumposmā, embrijam attīstoties, ik sekundi veidojas 4 tūkstoši jaunu nervu šūnu jeb neironu. 7 gadu vecumā galvas smadzenes ir gandrīz pilnībā izveidojušās – sasniedz 95 procentus no pieauguša cilvēka smadzeņu masas.

* Cilvēka smadzenes vidēji sver 1300–1500 gramus, vīrietim caurmērā par 100 gramiem vairāk nekā sievietei. Ja izgludinātu smadzeņu rievas, to virsma aizņemtu aptuveni 2500 kvadrātcentimetrus.

* Sievietēm ir lielāka tā smadzeņu daļa, kas atbild par smaržu uztveri un atmiņu, tāpēc viņām šī funkcija ir labāk attīstīta nekā vīriešiem. Atšķirīgas īpatnības abu smadzeņu pusložu attīstībā nosaka to, ka sievietes precīzāk uztver detaļas, bet vīrieši – kopumu, vispārējo.

* Par domāšanu un personības attīstību atbildīgs smadzeņu centrs, kas atrodas pieres daivā. Sievietēm tas pilnībā nobriest 25 gadu, vīriešiem – 30 gadu vecumā.

* Pakauša daļā atrodas tā sauktās smadzenītes, kas veido tikai 10 procentus no kopējās smadzeņu masas, bet koordinē muskuļu darbību, kustības un līdzsvaru.

* Pieauguša cilvēka smadzenes veido aptuveni 100 miljardi neironu. Jau pēc 25 gadu vecuma neironu skaits smadzenēs sāk samazināties; sasniedzot 40 gadus, šo audu degradācijas process paātrinās, bet pēc 50 gadu vecuma sāk sarukt arī smadzeņu kopējais apjoms. Gada laikā zaudējam vidēji 1 gramu. Sievietēm šis process noris lēnāk nekā vīriešiem.

Pievienot komentāru