Ārstēšana, Vēzis

VIDEO: Diagnostikas metode, kas vēzi ļauj atrast ātri, precīzi un agrīni

Publicitātes foto

Onkoloģijā ļoti būtiska ir laicīga un precīza diagnostika, kas ļauj pēc iespējas ātrāk sākt pacienta ārstēšanu, sniedzot lielāku iespēju viņam izveseļoties. Nu arī Latvijā ir pieejama pasaulē plaši izmantota un moderna vēža diagnostikas metode PET/CT jeb pozitronu emisijas tomogrāfija. Tā nodrošina agrīnāku un precīzāku diagnostiku nekā citas attēldiagnostikas metodes, piemēram, datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse. Par to stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) izveidotā Nukleārās medicīnas centra “MedVision” radioloģe diagnoste Marika Kalniņa.

Vēža diagnostikas metodei PET/CT ir vairākas priekšrocības. Šī metode:

• ļauj efektīvi atrast un noteikt, kur audzējs atrodas, – gan kaulos, gan orgānos, gan limfmezglos;
• palīdz noteikt audzēja izplatību ķermenī daudz agrīnāk nekā citas metodes, arī tad, ja ir aizdomas, ka vēzis pēc ārstēšanas atkal ir atgriezies;
• parāda ķīmijterapijas vai staru terapijas efektivitāti. “Mēs Nukleārās medicīnas centrā jau agrīni varam pateikt, vai izmantotā ārstēšana pacientam palīdz vai ne, un vajadzības gadījumā ārstēšana tiek mainīta,” paskaidro radioloģe diagnoste Marika Kalniņa.

Nukleārās medicīnas centra pieredze liecina, ka pēc PET/CT izmeklējuma trešajai daļai pacientu tiek mainīta ārstēšanas taktika, kas veicina viņa ātrāku atveseļošanos un uzlabo dzīves kvalitāti.

Arī tad, ja ir tikai aizdomas, ka pacientam ir audzējs, bet nav īsti skaidrs, kur tas atrodas, palīdzēs PET/CT. Pozitronu emisijas tomogrāfijā izmanto modernas vielas, ar kurām ļoti precīzi un agrīni iespējams vizualizēt audzēju, jau tad, kad tas ir vēl pavisam mazs, aptuveni sērkociņa galvas lielumā.

“Audzējs ķermenī izgaismojas, un attēlā ir redzams, kur precīzi tas atrodas. Tā kā vēzim garšo cukurs, tas patērē glikozi krietni aktīvāk nekā veselie audi.” Tāpēc pirms PET/CT izmeklējuma pacientam vēnā tiek ievadīta nekaitīga, ar radiofarmaceitisku vielu iezīmēta glikoze, kas izplatās organismā un visintensīvāk uzsūcas tieši vēža perēkļos. Prostatas vēža gadījumā tiek lietota cita specifiska viela – prostatas specifiskais membrānas antigēns (PSMA), kas, ievadīts organismā, piesaistās tikai pie prostatas vēža šūnu receptoriem un ļauj ļoti agrīni izvērtēt vēža izplatību.

“Ar PET/CT izmeklējumu var nošaut vairākus zaķus vienlaikus – var neveikt citus izmeklējumus, kā rentgenogrāfija, datortomogrāfija, scintigrāfija, jo vienā PET/CT izmeklējumā redzam gan anatomiju, gan funkciju, kā arī vēža šūnu uzvedību,” uzsver RSU Nukleārās medicīnas centra radioloģe diagnoste.

Visbiežāk PET/CT metodi izmanto, ja ir limfomas vai biežāk sastopamie vēža veidi (plaušu, krūts, prostatas, melanoma u. c.).
“Onkoloģiskās diagnostikas jomā PET/CT metode Latvijā bija kā iztrūkstošais puzles gabaliņš, kas tagad ir pieejams ikvienam mūsu valsts iedzīvotājam,” nobeigumā piebilst Marika Kalniņa.

1 komentārs

Pievienot komentāru