Ārstēšana, Citas slimības

Cilvēks saslimst ar putnu gripu, ko pārnēsājis… kaķis! Komentē Latvijas speciālisti

Foto no picturesofbabies.net

Ņujorkas Manhetenā pirmo reizi reģistrēta cilvēka sasirgšana ar putnu gripu, ko viņam sagādājis kaķis. Pagaidām gan noskaidrotais vīrusa tips nav bīstams un arī inficēto mājdzīvnieku, kā rādās, nav pārāk daudz – visi no vienas patversmes. Taču turienes ārsti udina cilvēkus ar vāju imunitāti pievērst īpašu uzmanību savai veselībai.

Izrādījās, ka inficējies kāds pussimts kaķu Manhetenas dzīvnieku patversmē.

Jā, vispirmām kārtām derētu noskaidrot, kā tas viss varēja iznākt, ka putnu gripa tik iespaidīgi pārņēma, tā sakot, kaķu kontingentu. Kaķeni, kas uzskatāma par „nulles pacientu”, tā vai citādi izskaitļoja pietiekami ātri. Vienīgi nesaprata, kā viņa tikusi līdz šādai slimībai.

Līdz šim, par laimi, nav apstiprinājies, ka vīruss viegli pārietu no kaķa uz cilvēku, bet savā starpā kaķi inficējas gana strauji.
Trīsarpus simtiem cilvēku izdarīja analīzes – gan pašiem patversmes darbiniekiem, gan tiem, kas savā paspārnē paņēmuši no patversmes kaķus. Taču inficēšanās gadījums pašlaik ir tikai viens vienīgais.

Ņujorkas veselības aizsardzības departaments gan neskopojas ar rekomendācijām: „Neļaujiet, lai slims mājdzīvnieks laiza jūsu seju. Ja ir aizdomas, ka kaķim varētu būt gripa, nevajag viņu apkampt. Šī piesardzība īpaši svarīga cilvēkiem ar pavājinātu imunitāti, piemēram, tiem, kas ārstējas no vēža vai kuriem ir hroniskas kaites, tādas kā cukura diabēts, sirds, aknu un nieru slimības.”

„Savienoto Valstu Slimību kontroles centrs uzsver, ka cilvēku saslimšanas risks ir zems,” novērtē Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Antra Bormane. „Būtu lieki satraukt sabiedrību, jo tas ir ASV vietējas nozīmes gadījums, kas uz mums neattiecas, turklāt viegls un, kā redzams, bez izplatības tendences.”

Sarunas turpinājumā viņa cenšas visus vēl vairāk nomierināt: „Šis ir zemas patogenitātes putnu gripas vīruss, kas parasti cirkulē mājputnu vai savvaļas putnu vidū un reti izraisa vieglas saslimšanas cilvēkiem. Kaķi praktiski neslimo ar putnu gripu, bet visur ir iespējami izņēmumi. Epidemiologi padziļināti pēta situāciju, kad cilvēki saslimuši ar dzīvniekiem raksturīgiem vīrusiem, tādēļ šis gadījums acīmredzot nonācis atklātībā.”

4 Komentāri

  1. Kad sāks atcerēties tos 5 % izņēmumu dabā, kad tie ir savādāki kā citi . Arī putnu gripa pārceļos uz cilvēkiem (no sākuma dažiem – mutējot – arvien vairāk līdz aptvers 95 % ). ko Latvijas medicīnas gudrīši klusē un dabas ( putnu gripas ) draugi – sapirkušies medikamentu aptieku akcijas un arī apbedīšanas biroju… Tikai lielajos kabinetos klusums – kad trūskt dabas prāta un izpratnes…

Pievienot komentāru