Alternatīvā medicīna, Netradicionāli

Kā novērst nepārejošu nogurumu? Ieteikumi no tradicionālā un netradicionālā ārsta

Foto - Shutterstock

Nav spēka pagatavot maltīti, pat noskatīties filmu un lasīt žurnālu. Ja nogurumu neizdodas aizgaiņāt ne ar kārtīgu izgulēšanos, ne tasi stipras kafijas, pienācis laiks problēmu risināt. Nepalaist garām slimību!

– Pacienti par nogurumu visbiežāk sūdzas pavasarī, jo ziemas laikā mazāk uzņem saules enerģiju. Tomēr šis simptoms vienmēr jāizvērtē daudz dziļāk, jo var liecināt par dažādām slimībām, tāpēc nepieciešamas asinsanalīzes un citi izmeklējumi, – uzsver ģimenes ārsts Andris Lasmanis.

Noguruma iemesls varētu būt vīrusu infekcija vieglā formā, kad temperatūra ir normāla vai tikai nedaudz paaugstināta, vai arī slimība nav kārtīgi izārstēta. Citkārt aiz tā slēpjas audzējs, plaušu, aknu, vairogdziedzera vai citas kaites.

Protams, vispirms jāizvērtē, vai izsīkumu nav izraisījusi pārslodze darbā, negulētas naktis, psiholoģiski pārdzīvojumi vai depresīvs garastāvoklis, nepietiekama uzturvielu uzņemšana, ievērojot diētu vai badojoties.

Ja nogurumu radījusi pārpūle darbā vai mājās, atgūt mundrumu palīdzēs atvaļinājums un, piemēram, ceļojums, kurā iespējams aizmirst visas rūpes. Pie ārsta vajadzētu vērsties, ja pēc atpūtas izsīkums nepāriet un saglabājas ilgāk nekā trīs dienas.

Vai panīkumu labāk gaiņāt prom ar vit­amīniem bagātiem produktiem vai aptiekās meklējamiem uztura bagātinātājiem? Andris Lasmanis domā: ja vien nav nopietnas slimības vai depresijas, ātrāk no tā palīdzēs atbrīvoties noteiktā režīmā lietotas vitamīnu kapsulas, kas iedarbosies arī psiholoģiski. Viņš izsīkušajiem iesaka izvēlēties vitamīnu kompleksu ar visgarāko vitamīnu un mikroelementu sarakstu, jo tad noteikti būs trāpīts mērķī.

Ja trūkst uzturā, jāmeklē aptiekā

“Benu” aptiekas farmaceits Vitālijs Mitrohins ilgstoši nogurušajiem dod padomu izvairīties no ogļhidrātus bagātīgi saturošiem produktiem, piemēram, miltu izstrādājumiem un saldumiem, kas var mazināt enerģiju. Uzturā jāiekļauj vairāk salikto ogļhidrātu – pilngraudu produktu, dārzeņu un augļu. Tie nodrošinās organismu ar enerģijai un labsajūtai būtiskajiem vitamīniem – A, B, C un D, kā arī stabilizēs cukura līmeni asinīs.

Ja vitamīnus nav iespējams uzņemt ar pārtiku, aptiekās pret nogurumu pieejams plašs uztura bagātinātāju un bezrecepšu medikamentu klāsts. Tos vajadzētu lietot no viena līdz trim mēnešiem, taču darbspējas parasti uzlabojas jau pirmās nedēļas laikā. Uzmundrinošie līdzekļi nereti satur žeņšeņa, baltās vai zaļās tējas, guaranas (šā auga sēklās ir trīsreiz vairāk kofeīna nekā kafijas pupiņās), zeltsaknes ekstraktu un kofeīnu.

Pievienot komentāru