Ārstēšana, Veselības politika

Kā turpinās donoru un C hepatīta sāga

Foto - Ieva Lūka/LETA

“Neviens cilvēks asins­pārliešanas laikā ar C hepatītu nav inficēts,” paziņoja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātiem. Viņi vakar centās noskaidrot, kā beigušies Valsts asinsdonoru centra (VAC) pacientiem izsūtītajās vēstulēs izteiktie draudi par iespējamu inficēšanos ar C hepatītu un kas tiek darīts, lai maldināšana neturpinātos.

 

Beidzot sadzirdējuši arī politiķi

Pacienti par pienākušajām brīdinājuma vēstulēm pērn ziņoja “Latvijas Avīzei”. Situāciju skaidroju publikācijā “Jums pārlietas inficētas asinis”, kā arī intervijā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galveno infektoloģi profesori Ludmilu Vīksnu (“Pacienti nav veltīgi jābaida”). Tagad problēmu sadzirdējuši arī politiķi.

D. Mūrmane-Umbraško pastāstīja, ka esot apzināti visi pacienti, kuriem pārlietas C hepatīta pozitīvas asinis, – 191 cilvēks. Noskaidrots, ka lielākā daļa nav inficēta, bet analīžu atbildes no 20 slimniekiem vēl esot procesā. VM pārstāve uzsvēra, ka valstī esot vairāk nekā 50 tūkstoši donoru, bet C hepatīta pozitīvas asinis konstatētas tikai 28 donoru asinīs. Neveiksmīgas VAC komunikācijas dēļ daudziem cilvēkiem radies priekšstats, ka, pārlejot šīs 28 donoru asinis, pacients noteikti ir inficēts. Neviens speciālists sabiedrībai nepaskaidroja, ka tas ir maldinošs priekšstats, jo cilvēkam piemīt dažādas aizsargsistēmas, kas spēj tikt galā ar vīrusu.

VAC direktora vietas izpildītājai Silvijai Zaharānei un viņas vietniecei Anitai Daugavvanagai vakar bija jāuzklausa pārmetumi par cilvēku baidīšanu, kā arī tika izteikta neizpratne, kāpēc viņu vadītajā iestādē ir nepieciešams tāds speciālists kā preses sekretārs. Izrādās, tāpēc, lai piesaistītu donorus un sniegtu viņiem visu informāciju par asiņu nodošanu. Te gan jāpiebilst, ka VAC šo informāciju ir apkopojis labi saprotamos bukletos, kā arī ievietojis savā mājas lapā internetā.

 

Laistās vai nelaistās ar asinīm?

Iepriekš portālā “Delfi” Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis, kurš arī piedalījās Saeimas apakškomisijas sēdē, paudis bažas, ka ārsti par daudz “laistās” ar asinīm un nereti asinspārliešana notiekot nevajadzīgi. D. Mūrmane-Umbraško vakar uzsvēra, ka Latvija nav līderos to valstu vidū, kur mēdz ļoti bieži pārliet asinis. “Patlaban šajā ziņā esam zem vidējā rādītāja. Tiesa, asins plazmu gan pārlej biežāk ierobežotā veselības aprūpes finansējuma dēļ. Citās valstīs šo procedūru aizstāj ar medikamentiem,” skaidroja ministrijas pārstāve un informēja, ka VM kopā ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) izstrādā algoritmu, kad VAC ziņo SPKC par aizdomām, ka asinis varētu būt inficētas. Tas novērsīšot viltus trauksmi, kas radās iepriekš, kad tika pieļautas kļūdas asiņu paraugu analīžu tulkošanā un veltīgi biedēti slimnieki.

VAC direktores vietniece atzina, ka problēma radusies iestādes komunikācijas ar presi dēļ. Tiesa, VAC amatpersona nerunāja par to, ka trauksmes galvenais iemesls bija nevis šīs iestādes komunikācija ar medijiem, bet gan ar ārstniecības iestādēm un pacientiem.

1 komentārs

  1. Čakste muld kā Grigule,jo 3 gadus mans vīrs braukāja uz LIC,kur beigās pateica-bezmaksas ir interferoni,ar smagām veselības anomālijām,kur piekrautas ir Belevica noliktavas,arī par slimnīcu maksājiet paši,jo pieņemti jauni ministru kabineta noteikumi,tātad bezmaksas c hepatīts netiek ārstēts,tikai kam nāve skatās jau zobos,bez variantiem.

Pievienot komentāru