Ārstēšana, Citas slimības

Lauzts gūžas kauls: dažkārt grūti pamanīt, bet jāpalīdz pēc iespējas ātrāk!

Foto-LETA/AFP

Veciem cilvēkiem mēdz būt traucēta līdzsvara izjūta, slikta redze, reibt galva, tādēļ nereti gadās nokrist. Diemžēl trauslo kaulu slimības osteoporozes gadījumā bieži pat pavisam viegla trauma beidzas ar lūzumu.

Vissmagākais ir ciskas jeb gūžas kaula lūzums. Piemēram, ar salauztu spieķa kaulu ne visi ierodas pie ārsta, bet ar lauztu gūžu ātrā palīdzība uz slimnīcu atved gandrīz ikvienu cietušo.

Visbiežāk gūžas kauls lūst sievietēm, jo, iestājoties menopauzei, hormonālās pārmaiņas pasliktina kaulu vielmaiņu un rodas osteoporoze. Daudzām lūzums notiek, pirms vēl slimība sākusies, – osteopēnijas stadijā.

 

Trauma ar smagām sekām

Gūžas kauls ir viens no lielajiem stobrkauliem, pēc kura lūzuma parasti nav iespējams staigāt. “Tam ir trīs daļas: galviņa, kakliņš un posms starp lielajiem grozītājpauguriem,” skaidro Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Mārcis Jēgers. Vecākiem cilvēkiem visbiežāk lūst kaula kakliņš. Šādu lūzumu grūtāk pamanīt, jo reizēm kaula fragmenti savā starpā saāķējas un, kaut gan stipri sāp, cilvēks var turpināt staigāt. Tomēr vairākumā gadījumu ir redzamas raksturīgas gūžas kaula lūzuma pazīmes – kāja ir īsāka un izgriezusies, parasti uz ārpusi, un, atrodoties guļus pozīcijā, nav iespējams pacelt papēdi.

“48 – 72 stundu laikā cietušajam jāveic operācija. To novilcinot, būtiski pieaug mirstības risks, jo organismam, lai pēc traumas atjaunotos, nepieciešami ievērojami resursi,” brīdina traumatologs.

Gūžas lūzuma gadījumā iespējams zaudēt no 300 mililitriem līdz pat litram asiņu, kas slimniekam, it īpaši jau iepriekš novājinātam, ir smags pārbaudījums. Ārstējot lūzuma brīdī zaudētās asinis izsūc un izskalo, taču asiņošana iespējama arī operācijas laikā. Ja iepriekš bijis vitamīnu trūkums un mazasinība, veselības stāvoklis pasliktinās vēl vairāk.

Ja slimnieks ilgstoši paliek gultā un netiek nodrošināta pilnvērtīga rehabilitācija, viņš zaudē līdzšinējo kustību un aktivitātes līmeni, kā arī kognitīvās jeb prāta spējas, jo asins zuduma dēļ smadzenes netiek apgādātas ar barības vielām.

 

Kā labot

“Atklājot gūžas kaula lūzumu, parasti jau nākamajā vai aiznākamajā dienā pacients tiek gatavots operācijai. Tās veids atkarīgs no lūzuma vietas,” stāsta M. Jēgers. Ja vecākam cilvēkam ir lauzta gūžas kaula galviņa vai kakliņš, ievieto endoprotēzi. Savukārt, ja lūzums ir starp lielajiem grozītājpauguriem vai arī ja cilvēks ir jauns, kaulu stiprina ar plāksni vai stieni, saskrūvējot ar skrūvēm. Tad jābūt pietiekami spēcīgam kaulam. Ja to skārusi osteoporoze, piemērotāka būs endoprotēze, ko gūžas lūzuma gadījumā nodrošina valsts.

Jau nākamajā dienā pēc operācijas slimnieks tiek sēdināts, bet otrajā sāk staigāt, vispirms – ar atbalsta rāmi, pēc tam ar kruķiem. Fizioterapeits iemāca pārvietoties pa kāpnēm, apsēsties uz tualetes poda un veikt citas ikdienišķas darbības. Lai spētu ne tikai staigāt, bet pilnvērtīgi atgriezties dzīvē, nevar iztikt bez speciālista ierādītiem vingrojumiem.

Jāņem vērā, ka lūzums veicina straujāku artrozes attīstību, jo traumas brīdī var būt pārrauts asinsvads, kas apasiņo gūžas kaula galviņu. Tomēr daudz kas atkarīgs no locītavas skrimšļa un vispārējā veselības stāvokļa, kā arī agrākās fiziskās aktivitātes.

Ja kauls ir stiprināts ar plāksni vai stieni, lūzums mēdz atkārtoties: ir palicis paša slimnieka kauls, pastāv risks, ka izgriezīsies vai izlūzīs skrūve. Arī endoprotēze var izkustēties, iespējams, pat salauzt kaulu virs vai zem tās, var attīstīties infekcija, taču tie ir izņēmuma gadījumi. Kaut ārsti to neiesaka, daži ar endoprotēzi skrien pat maratonu.

Pievienot komentāru