Negribas, Sekss

“Seksu gribas tikai ovulācijas laikā…” Seksologa komentārs

Foto - Shutterstock

Savas seksuālā rakstura problēmas portālam Veselam.lv uzticējusi lasītāja G. Redakcijai viņa raksta: „Ar vīru esam kopā jau 16 gadus, no kuriem precējušies nedaudz vairāk par pusi. Mums ir divi bērni. Jau ilgāku laiku mani nodarbina jautājums, kāpēc man seksu gribas tikai ovulācijas laikā, turklāt ļoti. Tad nu sanāk, ka tā faktiski ir vienīgā reize mēnesī, kad izjūtu vēlēšanos pēc dzimumsakariem. Ārpus ovulācijas man sekss šķiet ārkārtīgi liela sevis piespiešana, tāds kā pienākums. Cik varu, cenšos atteikt vīram, bet vienlaikus izjūtu bailes, jo viņš ir diezgan neiecietīgs. Un ir pat izmetis frāzi, ka esmu nederīga sieviete un ka jāiet meklēt citur… It kā pie tā jau esmu pieradusi un nekrītu panikā. Varbūt seksologs var man sniegt padomu, kā lai atmodinu sevī vēlmi pēc seksa?”

Atbild seksologs, seksopatologs, psihoterapeits Dr. Med. Dainis Balodis:

„Ir sievietes, kurām seksuālās vēlmes pieaug tieši ovulācijas brīdī – tas ir hormonāli izraisīts process. Pārējā laikā tās vairāk balstās uz emocionālo stāvokli un attiecību kvalitāti. Šķiet, ka G. gadījumā attiecību kvalitāte klibo, turklāt viņa baidās no vīra neiecietības, kurš uzskata, ka viņa ir nekam nederīga sieviete. Īstenībā es domāju, ka G. arī dzīvo ar tādu savas vainas sajūtu. Un, ja tas tā ir, tad sievietei vēlme pēc seksa nebūs.

Lai ko labotu, sievietei vispirms vajag mainīt attieksmi pret sevi un pilnīgot savu paštēlu. Jārada sajūta, ka viņa šajās attiecībās ir līdzvērtīga vīram (tā teikt, 50:50), tad arī seksuālo vēlmju ziņā visticamāk daudz kas pagriezīsies uz labo pusi. Savukārt, ja G. attieksmi pret sevi nemainīs, nekas labs nav gaidāms. Turklāt jārēķinās ar to, ka ovulācija nepavadīs sievieti visu mūžu un, kad tā izbeigsies, tad viņa var līdzināties tukšam traukam.”

 

Lasiet arī citas seksologa atbildes uz Veselam.lv lasītāju jautājumiem!

 

3 Komentāri

 1. Šis seksologs Balodis ir liels egoists, tā spriedelējot, nekas vairāk. Vai tad sievai ir jābūt vīra seksuālo iegribu verdzenei, ka psiholoģiski un citādi vienmēr jāpielāgojas visām viņa gribēšanām. Es varbūt gribu “daudz naudas” jau rītā pa pusdienlaiku un lai šo iegribu piepildītu, iešu un aplaupīšu banku vai kādu bagātu cilvēku! Ja viņam asinīs ir par daudz vīrišķa hormona, lai iet vairāk fiziski pastrādāt vai sportot un līdzsvars ģimenē atjaunosies. Attieksme ir jāmaina nevis sievietei, izdabājot vīrietim, bet gan vīrietim, cenšoties būt maigākam attiecībās ar sievieti un tad arī viss notiks.

 2. Tas ir normāli. Manuprāt Daba kā teiksim putniņus ir programmējusi uz pārošanos 1x gadā pavasarī vai ar briežiem, stirnam u.tml. arī ir līdzīgi
  sievieti ir programmējusi uz pārošanos tieši 1x mēnesī. Tas nenozīme, ka tā ir viena diena. Tas ir pīķa posms.
  Manuprāt ja ir laba saskaņa tad pārējo laiku tiešām var pieciest un pietēlot. Nāk un paņem pats un nav tak žēl 🙂 Bet redz tas ir ja ir laba saskaņa un NEDRAUD viņš (kas nozimē ne tikai nedraud, bet pat neliek šaubīties par uzticību).
  Manuprāt ļoti ļoti laba seksologa atbilde.
  Pat biju pārsteigta.

 3. Man šķiet,frāze “pārējā laikā var kaut kā pieciest” skan ļoti neatbilstoši,ja seksuālās attiecības pieņemam kā pāra mīlestības izpausmi (kā arī nāktos būt starp diviem emocionāli un intelektuāli nobriedušiem cilvēkiem). Šajā situācijā noteikti būtu vajadzīga pāra izrunāšanās savā starpā vai konsultēšanās pie kāda speciālista. Bet,lasot šī seksologa padomu, rodas nevisai pozitīvs priekšstats par Latvijas seksologiem,jo ir neprofesionāli salīdzināt sievieti ar tukšu trauku tikai tādēļ,ka viņai trūkst vēlmes pēc seksuālajām attiecībām. Diemžēl visās jomās,kurās sievietēm nākas vērsties pēc padoma attiecību jautājumos pie vīriešu kārtas speciālistiem, var diezgan bieži sastapt tendenci,ka speciālists nav objektīvs un nostājas lielākā vai mazākā mērā vīrieša pusē. Nav vaina ne vīriešos,ne sievietēs atsevišķi! Nav jāmeklē vainīgais,grēku atlaišanas āzis,ko nokaut,bet problēma tāpat paliks! Abiem dzimumiem IR jāsadarbojas,jānosēstas pie pārrunu galda ar atvērtību uz otra dzimuma bagātību. Diemžēl mūsu valsts politiskā,ekonomiskā situācija,izglītības sistēma,straujā tehnoloģiju attīstība,pieejamās informācijas pārbagātība,kas rada pseido intelektualitātes sajūtu, morālo vērtību degradācija veido diezgan primitīvu cilvēku,kurš ir ļoti trausls (kā augs) un agresīvs (kā dzīvnieks). Bet kaut ko mainīt var tikai katrs sākot ar sevi! Pirmkārt, sākot veltīt kvalitatīvu laiku sev un sevi iepazīstot (pastaiga dabā,sports,lūgšana,vaļas prieks,kas nav saistīts ar TV un internetā pieejamās informācijas plūsmas uzņemšanu un gribas teikt arī datorspēļu spēlēšanu,jo to lielākā daļa neveicina prāta un emocionālo attīstību,kas būtu noderīga reālās dzīves situācijās). Otrkārt,savu attiecību sakārtošana ar visiem saviem līdzcilvēkiem,pieņemot tajās savu atbildīgas personas pozīciju. Uzņemties atbildību,atvainoties par kļūdām,piedot. Tas dot brīvību,lai dotos uz priekšu. Sākt ar sevi!
  Šī jautājuma autorei ieteiktu mēģināt iziet uz sarunu ar otru pusi un vienoties par abpusēju ieguldījumu attiecībās. Vai piedāvāt kopā izlasīt kādu literatūru, aiziet pie speciālista (bet te svarīgi atrast zinošu un objektīvu). Tas ir vienīgais pareizais risinājums. Ja tomēr iziet uz dialogu nebūs iespējams, strādāt ar sevi-meklēt padomu,konsultāciju,lai varētu nostiprināt veselīgas savas personības robežas un pašapziņu. Un pārējais kārtosies! Viegli nebūs. Un noteikti neaizmirst par savu garīgo daļu (dvēseles dziļāko daļu,kura pārsniedz psihologa kompetences robežas), kura iesniedzas attiecībās ar Dievu. Svarīgi šajā jomā neapjukt un nemētāties starp dažādām reliģijām. Iesākt ar sev tuvāko reliģisko tradīciju un meklēt atbildes godīgi. Nevis vadoties pēc subjektīvisma – patīk/nepatīk,viegli/grūti,bet godīgi. Lai izdodas!

Pievienot komentāru