Ārstēšana, Citas slimības

Bīstamie apakšīrnieki: cērmes un spalīši. Kā tikt no tiem vaļā ar medicīniskiem un tautas līdzekļiem

Foto - Shutterstock.com

“Ja mājdzīvniekam ir tārpi, vai arī cilvēkam jālieto kādi līdzekļi profilaksei?” UNA RĪGĀ

Infekcijas avots arī cilvēkiem

Mājdzīvnieki vienreiz gadā obligāti jāattārpo, citādi tie kļūst par infekcijas avotu arī cilvēkiem. Ja mājas mīluļiem ir parazīti, ģimenes ārste Lāsma Četverga veselības pārbaudes un profilakses pasākumus iesaka arī cilvēkiem, it īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni.

Par inficēšanos ar parazītiem liecina nemierīgs miegs, kairinājums un nieze ap anālo atveri. Mēdz būt nomākta apetīte, sāpes vēderā, bez acīm redzama iemesla māc nogurums, pasliktinās garastāvoklis. Rodas diskomforta sajūta vēderā, uzpūšanās, aizcietējumi vai caureja, lai gan šādu simptomu cēlonis var būt kāda produkta nepanesība un disbakterioze. Tārpi novājina organismu un rada anēmiju, bojā iekšējos orgānus un ar toksīniem saindē organismu. Liels parazītu daudzums spēj pat nosprostot zarnas.

Naktī, instinktīvi kasoties, un rītā vēl pirms roku mazgāšanas spalīšu oliņas var nonākt zarnu traktā, kur attīstās spalīši. Dzīvotspēju saglabā arī oliņas, kas iemitinājušās apakšveļā vai gultasveļā. Dažkārt nelielos tārpiņus var pamanīt uz izkārnījumiem. Nieze un citi simptomi var būt arī ādas slimību gadījumā, tāpēc parazītu oliņas pavisam droši iespējams konstatēt, laboratorijā pārbaudot fēces vai paņemot uztriepes no taisnās zarnas.

Ja ir spēcīga imūnsistēma un organismā nonācis neliels parazītu daudzums, tas spēj no kaitniekiem atbrīvoties pats un problēma paliek nepamanīta.

Ja cērmju daudz un par tām neliekas ne zinis, kāpuri izurbjas cauri zarnu sieniņai un pa mazo asinsrites loku dažu dienu laikā var iekļūt plaušās, bronhos, trahejā un klepojot – mutes dobumā. Kopā ar siekalām cērmju kāpuri tiek norīti vēlreiz.

Ja kādam mājās ir zarnu parazīti, ārstēšanās laikā katru dienu jāmaina apakšveļa un gultasveļa, tā pēc iespējas drīzāk jāizmazgā un jāizgludina. Jādezinficē bērnu spēļmantiņas, ar ziepjūdeni jānotīra durvju rokturi un citi priekšmeti, kam bieži pieskaras cilvēku rokas. Rūpīgi un bieži jāmazgā rokas un uzturā lietojamie augļi un dārzeņi.

8 Komentāri

  1. Pirmkārt nevar ēst gaļu kurā ir vizsadi tārpi ka lenteņi un citi mošķi piemēram es iesaku rūpīgi sekot tam ko jūs pērkat piemēram ja jūs vēlaties nopirkt zivi pārbaudiet to pēc pirkšanas jo Tur varbūt tarpi vai lenteņi, kā arī cukgaļā arī var būt cermes un tārpi !!!!! 🤢

Pievienot komentāru