Ārstēšana, Citas slimības

Sāpīga problēma – ieaudzis nags. Kā atvieglot ciešanas un – kā pareizi griezt kāju nagus

Foto - Shutterstock

Visbiežāk pašu vaina 


“Ieauguši nagi ir viena no izplatītākajām pēdu problēmām. Pirksts kļūst sārts, pietūkst, stipri sāp, var asiņot, izdalīties strutas, naktī rasties pulsējoša sajūta un uz valnīša parādīties lieka miesa, tā sauktā hipergranulācija, kas smeldzi pastiprina vēl vairāk. Visbiežāk tā notiek ar īkšķi, taču mēdz gadīties arī ar mazajiem pirkstiņiem. Pats nopietnākais nagu ieaugšanas iemesls ir iedzimta dziļa gultne,” skaidro ārstnieciskā pedikīra meistare Mārīte Krīgere.

Lielākoties nagi ieaug tāpēc, ka tiek nepareizi griezti. Jau bērnībā māmiņas tos mēdz nošķērēt pārāk īsus – līdz pašai miesai, tādēļ tie ar laiku var sākt veidoties nepareizi, iespiežoties apkārtējos audos. Ieaugšanu mēdz veicināt naga sasišana vai saspiešana, šauru vai pārāk platu apavu valkāšana, kad pirksti beržas viens gar otru, apavi ar augstiem vai pavisam zemiem papēžiem, jo abos gadījumos rodas nepareizs ķermeņa svara sadalījums uz pēdām. Pro­blēmas iemesls var būt slikta asinsrite kājās, kas raksturīga cukura diabēta slimniekiem, kā arī sēnīšu infekcija, kad nags mēdz iegult miesā un to pārdurt, izraisot iekaisumu. Līdzīgi notiek šķērsvelves plakanās pēdas gadījumā, kad pirksti izvietoti viens otram virsū. Lai kavētu šādas problēmas rašanos, jāvalkā ērti apavi un jālieto silikona uzmavas vai starplikas starp pirkstiem. Situācija vēl jo vairāk pasliktināsies, kājām augu dienu svīstot. Tad tās vēlams dezinficēt “zilo graudiņu” šķīdumā.

Kā atvieglot ciešanas


Vispirms vajadzētu doties pie pedikīra meistara vai podologa, iesaka M. Krīgere. Gadījumos, kad ir dziļa naga gultne, visticamāk, nāksies apmeklēt arī ķirurgu un veikt operāciju – saknes rezekciju, lai likvidētu infekcijas pārņemtos audus. Tiesa, reizēm gadās, ka šīs manipulācijas laikā tiek deformēta gultne un rodas vēl lielākas problēmas – nags sašķeļas vai sāk augt uz augšu.

Kā pirmā palīdzība pret iekaisumu noderēs sālsūdens kompreses, ņemot ēdamkaroti rupjas sāls uz pusglāzi silta ūdens. Var sagatavot arī šādu vanniņu, kurā patur kājas 20 – 30 minūtes, vai arī pirkstam aptīt speciālu, ar sāli piesūcinātu salveti. Starp ieaugušo stūrīti un naga gultni, vietā, kur nags iespiedies miesā, var mēģināt ievietot nekrāsotu vilnas diegu, lai mazinātu spiedienu un neļautu plātnītei ieaugt mīkstajos audos. Vislabāk šo procedūru uzticēt pedikīra meistaram, kurš šim nolūkam izmantos speciālas kapolīna salvetītes ar īpašu nagu un ādas mīkstinātāju.

Ieaugušus nagus var ārstēt ar koriģējošām skavām, ko uzliek pedikīra meistars vai podologs. Tā ir dārga, sarežģīta un laikietilpīga metode. Skavas darbojas līdzīgi zobu breketēm, mazinot nepatīkamo spiedienu un palīdzot nagu iztaisnot, taču jāievēro daudzi nosacījumi, piemēram, ja ir pēdas deformācija, korekcijas laikā nedrīkst valkāt šaurus apavus un jāizmanto ortopēdiskās zolītes. Efektu var gaidīt pēc naga izaugšanas, tātad – pēc gada vai arī, ja slikta asinsrite, pēc pusotra gada. Taču, pēc tam neievērojot profilaksi, problēma var atkārtoties no jauna.

Pārdomas


Kā griezt kāju nagus 


Nagam virs spilventiņa jāatstāj vismaz pāris milimetrus gara brīva mala. Vispārējais princips ir griezt un vīlēt taisni, nevis veidot ieapaļu līniju kā roku nagiem, taču jāņem vērā arī naga forma.

Nedrīkst izgriezt, izplēst vai izkniebt stūrīšus, kas saskaras ar sānu valnīšiem. Lai stūrīši nebūtu asi, tos noapaļo ar vīli.

Šo kopšanas procedūru nav ieteicams veikt, mazgājoties vannā vai tūlīt pēc vannošanās, jo tad parasti tiek nošķērēts par daudz. Mazāk traumatiska ir nagu vīlēšana, to īpaši ieteicams izvēlēties veciem cilvēkiem, kam slikta redze.

Pievienot komentāru