Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Luīze Brauna – pirmais bērns pasaulē, kas piedzima pēc ārpusķermeņa apaugļošanas

Luīze Brauna - pirmais mēģenes bērns. Foto no Afflictor.com

Gandrīz pirms 40 gadiem pasaule piedzīvoja notikumu, kurš burtiski radīja apvērsumu priekšstatos par to, kas Cilvēcē ir iespējams. Pēc Anglijas ārstu pūliņiem pasaulē nāca pirmais cilvēks, kurš bija ieņemts ārpusķermeņa apaugļošanas ceļā ar ekstrakorporālo (ārpusķermeņa) apaugļošanu jeb IVF (“undergo in vitro fertilisation”) metodi. Tā bija mazulīte Luīze Brauna (Louise Brown).

Žurnālisti aizrautīgi stāstīja par medicīniskās apaugļošanas brīnumu, zinātnieki gavilēja, bet Luīzes vecāki vienkārši baudīja to, ka pēc ilgiem deviņiem neveiksmīgiem gadiem, kad nespēja tikt pie mazuļa, beidzot rokās turēja savu meitu!

Šobrīd pasaulē jau vairāk nekā trīs miljoni cilvēku ir piedzimuši, pateicoties ārpusķermeņa apaugļošanas iespējām. Taču tālajā 1978. gadā pirmais veiksmīgais gadījums bija sensacionāls. Joprojām daudzās ģimenēs, kurās pie bērniņa tikuši, pateicoties šai metodei, svin 25. jūniju – dienu, kad piedzima Luīze.

Iespējai būt pasaulē viņa ir parādā diviem entuziastiskiem zinātniekiem – Patrikam Steptoe (Patrick Christopher Steptoe) un Robertam Edvardsam (Robert Geoffrey Edwards). Ar pēdējo Luīzei daudzus gadus bija draudzīgas attiecības (diemžēl 2013. gadā viņš nomira).

Neskatoties uz to, ka veikli žurnālisti pamanījās jaundzimušo nobildēt jau 18 stundas pēc dzemdībām un šīs fotogrāfijas ātri aplidoja lielākās avīzes un žurnālus, Braunas slava nebija ilga. Luīzes dzīve izvērtās mierīgi. Jaunībā meiteni pazina uz ielas, taču pakāpeniski interese par viņu mazinājās. Viņu arī nevilināja pārlieka uzmanība, tādēļ viņa priecājās, ka kļuva nemanāmāka. Reizēm viņa no svešiniekiem saņēma dīvainus jautājumus. Piemēram, kā viņa jutusies mēģenē.

Luīze neslēpj savu sajūsmu par to, ka drosmīgais eksperiments beidzās veiksmīgi. Viņa jūtas personiski iesaistīta tajā, ka miljoniem bērnu varējuši ienākt pasaulē tādā pašā veidā. Viņiem visiem ir tiesības uz dzīvi.

Luīze uzskata sevi par laimīgu cilvēku – viņai bija mīloši vecāki, ir sava ģimene, interesants darbs. Luīze strādā par auklīti bērnudārzā, daudz laika pavada ar mazuļiem. Viņa divreiz dabiskā ceļā kļuvusi par mammu. Bet saviem vecākiem viņa nav vienīgais bērns, kas dzimis ar ārpusķermeņa apaugļošanas palīdzību – arī jaunākā māsa Natālija pasaulē pieteicās tādā pašā veidā. Arī viņai bērniņi pieteikušies paši.

 

 

Avots: kulturologia.ru

 

Lasiet vairāk par medicīnisko apaugļošanu šeit.

Pievienot komentāru