Ārstēšana, Sāpes

Tablete pret sāpēm: kuru labāk izvēlēties?

Foto - LETA

Kam gan nav nācies steigšus meklēt pretsāpju vai pretiekaisuma zāles un kaut ko pret temperatūru! Bet bieži pēc tam  kuņģī jūtams diskomforts.

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir viena no pasaulē visplašāk lietotajām medikamentu grupām. Tajā ir ķīmiski atšķirīgi preparāti ar līdzīgu iedarbību – pret sāpēm, iekaisumu, drudzi un, kā tautā saka, lai samazinātu trombu veidošanās risku. Ārsti un farmaceiti to sauc par antiagreganta darbību. Pazīstamākie nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, ko var nopirkt bez receptes, ir aspirīns, ibuprofēns un paracetamols.

Farmakologs, medicīnas doktors Antons Skutelis skaidro, ka četras iepriekš minētās īpašības šīs grupas preparātiem nav vienādi izteiktas. Ja sāp galva, jāizvēlas zāles, kam vairāk piemīt pretsāpju īpašības. Pret paaugstinātu temperatūru jālieto preparāts, kas to pazemina. Bet, ja ir temperatūra un sāp galva, svarīgi, lai zālēm ir abas īpašības. Tāpat jāizdara pareiza izvēle, ja ir iekaisums, temperatūra un sāpes. Ja ir pamatots infarkta vai insulta risks, zālēm jābūt ar izteiktu anti­agreganta darbību.

Diemžēl nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem mēdz būt blaknes, un smagākās ir astma, aknu darbības traucējumi, kuņģa čūla un gastrīts vai trombu veidošanās. Ja instruk­cijā uzsvērts, ka zāles var izraisīt aknu vai kuņģa bojājumus, par laimi, ne visiem tie radīsies. Piemēram, paracetamolam ir laba pretsāpju iedarbība, bet vienlaikus arī nevēlama ietekme uz aknām. Ja šis orgāns ir vesels, 1–2 tabletes palīdz atbrīvoties no galvas­sāpēm, un aknas to nejūt. Tāpēc Antons Skutelis iesaka vispirms izvēlēties zāles ar iespējami lielāko ārstniecisko efektu un vērtēt varbūtējās blaknes.

Antons Skutelis dod padomu zāļu maksimālā efekta sasniegšanai izvēlēties preparātu, kas aktīvo vielu atbrīvo drīz pēc tabletes iedzeršanas. Diemžēl būs pamaz labuma, ja, piemēram, preparāts ilgstoši jālieto trīsreiz dienā, bet tas aizmirstas. Ērtības labad jāizvēlas zāles, ko var lietot vienreiz dienā. Svarīgi tabletes norīt nesakošļājot, citādi zāļu struktūra būs izjaukta pirms laika un gaidītais efekts izpaliks. Tā paša iemesla dēļ nedrīkst bojāt kapsulas – tajās ir zāles, kuru aktīvā viela reaģē ar kuņģa skābi. Kapsulas apvalks šo vielu aizsargā, un tā izšķīst tikai zarnās. Nevēlamas blakusparādības palīdz novērst vai mazināt gudri izraudzīta zāļu forma, piemēram, ja sāp locītavas, aknas netiks apgrūtinātas, lietojot ziedes.

Pievienot komentāru