Dzīves māksla, Psiholoģija

Uzdodiet šos jautājumus sev, lai justos laimīgāks un vairāk dotu pasaulei

Foto - Shutterstock

Lai dzīvē virzītos tālāk, jāuzdod sev pareizie jautājumi. Mēs izvēlējāmies septiņus jautājumus no grāmatām “Svarīgie gadi” un “Esi sevis labākā versija”, kurus sev ieteicams uzdot jebkuram cilvēkam.

Alberts Einšteins ir teicis: “Ja man būtu viena stunda kādas problēmas risināšanai un mana dzīve būtu atkarīga tikai no šī risinājuma, es 55 minūtes veltītu tam, lai noformulētu jautājumu.” Un viņam bija taisnība: prasmīga jautājumu uzdošana ir pats svarīgākais solis problēmu risināšanā un mērķu sasniegšanā.

Ko es dodu pasaulei?

Galvenais šīsdienas jautājums ir: kā atdodat pasaulei to, ko no tās gūstat?

Cilvēka veiksmīgums galu galā tiek noteikts pēc tā, ko viņš ir gatavs pasaulei dot – Dens Valdšmits (Dan Waldschmidt), grāmatas “Esi sevis paša labākā versija” autors.

Un tā, – ko tieši jūs dodat pasaulei? Ko jūs veidojat, radāt? Neesiet par slinku un atbildi pierakstiet. Tam nav obligāti jābūt kaut kam monumentālam un redzamam. Piemēram, jūs varat saprast, ka vislabāk jums padodas veidot spēcīgas attiecības ģimenē. Tā arī pierakstiet. Ko jūs maksājat pasaulei? Vai tikai ņemiet, vai esat gatavi arī dot?

Ko es vēlos patiesībā?

Katram ir sava iekšējā balss, kura čukst vēlēšanās un sapņus. Pastipriniet to. Pierakstiet uz līmlapiņām visas vēlmes, kas vien kādā brīdī ienāk prātā. Lai kādas tās arī būtu – cēlas, muļķīgas, jocīgas, smieklīgas – pierakstiet.

Daļa no tām būs brīža iegribas, citas nostiprināsies un skanēs jūsu galvā arvien skaļāk un biežāk. Tās tad arī esat jūs pats un jūsu patiesās vēlmes. Neklausieties, ko runā apkārtējie par to, ko jūs vēlaties. Ja vēlaties – dariet!

Otra metode sākas no pretējās puses. Tieciet vaļā no visa, ko jūs nevēlaties darīt un kas jums nav vajadzīgs. Pieraksiet visus pienākumus, pārliecības, t.i., visus “vajag”, kam sekojat. Pēc tam atbildiet sev uz trim jautājumiem par katru “vajag”:

  • No kurienes tas radās?
  • Vai tas ir patiesi?
  • Vai es vēlos tam sekot?

Izsvītrojiet visus tos apgalvojumus, kas jums neder. Tādā veidā jūs atbrīvosit laiku un vietu savam patiesajam es.

Cik var atrunāties?

Praktiski jebkura mūsu vēlēšanās, kura ir pretrunā ar smadzeņu priekšstatu par drošību; jebkura darbība, kura kaut nedaudz mūs izsit no komforta zonas, izsauc spēcīgu pretestību. To tā arī sauc – pretestības spēks.

Smadzenēm iziešana ārpus komforta zonas ir kā ugunsgrēks. Lai tas nenotiktu, tas sūta ugunsgrēka aprēķinus atrunu veidā. Lūk, ieklausieties un sadzirdiet to spēcīgo signālu. Te viņi brauc un jūsu smadzenes sāk liet ugunsdzēšamās putas atrunu veidā:

  • Ārā ir draņķīgs laiks – paliksim mājās…
  • Ja aiziesi no darba, nebūs ko ēst!
  • Neuzsāc savu biznesu. Nevienam no taviem paziņām tas nav izdevies.
  • Neizej no istabas. Nepieļauj kļūdu.
  • Neej uz šo treniņu. Citādi tev nepietiks naudas līdz mēneša beigām.

Tas viss liecina par pretošanās spēku. Cik bieži šī aizsargreakcija traucē jums dzīvot?

Kas man dod visvairāk enerģijas?

Grāmatā “Svarīgie gari” Megs Džejs (Meg Jay) raksta: “Saprast, ko mēs mīlam visvairāk, ir ļoti viegli. Iemīļotās nodarbes dod mums pašu lielāko enerģiju.”

Tas nozīmē, ka jāseko līdzi tam, kādos brīžos jums rodas visvairāk enerģijas. Piemēram, ja jums rodas iekšējs pacēlums, kad jūs zīmējat – zīmējiet! Ja jūs jūtat, ka jums rodas visvairāk enerģijas, kad organizējiet pasākumus – organizējiet tos. Ja jūs jūtat spēku pieplūdumu sporta zālē, nodarbojieties ar sportu.

Necentieties iet pa ceļu, ko kāds uzspiedis, un nekļūstiet par juristu, jo tā gribēja jūsu vecāki. Vai tāpēc, ka jūs izlasījāt pieprasītāko nākotnes profesiju reitingu. Sekojiet enerģijai – un jūsu kaisle noteikti atradīs piepildījumu.

Pievienot komentāru