Dzīvesveids, Padomi

Danilāns: Daudzas kaites rodas pārdegšanas un sevis nesaudzēšanas dēļ

Publicitātes foto

Lai arī Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka par veselību ir atbildīgi paši, tomēr „Grindeks” un „GfK Baltic” veiktais pētījums atklāj, ka ikdienā rūpes par sevi viņi atliek malā, jo svarīgāk šķiet gādāt par citiem un veikt steidzamus darbus. Tāpēc „Grindeks” sāk kampaņu „Parūpējies par sevi”, lai atgādinātu, ka rūpes par sevi ir ne vien cilvēka labsajūtas, bet visas veselības pamats.

Likumsakarīgi – aptaujātie atklāj, ka ģimeni un draugus mīl vairāk nekā sevi, kā nākamie pēc pašiem mīlestības skalā ierindojas mājdzīvnieki un mājoklis. „Puse atzīst, ka viņiem ir svarīgi parūpēties par tuvajiem cilvēkiem un tikai pēc tam pievēršas sev, lai arī tam vairs bieži laika neatliek. Turklāt 14% pauž, ka rūpes par sevi ir egoisms un, gādājot par sevi, jūt vainas apziņu. Rezultātā ikdienas steigā nereti sev pievēršamies novēloti – katrs trešais sāk ārstēties tikai tad, kad saslimšana vairs neļauj veikt ikdienas pienākumus vai pēc apkārtējo spiediena,” atklāj Māra Tauriņa, pētījumu kompānijas „GfK Baltic” vadītāja.

Gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns iesaka: „Mūsdienās bieži smagas saslimšanas tiek diagnosticētas vēlu, jo cilvēks pie ārsta ir vērsies novēloti. Tāpatdaudzas kaites rodas pārdegšanas un sevis nesaudzēšanas dēļ. Tiklīdz parādās kādas sūdzības, ir jāvēršas pie speciālista. Tāpat nedrīkst baidīties no ārsta – pacients ir aktīvs ārstēšanās procesa dalībnieks, kas atklāti runā un droši uzdod jautājumus, kā arī ikdienā rūpējas par sabalansētu uzturu un aktīvu dzīvesveidu.”

Pusei aptaujāto ir liekais svars vai aptaukošanās, katrs ceturtais ēd pārāk daudz neveselīgu našķu, katrs piektais pārēdas vairākas reizes nedēļā, aptuveni tikpat smēķē vismaz reizi dienā. Tomēr cilvēki ļoti labi apzinās, par ko viņu organisms būtu pateicīgs. Katrs ceturtais vēlas mainīt ēšanas paradums vai veidot aktīvāku dzīvesveidu, katrs piektais – atmest smēķēšanu, vēl citi – uzlabot miega ieradumus, nelietot alkoholu, vairāk atpūsties.

 

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Kā komentē Latvijas Universitātes profesors Ivars Austers: „Lai gan mums ir pareizi tālejoši mērķi un attieksme pret veselību, bieži iekrītam dažādos īstermiņa vilinājumu slazdos – rūpes par kādu citu ir svarīgākas, kāds darbs steidzamāks un, galu galā, vienkārši slinkums. Mums katram ikdienā jāiemācās noturēt balansu, jo gan rūpes par sevi, gan citiem ir ieguldījums nākotnē.”

„GfK Baltic” veica Latvijas interneta lietotāju pētījumu 2016. gada oktobrī, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 16 līdz 65 gadiem.

9 Komentāri

  1. Liels akments darba devēju dārziņā. Šīs lietas par priecīgu, motivētu, veselu cilvēku neņem vērā. Motivēts, atpūties darbinieks var izdarīt dadz vairāk, nekā darbā emocionāli un fiziski nomocīts.

    1. Šeit jums, “Anonymous”, piekrītu par visiem 100%, taču dažkārt, kādu neiedomājamu spēku dzīti, darba devēji atņem pēdējos spēkus un, (nezinu vai īsti trūkst gribas), vai kādu citu motīvu pēc spēj panākt ka darba ņēmējam atņem pēdējos spēkus.

  2. Nesaprotu tos, kuri domā vairāk par citiem cilvēkiem. Cilvēkam pirmajā vieta ir jābūt paša labsajūtai un laimei, veselībai, tikai tad viņš spēj dot kaut ko labu citiem. Bet kam ir vajadzīgs, slims, nodzīts darbā, noguris, ar dzīvi neapmierināts cilvēks? Nevienam!

  3. Tā jau ir,ka darbs pirmajā vietā,rūpes par ģimeni un daudz kas cits,bet par sevi un savu veselību nedomājam.Cilvēkam dzīvojot stresā saasinās veselības problēmas.Pie ārsta ejam tad,kad tiešām vairs nevaram veikt savu darbu,esam nodzīti darba zirgi.

  4. Bet daudziem darba devējiem jau nepatīk,ka darbinieks sāk slimot un grib ņemt slimības lapu,kur nu ja vel kavēs darba dienas sevas veselibas pārbaudei..kamēr var tikmēr lai strādā..

  5. Cilvēki ir nodzīti darbā un vel streso par neatmaksāties rēķiniem, jo naudas nepietiek. Cilvēki nebaidās no ārstiem, bet neiet jo tāpēc ka nepietiek naudas tam, novēloti griežas pie ārsta, jo redz rinda velkas vairāku mēnešu garumā. Neveselīgi ēd, jo nav naudas izvēlēties – pērk to kaa ir lētāks. Diemžēl !

  6. Es jautāju kāpēc Tu neņem slimības lapu pēc tam kad Tevi mašīna no ielas notrieca? Atbilde šokējoša – es nevaru atļauties slimot , man rēķini jāmaksā un bērni jāuztur! Klibodama sāpēs viņa devās uz darbu!
    Vai tas nav absurds???

Pievienot komentāru