Psiholoģija, Stress un depresija

Viltīgais enerģijas zaglis – stress. Ar ko sākt, lai atgūtu spēkus

Foto - Shutterstock

Pastāvīgs nespēks, gurdenums, nomāktība, sajūta, ka viss dzīves spars un prieks kaut kur pazudis, var liecināt ne tikai par slimībām. Tikpat graujoši var iedarboties ieildzis stress, ar ko saskaramies darba vietā, saņemot kārtējo komunālo maksājumu rēķinu vai risinot konfliktus ģimenē.

Fizisks un garīgs izsīkums

“Hronisks nogurums neveidojas dažu dienu laikā. Tam ir vajadzīgs ilgāks laika posms, parasti vairāki mēneši vai pat gadi. Vienam tas būs īsāks, citam – garāks. Tas atkarīgs no katra cilvēka individuālās noturības pret stresu, ko nosaka psihes īpatnības, temperaments, raksturs,” stāsta kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” psiholoģe un psihoterapeite Lauma Kasatkina. Piemēram, darbinieks, kuram piemīt pārspīlēts prasīgums pašam pret sevi, vēlme sacensties un gūt panākumus par katru cenu, ikdienā ir pakļauts daudz liekākam stresam nekā viņa kolēģis mieramika, kam arī ir augstas prasības pret sevi un veicamo darbu, tomēr viņš pats sev izvirza reālus un sasniedzamus mērķus, apzinās savas stiprās un pilnveidojamās puses.

Psihoterapeite teic, ka stresu var radīt gan iekšējie, gan ārējie faktori. Mūsdienās cilvēki ļoti daudz strādā – garas darba dienas, intensīvs darbs, liela slodze. Arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākais pētījums liecina, ka nostrādāto darba stundu skaita ziņā Latvija apsteidz daudzas citas valstis un ir priekšgalā.

Pievienot komentāru