Ārstēšana, Citas slimības

Rūgtums mutē… No kā?

Foto - Shutterstock

Man mutē bieži ir rūgta garša. Par ko tā varētu liecināt? Vai to ir iespējams novērst? Viktorija Saldus rajonā

Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs gastroenterologs Aleksejs Derovs:

“Rūgtums mutē liecina par žults plūsmas traucējumiem, kad tā no divpa­dsmitpirkstu zarnas iekļūst kuņģī, barības vadā un mutē. Tā varētu būt gan īslaicīgu funkcionālu traucējumu, gan nopietnas slimības pazīme. Iespējams, rūgtā garša mutē ir saistīta ar pārmaiņām žultspūslī, žultsvados un aknās – lietoto medikamentu, piemēram, nesteroīdo pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu blakņu dēļ.

Dažkārt rūgtums mutē rodas grūtniecības laikā, jo, dzemdei spiežot uz gremošanas orgāniem, izveidojas žults sastrēgums.

Ja nepatīkamā sajūta rodas reti, nevajag uztraukties, tomēr drošāk būtu konsultēties ar ģimenes ārstu, veikt analīzes un izmeklējumus.

Ja rūgta garša mutē jūtama pēc treknas vai pārāk bagātīgas maltītes, parasti to var novērst, mērenāk ēdot. Ja tās iemesls ir žultsakmeņu slimība, kad žults kļūst bieza un veidojas akmeņi, visticamāk, nāksies operēt žultspūsli. Ja žultsakmeņu nav, iespējams, problēma mazināsies, lietojot medikamentus, kas veicina žults atteci.

Funkcionālu traucējumu gadījumā galvenais ir mēreni ēst un nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm. Ārsts var izrakstīt arī zāles, kas liek žultij plūst pareizajā virzienā.”

Pievienot komentāru