Ārstniecības augi, Netradicionāli

Ko drīkst ēst un lietot no tautas līdzekļiem epilepsijas gadījumā

Foto - Valdis Semjonovs

“Izlasīju, ka epilepsijas slimniekiem ķiploki nav vēlami. Kas tajos tik kaitīgs, ka nedrīkst lietot? Kādi vēl dārzeņi vai citi produkti šādiem cilvēkiem nebūtu ieteicami?”
LĪGA LIMBAŽOS

“Līdztekus ārsta izrakstītajiem medikamentiem ko vēl drīkst lietot epilepsijas slimnieki? Vai ir kādi tautas medicīnas līdzekļi? Vai jāievēro diēta? Kuri produkti epilepsijas slimniekiem būtu vēlami un kuri ne?
” DZIDRA VALMIERĀ

Epilepsijas slimniekiem nav aizliegts lietot ķiplokus, tomēr tie nav vēlami. Klīnikas “Premium Medical” neiroloģe Santa Ašmane mierina, ka nav gūti pierādījumi, ka, apēdot ķiploku, sākas lēkme, taču ierobežojumi nav radušies uz līdzenas vietas.

Epilepsija ir slimība, kuras pamatā ir smadzeņu darbības – bioelektriskās aktivitātes – traucējumi. Tāpēc var rasties pastiprināta smadzeņu reaktivitāte – pārmaiņas smadzenēs. Daži faktori, kas visbiežāk ir saistīti ar cilvēka maņām, epilepsijas slimniekiem mēdz būt provocējoši un kairinoši, piemēram, smakas. Daļai jutīgu cilvēku ķiploku smaka spēj izraisīt lēkmes.

Pēc S. Ašmanes domām, apgalvojums, ka ķiploki nav vēlami, visticamāk, radies vēsturiskas pieredzes kontekstā, jo agrāk valdīja uzskats, ka nopirkt labu vergu, kam nav epilepsijas vai citu slimību, varēja pārbaudot – dodot ostīt ķiplokus un skatoties uz ratiem, kas griežas.

– Man nav gadījies pieredzēt, ka ar bezrecepšu medikamentiem varētu izārstēties no epilepsijas, un nezinu arī nevienu tādu piemēru. Tāpēc uzsveru, ka noteikti jālieto visi ārsta izrakstītie medikamenti. Protams, dažreiz tautas medicīnas līdzekļus vai bezrecepšu medikamentus iesaka, lai tiktu galā ar blakusfaktoriem, piemēram, tādiem, kas var provocēt lēkmes, vai augu preparātus miega traucējumu un pastiprinātas trauksmes mazināšanai, – skaidro neiroloģe.

Tiesa, zinātnieki jau gadiem ilgi laboratorijās pēta dažādu augu valsts izcelsmes produktu iespējamo labvēlīgo ietekmi uz epilepsijas ārstēšanu, tomēr pagaidām konkrēti pierādījumi vēl nav iegūti.

S. Ašmane iesaka jebkuru tautas medicīnas līdzekļu, diētu vai ārstniecisko produktu lietošanu terapijā pārrunāt ar ārstējošo ārstu, lai speciālists, zinot jūsu slimības vēsturi, varētu rast atbilstīgākos līdzekļus.

Pievienot komentāru