Uncategorized

Vai smēķēšana patiesi tik kaitīga?! “Planētas Noslēpumi” provocē un atmasko mītus. 1. daļa

Foto - Fotolia

Par iespējamo smēķēšanas ārkārtīgi lielo kaitīgumu lasīts ļoti daudz apšaubāmu publikāciju. Kas gatavo tādus materiālus, un kas aiz tā visa slēpjas? Vai tie ir godprātīgi mediķi un zinātnieki, vai arī varbūt tie, kuri vienkārši nevēlas dalīties ar ienākumiem, kas gūti no tabakas un tās izstrādājumu tirdzniecības? Manipulatīvu apgalvojumu, ļoti daudz agresīvas, represīvi arogantas retorikas šajos materiālos ir daudz, bet nešaubīgu pierādījumu praktiski nav. Tostarp ir arī klaji meli. Lai kas arī no tā barotos, tomēr, iespējams, ir iemesls pārvētīt visus šos jau pēc naftalīna tvanošos priekšstatus no sērijas “Smēķēšana nogalina!”.

Amerikāņu megakrāpnieki

2015. gada vasarā pasaules informācijas aģentūras ziņoja, ka Kolumbijas apgabala tiesā pierādīts – ASV Veselības aprūpes ministrija nolūkā attaisnot savas darbības saistībā ar smēķēšanas kā absolūti kaitīga netikuma apkarošanu apzināti izmantojusi falsificētu statistiku. Piemēram, saistībā ar to, ka it kā gada laikā tikai ASV tieši smēķēšanas dēļ nomiruši 400 000 cilvēku, vienlaikus apzināti noklusējot, ka šajā statistikā iekļauto ļaužu vairāk nekā pusei bija vismaz 72 gadi, bet 20% jau krietni pāri 80, un viņu nāves saistībai ar smēķēšanu nav itin nekādu pierādījumu.

Izmeklēšanā pierādīts, ka ministrijas tā dēvētie eksperti bijuši farmakoloģisko lieluzņēmumu GlaxoSmithKline un Pfizer algoti provokatori, kuri saņēmuši dāsnu “kreiso” atalgojumu. Tiesa nolēmusi, ka Pārtikas produktu un medikamentu kvalitātes kontroles pārvaldei (FDA), kuras sfērā ietilpst arī tabakas produkcijas regulēšana, no izplatāmo materiālu klāsta jāizņem lielākā daļa falsificēto ziņojumu par smēķēšanas kaitīgumu, pēc kā šis saraksts jau sāk izskatīties gaužām bēdīgs un nepārliecinošs. Tāpat no FDA padomnieku sastāva nāksies aiziet vairākiem “ekspertiem”.

Izrādās, viltus eksperti par šādu krāpšanos ar falsificētiem datiem jau vismaz 30 gadus (!) saņēmuši dāsnus grantus, prēmijas un visu iespējamo veidu bonusus no minētajiem farmakoloģijas lieluzņēmumiem, kuru interesēs bija baiļu atmosfēras radīšana iedzīvotājos saistībā ar smēķēšanas un tā dēvētās pasīvās smēķēšanas it kā šaušalīgo kaitīgumu. Tiesnesis Ričards Leons uzsvēris, ka faktiski visa kampaņa cīņai pret smēķēšanu ASV (un to turienes attiecīgi to pakalpīgi ievazājot daudzās citās pasaules valstīs) jau kopš paša sākuma iesākta un finansēta nolūkā uzturēt amerikāņu medicīnas lobiju, un šeit ne mirkli nav noniecināta atklāta krāpšana, faktu un statistikas viltošana.

22 Komentāri

 1. “Veselības aizsardzības ministrija” dr. Apiņa personā, pirms dažiem gadiem masu medijos sāka varenu cīņu pret smēķēšanu un smēķētājiem. Rezultātā pieauga cigarešu cena, taču apšaubāmi samazinājās smēķētāju skaits. Reāli guva peļņu tabakas industrija. VAM ieguvums apšaubāms, ja vien attiecīgie ierēdņi nesaņēma “kreiso peļņu”.

 2. Ļoti, ļoti atvainojos par izteikumu, bet raksts ir idiotisks. Smēķēju 20 gadus un daudz. Klepoju, paskriet varēju kā invalīds, kaut skaitījos vesels, sportoju, bet vāji. Spļaudījos un krēpoju. Nereti man jautāja – tu slims ar diloni.

  Mēģināju atmest. Nav gribasspēka, vajag terapiju, daktera palīdzību??? Nolēmu – aplamības man iewpotē. Ja varu iet uz darbu, kārtot nopietnas lietas, man nav gribasspēka? Atmest mēģināju daudzreiz, bet nekā. Tad nolēmu – meli, ka atmest “grūti”. Rīgas Balsī uzrakstīju nelielu rakstiņu, to nokomentēja galvenā psihiatre, ka pareizi rakstu, ka atmest nav grūti un jākopj veselība, ka nevajag nekādu ārstu, lai atmestu.

  Un kad atmetu, pēc dažiem mēnešiem spotā daudzi brīnījās par maniem sasniegumiem, par tempu – kā suns no saites norāvies, varēju skriet, atvērās elpošana. Man nekādu pētījumu nevajag., sapratu, ka smēķēšana ir zīšanas instinkts un nodarbe. Pēc smēķa regress – nervozitāte (to novēroju pie daudziem, kuri manā ietekmē atmeta).

  Vienīgais, ko lēmu – kā “aizvietot” nodarbi – ejam uzsmēķēt, kad neeju.

  Autore – ej vien rīttabakas darvu, reizē kafiju un zelē gumiju – būs tev eksperiments.

  1. Nevajag pīpēt kreiso tabaku. Varbūt tev tiešām dilonis bija, ja jau tā klepoji. Un par to, ka neko nevarēji izdarīt, vienkārši mīkstāks biji.

 3. Raksta autors ir smēķētājs, kurš nevēlas atzīt sen pierādītus faktus un ir gļēvs atzīt, ka netiek galā ar savu atkarību, tādēļ meklē publisku attaisnojumu tam, ko viņš dara.

 4. Meli un mitoloģija. Patiesi, meli un mitoloģija, ko te raksta:

  “… Vispirms jāsaprot pats galvenais šā materiāla kontekstā – runa ir par, pirmkārt, kvalitatīvas tabakas, kas tātad ir viena no dabas veltēm, lietošanu, otrkārt – tās lietošanu mērenā, saprātīgā apjomā … cilvēkiem, kuri strauji atmetuši smēķēšanu, pārlieku bieži iestājas depresija, muskuļu sāpes, temperatūras paaugstināšanās, pavājinās apetīte un iesākas daudzu hronisku slimību saasināšanās”.

  Darbā, kur smēķēšana bija modē, atmeta vairāki “drūmie” smēķētāji un nevienam nekāda depresija, arī man, neiestājās. Jā, pirmās dienas izliekas, ka visās ķermeņa daļās kaut kas nelabs notiek, bet pēc nedēļas 2-3, neatceros, viss nostājas savā vietā 30 gadus un vairāk nevaru ciest darvas dūmus un veselība – nekad neesmu bijis uz slimības lapas, kas iepriekš bija ik pēc laika, saaukstēšanās utt.

 5. Nedomāju, ka turpinājums šīm muļķībām ir pat vajadzīgs. Bija cerība, ka joks vai sarkasms, bet tiešām kāds šito domājis nopietni? Latvijā tagad viss uz pseidozinātni un konspirācijām vien turas? Es pieņemu vārds Vesels būtu jāliek pēdiņās šajā portālā… neiedomājami!

 6. no visa rakstītā izriet tikai viens secinājums – nekad, nekad nesāciet smēķēt.
  Smēķētājiem tiek nomākta kritiskā domāšana, sāpju un citas organisma brīdināšanas sistēmas.

 7. Kaut kads murgs sarakstits. Biju smēķētājs 10 gadus, nu jau kā 2 gadus nesmēķēju. Pirmajā pusgadā pēc atmešanas gāja kā pa kalniem – svars pieauga, slimoju gandrīz katru mēnesi (iesnas , klepus – tiku līdz antibiotikām), pašsajūta bija dranķīga. Bet pamazām, pamazām organisms atguvās- klepus pazuda, svars nostabilizējās, parādījās enerģija, lielākas darba spējas( strādāju 2 darbos plus uz teenazieru zāli staigāju), jūtu ka sirds ir nomierinājusies nedauzās vairs tā pie mazākās piepūles, slimojis neesmu pusotru gadu, asinspiediens normalizējās un galu galā drēbes vairs nesmird, nauda nav jātērē cigaretēm.

 8. Žoklis atkrita kaut ko tik idiotisku lasot. Domāju – varbūt stulbs joks. Bet nē! Kāds kretīns kaut ko tādu tiešām ir uzrakstījus un šis portāls tiešām nopublicējis. Murgs kaut kāds!!!

 9. Smēķēju jau 70 gadus – vēl tagad, 86 gadu vecumā, nav ne jāklepo, ne jākraukājas – tikai nevajag kūpināt bezjēgā
  Starp citu – par reklāmām: kādas reklāmas pamudināja Blaumaņa Rūdi un Kārlēnu “uzvilkt dūmu”? Kur Poruka Buņģis ar saviem draugiem guva iedvesmu smēķēt? Vai tad tolaik jau bija tādas reklāmas, kā šodien?
  Kā jau teicu, smēķēju jau gadus 70. Bija man paziņa – manos gados. Viņš nedzēra ne lāsītes, nekad savā mūžā nebija smēķējis un – knapi 50 gadu vecumā nomira no – plaušu vēža!

  1. Tu savu paziņu noindēji bezkauņa.Jā manā ciemā arī viens pīpmanis nodzīvoja līdz 89 bet nepīpētājs 49 gados pagalam.Bet viens pīpmanis kurš no 8 gadiem pīpēja nomira ar plaušu vēzi 22 gados un vēl viens kurš nekad nav ne dzēris ne pīpējis 103 gadu vecumā vēl tura govi un sienu vāc

 10. Šeit labi samaksāja, lai publicētu un audzētu biznesu, kuram ar smēķēšanas apkarošanu nodarīti lieli zaudējumi. Alkatībai nekur nav robežu, pat uz cilvēku dzīvības un veselības rēķina.

  Atraduši “dabas velti” – tabaku. Tad jau “Dabas veltes” dadžu lapas, driģenes, visa augu valsts – sāc zelēt visas šīs veltes par velti, tīra manta.

  Manas māsas vīrs likās vesels, strādāja un dzīvoja lauku vidē, bet nepārtraukti smēķēja, tikai “augstākā labuma” cigaretes un 64 gados saslima ar plaušu vēzi un jau pie dieva.
  Pēc smēķēšanas atmešanas kas tik neiet ārā no plaušām, melnas krēpas mēnešiem, tad iztīrās un viss nokārtojas, cits vcilvēks kļūst. Pat psihopātiskie uznācienu pazuda pēc dabas veltes zīšanas.

  1. Lasu, lasu un pavilkos…
   Es nopīpēju 30 gadus, – nekas man ārā neklepojās – muldēšana 😅
   Bet tas tā.
   Jaunieši – nesāciet.
   Nometu pīpēšanu , jo parādījās smaguma sajūta- it kā es jau būtu pilns. Iekšā arī kaut kas sāka sāpēt ??? Divi mani pīpējošie paziņas dabūja ar infarktu pa ģīmi. Es nolēmu infarktu negaidīt un atmest pīpēšanu nevis pedāļus Tikai divus gadus pēc pīpēšanas atmešanas man kļuva vieglāk. Nenovēlu nevienam. Tagad pēc 10 “tukšajiem” gadiem laba dūmiņa smarža joprojām patīk, bet atsākt šo atkarību gan netaisos.
   Pašsajūta arī laba. Pēc diagnozes pie dakteriem neaizgāju- varbūt tapēc vēl dzīvs ? 😂😂😂
   Kā saka – ja cilvēks grib dzīvot, tad medicīna ir bezspēcīga.

 11. Neirotiskos smēķēšanas pretiniekus,izskatās, līdz sirds dziļumiem aizskāris raksts,kurš apgalvo,ka pīpētāji nemirst jauni un nodzīvo tikpat,cik nesmēķētāji 😀

  1. žēl pīpmaņu kuriem jātērē nauda un veselība švaka.pīpēšana un alkoholisms ir netikums grozi kā gribi un tu nekad tos nevarēsi uztaisīt par veselīgu dzīvesveidu.

Pievienot komentāru