Ārstēšana, Sāpes

Dūrējs vēderā: iemesli var būt dažādi. Skaidro Hosams Abu Meri

Foto - Shutterstock

“Man palaikam sāp vēders, bet pēc pretsāpju tabletes pāriet. Laiks jau būtu iet pie ārsta, bet pie kura? Varbūt vainīgas vecās vainas? Man pirms daudziem gadiem bija operācija vēdera dobumā.” VIJA

Vēdera sāpes ir biežs sim­ptoms un var būt gan funkcionālu traucējumu, gan dzīvībai bīstamu patoloģiju pazīme. Lai atrastu iemeslu, gastroenterologs Hosams Abu Meri skaidro, ka ārstam jāzina, kad sāpes sākušās, kur koncentrējas un vai izstaro, vai tās nomoka pirms vai pēc ēšanas, kādā diennakts laikā ir biežākas, intensīvākas u.tml. Var gadīties, ka sāpes pastiprina vai pavājina ēšana, medikamenti, fiziska slodze vai kas cits.

– Durstīgas sāpes biežāk ir saistītas ar vēdera uzpūšanos, bet spiedošas biežāk skar kuņģi, vēl jo vairāk tad, ja sāpes jūtamas tieši kuņģa apvidū. Savukārt sāpes vēdera apakšējā daļā var izraisīt zarnu problēmas, – ārsts uzskaita dažus piemērus.

Vienlaikus ar sāpēm var būt slikta dūša, vemšana, vēdera izejas un urinēšanas traucējumi, svara zudums vai citas sūdzības. Tāpēc, nosakot sāpju iemeslu, ārstu interesē pacienta dzīvesveids, citas saslimšanas, ķirurģisku operāciju vēsture. Būtiska ir informācija par lietotajiem medikamentiem, it īpaši acetaminofēnu, acetilsaliciskābi un nesteroīdajiem pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem, kā arī hormonālās kontracepcijas preparātiem sievietēm.

Turklāt ar sāpēm vēdera apvidū var izpausties muskuļu vai kaulu patoloģijas, plaušu karsonis un pat sirds infarkts. Sāpes var būt arī psiholoģiskas, turklāt reakcija mēdz saglabāties vēl tad, kad sāpju cēlonis ir novērsts, jo nervu gali šo sajūtu joprojām saglabā. Tā ir subjektīva sūdzība, ko nevar kaut kādā veidā izmērīt.

Šo daudzo iemeslu dēļ vēdera sāpju diagnostika prasa ne vien rūpīgu pacienta izvaicāšanu, bet arī vienu vai vairākus izmeklējumus: augšējo un apakšējo endoskopiju, endoskopisko ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju un magnētisko rezonansi. Iegūtie rezultāti palīdz noteikt, kādu medikamentozu terapiju izmantot, vai nepieciešama ķirurģiska operācija. Vēdera sāpju gadījumā vispirms jāvēršas vismaz pie ģimenes ārsta, ar kuru tad varēs vienoties par veicamajiem izmeklējumiem vai gastroenterologa vai cita speciālista apmeklējumu.

Pievienot komentāru