Bērni, Veselība

Nepamatoti apstaroti! Bērniem pat 50% rentgenizmeklējumu varēja neveikt

Foto - Shutterstock

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā pastiprinās kārtību, kādā pacientus nosūta uz radioloģiskajiem izmeklējumiem, nosakot, ka bez diagnozes ārstiem jānorāda arī izmeklējuma pamatojumus, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Vita Šteina.

Kā norāda slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas dienesta vadītāja Ilze Apine, attīstoties medicīnas tehnoloģijām, pasaulē aizvien palielinās jonizējošā starojuma izmantošana medicīnā un pieaug starojuma devas, ko savas dzīves laikā saņem pacienti. Pētījumu dati liecina, ka bērni un gados jauni pacienti ir īpaši jutīgi pret jonizējošo starojumu, un ir pierādīta saikne starp apstarošanu un ļaundabīgu audzēju attīstību dzīves laikā, norāda speciāliste un piebilst, ka tādēļ rietumu valstīs aizvien plašāk runā par radiācijas drošības kultūru ar mērķi veicināt izpratni un zināšanas par jonizējošā starojuma izraisītiem riskiem, lai pēc iespējas mazinātu izmeklējumos izmantotā starojuma devas un mazinātu nelabvēlīgo seku iespēju.

Šteina stāstīja, ka Starptautiskās Atomenerģētikas aģentūras dati liecina, ka bērnu praksē pat līdz 50% nosūtījumu nav pietiekama pamatojuma. Arī Bērnu slimnīcas radiologi salīdzinoši bieži saskaras ar situācijām, kad nosūtījumā sniegtā informācija ir nepietiekama. Tā rezultātā pacients var tikt ne vien nepamatoti apstarots, bet arī iespējamas nopietnas kļūdas attēlu interpretācijā, kā arī piemērotas diagnostikas metodes un metodoloģijas izvēlē.

Lai varētu uzlabot Bērnu slimnīcā veikto radioloģisko izmeklējumu kvalitāti, radiologam nepietiek, ka nosūtījumā ir norādīta tikai diagnoze – ir nepieciešams zināt arī jautājumu, uz kādu nosūtītājs gaida atbildi, skaidroja Šteina.

Līdz ar to Bērnu slimnīca nosaka pārejas posmu no 10.februāra līdz 31.maijam, kurā vēl tiks pieņemti norīkojumi agrākajā kārtībā, tomēr ar 1.jūniju radioloģiskie izmeklējumi tiks veikti tikai pacientiem ar nosūtījumu, kuros papildus diagnozei būs norādīts precizējamais jautājums un informācija par agrāk veiktajiem radioloģiskajiem izmeklējumiem.

Radioloģiskie izmeklējumi, uz kuriem attieksies jaunie noteikumi, ir rentgena izmeklējumi, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, ultrasonogrāfija un scintigrāfija.

Pievienot komentāru