Dzīvesveids, Padomi

Kā bez maksas apdrošināties ceļojot?

Foto - Shutterstock

Lasītājs jautā: “Vismaz divreiz gadā braucu ārzemju ceļojumā. Parasti pērku ceļojuma apdrošināšanu. Draudzene stāstīja par EVAK karti, ko var saņemt par brīvu. Ko nozīmē šī apdrošināšana? Vai, karti iegādājoties, neko citu vairs nevajadzēs?”

“EVAK jeb Eiropas veselības apdrošināšanas karte ļauj īslaicīgas uzturēšanās (līdz trim mēnešiem) gadījumā Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē saņemt valsts garantētu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi tādā pašā apmērā un ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi ir vietējiem iedzīvotājiem,” skaidro Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Agnese Jasenoviča.

Šādu palīdzību sniedz ārstniecības iestādes un ārsti, kuri attiecīgajā valstī nodrošina valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Pirms tam gan jānoskaidro, vai konkrētajā iestādē tiks akceptēta EVAK. Šo karti lietderīgi saņemt, ja īslaicīgi dodas uz ārvalstīm, piemēram, atpūtas, mācību vai darījumu braucienā.

Karte nesedz pacienta iemaksas un līdzmaksājumus, ja konkrētajā valstī tādi ir noteikti, kā arī transportēšanas izdevumus. Tāpat neapmaksā, piemēram, plānveida veselības aprūpes pakalpojumus. Tādā gadījumā cilvēks var apsvērt, vai papildus iegādāties ceļojuma apdrošināšanu, kas sedz šīs izmaksas.

EVAK karte ir derīga trīs gadus, un tā pienākas bez maksas. Karti izsniedz personīgi tās īpašniekam pret parakstu. To var noformēt Nacionālā veselības dienesta nodaļās. Var arī no iestādes mājaslapas (www.vmnvd.gov.lv, sadaļa EVAK karte) izdrukāt pieteikuma veidlapu, to aizpildīt, parakstīt un tad nosūtīt dienestam. Apdrošināšanas karti izgatavo un nosūta ierakstītā vēstulē trīs darba dienu laikā pēc pieteikuma saņemšanas. Vēl to var paveikt elektroniski, ja ir drošs elektroniskais paraksts.

Pievienot komentāru