Ārstēšana, Citas slimības

Lai siekalu ir vairāk! Kā rūpēties par mutes veselību diabēta slimniekiem

Foto - Shutterstock

Diabēts var būt smaganu slimību vai to paasinājuma iemesls. Savukārt smaganu iekaisums mēdz apgrūtināt cukura līmeņa kontroli asinīs. Lai būtu vieglāk kompensēt diabētu, vienkāršāk ir rūpēties par mutes veselību. – Cukura diabēta slimniekam stomatologs vai zobu higiēnists jāapmeklē vismaz reizi pusgadā, informējot par šo kaiti, – uzsver zobu higiēniste Anda Mironova.

 

Zobu un smaganu kaites

Diabētiķa veselību apdraud kariess – saslimšana, kuras gadījumā zobi sairst. Tos var atjaunot plombējot, tomēr katra plomba rada papildu virsmu, kur krāties baktērijām.

Nelāga problēma ir arī smaganu un zobu balstaudu iekaisums periodontīts, kas sākumā nav jūtams. Pirmais sim­ptoms ir smaganu asiņošana, kas parasti rodas, ēdot cietu barību vai tīrot zobus. Smaganas var būt tumšākas nekā pārējā mutes gļotāda un pietūkušas. Uzspiežot reizēm izdalās strutas.

Izveidojušās smaganu kabatas liecina par zoba balstaudu iekaisumu ar kaula zudumu, un zobs var tikt zaudēts. Diemžēl periodontītu, tāpat kā diabētu, nav iespējams izārstēt, tikai apturēt.

Ja iekaisušās smaganas kļuvušas nelīdzenas, tiek apgrūtināta protēžu lietošana. Nereti smaganas arī sāp, kas traucē ievērot diētu, tāpēc asinīs var paaugstināties cukura līmenis. Turklāt slikti pieguļošas protēzes rada gļotādas bojājumus, kas diabēta slimniekiem lēni dzīst. Ja mutes dobumā savairojas baktērijas, tās pa asinsriti var nokļūt citos orgānos, izraisot komplikācijas sirds un asinsvadu sistēmā, nierēs vai citviet.

– Diabēta slimniekiem ir asinsrites un mikrocirkulācijas traucējumi, tāpēc mutes dobuma audi netiek apgādāti ar barības vielām un skābekli, kas izraisa to pastiprinātu bojāšanos, – atgādina Anda Mironova.

Pievienot komentāru