Ārstēšana, Citas slimības

Bez insulīna? Ko cukura diabēta ārstēšanā var un nevar panākt ar ājurvēdu

Foto-Shutterstock

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras rezultātā aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekamu daudzumu insulīna vai organisms nav spējīgs efektīvi izmantot pieejamo, jau producēto insulīnu. Tādēļ asinīs parādās hiperglikēmija – paaugstināts glikozes līmenis, kas laika gaitā bojā orgānu sistēmas, sevišķi nervus un asinsvadus.

Saprotams, ka pacientu interesēs ir ierobežot lietoto medikamentu skaitu un intensitāti, taču ir arī alternatīvas ārstēšanās etodes, piemēram, ājurvēda. Vai tā var piedāvāt pilnīgu atteikšanos no insulīna, kas tik ļoti nepieciešams 1. tipa cukura diabēta ārstēšanā?

Skaidro Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra vadītājs ārsts Valdis Pīrāgs, kurš līdzās tradicionālajai medicīnai iedziļinājies arī ājurvēdas medicīnā; indiešu ārsts Madans Gulati un Latvijas Universitātes doktorante Sintija Sauša.

Ar cukura diabētu slimojošo skaits strauji pieaug

Pasaules Veselības organizācijas pieejamos avotos tiek lēsts, ka pasaulē ar cukura diabētu sirgst 422 miljoni pieaugušo, turklāt pusotrs miljons šo slimnieku gada laikā mirst.

Kā vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), uzskaitē esošo cukura diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 80 000 un īpaši strauji audzis pēdējo gadu laikā.

Terapija un to ietekmējoši faktori

Latvijas Universitātes medicīnas profesors, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra vadītājs ārsts Valdis Pīrāgs stāsta, ka, izvēloties atbilstošāko terapijas plānu, sākotnēji jādiferencē dažādi cukura diabēta veidi un tā rašanās iemesli. Viņš uzsver, ka „1. tipa cukura diabēts ir vienmēr obligāti jāārstē ar insulīnu un jāskaita ogļhidrātu saturs katrā ēdienreizē, kamēr 2. tipa cukura diabētu sākotnēji var ārstēt ar diētu, svara samazināšanu, fiziskām aktivitātēm, vēlāk ar orālajiem vai injicējamiem antidiabētiskajiem medikamentiem (tabletēm vai inkretīnu hormoniem) un insulīnu.”

Ārsts atgādina, ka gan 1. tipa, gan 2. tipa cukura diabēta gadījumā ir vajadzīga pacientu izglītošana viņiem saprotamā, izpildāmā veidā.

Latvijas Universitātes profesors stāsta, ka 2. tipa cukura diabētu iespējams uz laiku reizēm pat izārstēt, ilgstoši panākot normālu cukura līmeni asinīs, arī nelietojot medikamentus. Tas ir iespējams gadījumā, ja tiek veiktas bariatriskās operācijas, kuru rezultātā ķirurģiski kuņģi atslēdz no gremošanas procesiem. Turklāt ārsts apgalvo, ka par šīs metodes efektivitāti pieejami vairāki pārliecinoši zinātniski pētījumi.

„Ājurvēda, līdzīgi bariatriskajai ķirurģijai, var krasi izmainīt gremošanas sistēmas darbību un izmainīt zarnu mikrobiomu, bet par šo tēmu vēl notiek pētījumi,” atzīst ārsts.

1 komentārs

Pievienot komentāru