Ārstēšana, Vēzis

Jaunas zāles metastātiska krūts vēža ārstēšanai. Vērtē onkologs

Foto: Nikki Riley Photography. Avots: mymodernmet.com

Autore: Ilona Noriete, speciāli Veselam.lv

Sievietēm, kurām diagnosticēts krūts vēzis, kurš turklāt jau ir ar metastāzēm, tagad parādījies cerību stariņš. Jau vairākus mēnešus Eiropas Savienības medikamentu reģistrā iekļauts jaunās paaudzes medikaments, kas paredzēts metastātiska krūts vēža ārstēšanai. Jaunais pretvēža medikaments šobrīd ir apstiprināts lietošanai vairāk nekā 50 valstīs, tostarp arī Latvijā. ASV pacientes ar šo jauno un ievērojami efektīvāko mērķterapiju tiek ārstētas jau gadu.

Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm Latvijā – ik gadu tas tiek atklāts vairāk nekā tūkstotim pacienšu.

Kā informē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Latvijas Onkoloģijas centrs” Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs ķirurgs-onkologs profesors Jānis Eglītis, mūsdienās runā par trīs veidu krūts vēžiem. Lielākā daļa ir pacientes, kurām ir tā saucamais hormonu receptoru pozitīvais (HR+) krūts audzējs, tad ir pacientes ar HER2+ audzējiem (pozitīvs cilvēka epidermas augšanas faktors), kas var būt gan HR+, gan HR-. Un tad ir sievietes (par laimi, tā ir tikai kāda desmitā daļa slimības piemeklēto), kurām audzēju šūnās nav ne HR, ne HER2 receptoru. Šīm sievietēm ir tā saucamais trīskārši negatīvais krūts vēzis.

Visām sievietēm pēc krūts vēza diagnozes uzstādīšanas tiek veikta ķirurģiska operācija, atšķirīga vienīgi ir turpmākās ārstēšanas taktika.
Sievietēm ar trīskārši negatīvo krūts vēzi ārsti var piedāvāt tikai ķīmijterapiju, savukārt HR+ un HER2+ krūts audzēju gadījumos pacientes pēc operācijas saņem gan valsts kompensēto ķīmijterapiju, gan kompensēto mērķterapijas līdzekli, savukārt gados vecākām sievietēm kā sistēmiskā ārstēšana tiek nozīmēta hormonterapija. Tāpat bieži pēc ķirurģiskās audzēja izņemšanas tiek izmantota gan ķīmijterapija, gan staru terapija. Taču jāņem vērā, ka, neraugoties uz saņemto terapiju, slimība var progresēt – līdz 30 procentiem HR+ audzēju pacientēm, kurām diagnosticēts un ārstēts krūts vēzis, attīstās metastātiska slimības forma un vēzis izplatās uz citām ķermeņa daļām, pasliktinot pašsajūtu un radot lielākus draudus dzīvībai.

Jaunais medikaments ir pretvēža zāles, ko lieto, lai ārstētu lokāli progresējošu vai metastātisku krūts vēzi. Šis ir pirmais medikaments, kas pēdējo desmit gadu laikā apstiprināts kā pirmās izvēles preparāts šāda veida metastātiska krūts vēža terapijā sievietēm.
Medikamenta aktīvā viela bloķē enzīmus, kuriem ir būtiska nozīme šūnu augšanas un dalīšanās procesa regulēšanā, un tādējādi zāles palēnina krūts vēža šūnu augšanu.

Šī medikamenta apstiprināšana Eiropas Savienībā sagādājusi inovatīvu un ļoti nepieciešamu jaunu ārstēšanas iespēju desmitiem tūkstošu sieviešu ar HR+/HER2- krūts vēzi.

Papildu informāciju par HR+/HER2- krūts vēža ārstēšanas iespējām var vaicāt savam ārstējošajam onkologam-ķīmijterapeitam.

5 Komentāri

  1. Kāpēc rakstā netiek minēts medikamenta nosaukums? Vai tas ir noslepenots”Vai tas nozīmē,ka to saņemt varēs tikai izredzētās personas? Kā lai es zinu, ko man jautāt savam onkologam- ķīmijterapeitam?

Pievienot komentāru