Dzīvesveids, Nodarbes

Slēpošanas instruktore: Vēlos ziemu līdz martam!

Foto - Anda Krauze

Kurš žēlojas par ziemu? Nu, katrā ziņā ne jau kaislīgie ziemas prieku baudītāji. Tāpēc īstais brīdis Riekstukalna slēpošanas instruktores Noras Brīzes uznācienam: nepārspīlējot – tūkstošiem cilvēku viņa stabili nolikusi uz slēpēm un “iestūmusi” īstajā virzienā!

 

Vai, jūsuprāt, uz Latvijas kalniem vispār var iemācīties slēpot? Vai nav tā, ka, ticis līdz Alpiem, cilvēks pēkšņi saprot, ka patiesībā neko nemāk?

Uz Latvijas kalniem pavisam noteikti var iemācīt slēpot gan iesācējam, gan arī uzlabot slēpošanas prasmes tiem, kuri jau to māk. Ja ir pamatprasmes, nevar būt tā, ka citos kalnos tās pēkšņi pazūd. Jāspēj novērtēt paša līmenis un jāizvēlas spējām piemērota trase. Protams, ja slēpotājs, kurš ir pieradis pie “zilajām” trasēm, aizbraucot uz Alpiem, uzreiz metīsies “melnajā”, būs nepatikšanas, tādēļ pāreja no lēzenajām uz stāvajām trasēm jāveic pakāpeniski un prātīgi.

Latvijā pēdējos gados īsti nav bijis ziemas un nekad – augstu kalnu. No kurienes tik daudziem aizrautība ar slēpošanu un snovošanu?

Atšķirībā no valstīm, kurās ir lieli kalni, mūsu mazajos kalnos pacēlāju nav daudz attiecībā pret slēpotgribētāju skaitu. Tāpēc arī rodas iespaids, ka latvieši vairāk par citiem ir iecienījuši slēpošanu, jo rindas pie pacēlājiem ir milzīgas. Lielos kalnos to tā nejūt.

Kā sākās jūsu ceļš uz profesiju?

Man tā ir ne tikai profesija – arī vaļasprieks. Vecmāmiņa jaunībā brauca uz Kaukāzu kāpt kalnos un ņēma līdzi arī manu tēti. Tētis vēlāk visai ģimenei iemācīja slēpot tepat Latvijā. Esmu piedalījusies arī kalnu slēpošanas sacensībās. Šīs prasmes vēlējos likt lietā tā, lai sagādātu prieku ne tikai sev, bet arī citiem – nolēmu kļūt par slēpošanas instruktori. Tā nu tas turpinās jau vienpadsmit gadus.

Jums ir 2. līmeņa kvalifikācija – ko tas nozīmē?

Piedalījos trīs mēnešus garos kursos Jaunzēlandē, kur ieguvu Jaunzēlandes Ziemas sportu alianses 2. līmeņa kalnu slēpošanas instruktora sertifikātu. Vienkāršāk sakot, mana kvalifikācija nozīmē, ka instruktoram ir izcilas slēpošanas prasmes un viņš māk šīs prasmes nodot tālāk saviem audzēkņiem.

Uz slēpēm vecāki stādina arī pavisam mazus ķiparus. Cik gadus vecs ir bijis jūsu jaunākais audzēknis?

Divarpus gadiņi. Tomēr vajadzētu pagaidīt, lai bērniņš paaugas, tas tomēr ir nedaudz par agru. Iesaku sākt slēpot no četru gadu vecuma.

1 komentārs

Pievienot komentāru