Dzīvesveids, Padomi

Sirdij – tikai 20! Cik patiesībā vecas ir dažādas ķermeņa daļas?

Foto - Shutterstock

Lai arī cik jums nebūtu gadu, jūsu ķermenis ir daudzkārt jaunāks – tas nemitīgi atjauno pats sevi. Izrādās, dažādas organisma daļas atjaunojas ar atšķirīgu ātrumu, un, pēc zinātnieku domām, vidējais šūnu vecums var būt septiņi līdz desmit gadi.

Zinātnes sasniegumi un tehnoloģijas ļauj mums ielūkoties cilvēka ķermeņa iekšpusē un justies kā fantastikas filmas skatītājiem. Tieši šādu ceļojumu piedāvā raidījums “No šūpuļa līdz kapam”, kas svētdien, 12.februārī būs skatāms “National Geographic”.

Pirms tā “National Geographic” apkopojis informāciju par dažādu ķermeņa daļu šūnu vecumu, sākot no jaunākā.

Zarnu epitēlija vecums: divas līdz trīs dienas

Zarnu iekšpusi klāj epitēlija šūnu kārta, ko zinām kā bārkstiņas – mazi, pirkstiem līdzīgi izaugumi, kas palielina virsmas laukumu un palīdz absorbēt barības vielas. Tās atjaunojas ļoti strauji – katras divas līdz trīs dienas, jo ir pakļautas agresīvai ķīmisko vielu, piemēram, kuņģa skābes iedarbībai. Zarnas aizsargā sevi ar gļotu slāni, taču arī šī barjera nespēj ilgstoši izturēt kuņģa skābes un tādēļ šīs šūnas atjaunojas katru trešo līdz piekto dienu.

Garšas kārpiņu vecums: desmit dienas

Uz mēles atrodas aptuveni 9000 kārpiņu, kas palīdz mums atklāt saldu, sāļu, skābu vai rūgtu garšu. Katra garšas kārpiņa satur apmēram 50 garšas šūnu, un tā atjaunojas ik pa desmit līdz četrpadsmit dienām. To jūtīgumu var ietekmēt iekaisumi, smēķēšana, u.c.

Plaušu vecums: divas līdz trīs nedēļas

Plaušu šūnas nemitīgi atjauno pašas sevi. Tiesa, dažādas šūnas atjaunojas ar dažādu ātrumu. Alveolas, kas atrodas dziļi plaušās un ir nepieciešamas skābekļa apmaiņai, atjaunojas lēnu, apmēram gada laikā. Plaušu virsma atjaunojas divu līdz trīs nedēļu laikā.

Ādas vecums: divas līdz četras nedēļas

Āda aizsargā mūsu ķermeni un ir pakļauta bojājumiem un piesārņojumam. Tādēļ tās ārējā kārta jeb epiderma atjaunojas katras divas līdz četras nedēļas. Tomēr, cilvēkam kļūstot vecākam, parādās grumbiņas, jo līdz ar gadiem āda zaudē kolagēnu un elastību.

Pievienot komentāru