Ārstēšana, Sāpes

Kā rīkoties, ja agrāk traumēta potīte

Foto - Shutterstock

“Jaunībā  izmežģīju potīti. Tagad laiku pa laikam traumētajā vietā jūtu sāpes. Kā vajadzēja rīkoties, lai tā nenotiktu? Vai vēl ir iespējams problēmu novērst?” Ērika Rīgā

Atbild Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Mārcis Jēgers: “Tā kā cietušais ne vienmēr spēj novērtēt stāvokļa nopietnību, jebkurā gadījumā derētu konsultēties ar ārstu. Pēc potītes traumas vajadzētu veikt rentgenu, izvērtēt, vai nav plīsusi saite un to nav nepieciešams atjaunot, vai arī pietiks lielākas fiziskas slodzes brīžos valkāt ortozi vai lietot elastīgo saiti.

Izmežģītai potītei vismaz pāris nedēļas jāno­drošina miers, ko var panākt ar stabilizējošu pārsēju vai ģipša longeti. Ja ieplēsta vai plīsusi saite, kāja jāsaudzē aptuveni sešas nedēļas, kamēr tā sadzīst. Pēc tam vēlams apmeklēt fizioterapeitu, kurš ierādīs atbilstošus vingrinājumus. Svarīgi panākt sajūtu, ka cietušajai kājai var uzticēties tikpat droši kā otrai.

Traumas sekas var saglabāties visu mūžu, jo, ieplīstot saitēm, rodas locītavas nestabilitāte. Plīsums sarētojas, taču lielākas slodzes laikā rēta var atkārtoti ieplīst, izraisot saasiņojumu un sāpes.

Pirmo sešu nedēļu laikā pēc traumas ķirurgs plīsušās saites var sašūt, taču vēlāk jāizvērtē nepieciešamība veikt rekonstruktīvu operāciju, izmantojot paša pacienta saites vai mākslīgos implantus.”

Pievienot komentāru