Acis, Ārstēšana

Redze kļūst sliktāka arī pēc emocionāliem satricinājumiem

Foto - Shutterstock

“Manai mammai pēc vecmāmiņas nāves strauji pasliktinājās redze. Nesen mūsu ģimenē bija vēl viens emocionāls satricinājums, un mammai redze vēl vairāk pasliktinājās. Šoreiz stress ietekmēja arī mani – ievēroju, ka strauji samazinājās redzes asums (jau pirms tam bija viegli izteikta tuvredzība). Man ir 40, mammai – 60 gadu. Kā varam sev palīdzēt?” 
Anna M.

Redze mūsu dzīves laikā mainās. Acs ir optiska sistēma, tādēļ, to izmērot, tiek atrasts 0 rādītājs. Ja no tā ir nelielas nobīdes uz “+” vai “–“ pusi, acs muskulis tās spēj kompensēt. Klīnikas “Premium Medical” acu ārste Arita Danilāne apstiprina, ka slodze un stress (gan emocionāls, gan slimību izraisīts) ietekmē šā muskuļa jeb kompensatora darbspēju – muskulis kļūst slinkāks un arī nogurušāks.

Savukārt 40 gadu vecums parasti ir robežšķirtne, kad fizioloģiski sākas presbiopija jeb vecuma tālredzība – grūti skaidrāk saskatīt tuvumā esošus priekšmetus, fokusēt uz tiem skatienu. Ar redzes vingrinājumiem šo spēju var nedaudz uztrenēt, bet A. Danilāne atzīst: ja slodze tuvumā būs ilgstoša (piemēram, darbs ar datoru vai acs muskuļa piepūle tuvumā citā situācijā), acs tāpat pagurs un brilles tuvumam būs nepieciešamas.

Redzi laiku pa laikam vēlams pārbaudīt pie acu speciālista. Pēc 40 gadu vecuma svarīgi to darīt profilaktiski (reizi gadā, ja nav citu sūdzību), piemēram, izmērīt acu spiedienu u.tml.

Arī P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja profesore Guna Laganovska, iepazinusies ar lasītājas vēstuli, iesaka vērsties pie acu ārsta un veikt izmeklējumus, jo var būt viens un tas pats redzes pasliktināšanās iemesls, taču atšķirīgi cēloņi.

Pievienot komentāru