Dzīvesveids, Padomi

Raimondas Vazdikas skaistuma noslēpumi un pieredze ar diētām

Foto - Ojārs Grīnbergs (no R. Vazdikas privātā albuma)

Parādoties publiskajā telpā, aktrise Raimonda Vazdika parasti saņem daudz komplimentu par savu labo izskatu. Nolēmām viņu izvaicāt, kas jādara, lai labi izskatītos un arī justos.

Ievēro vismaz četras lietas. Kaut kur lasīju – lai cilvēks būtu vesels, viņam kārtīgi jāizguļas, dienā vismaz reizi no sirds jāizsmejas, jāiesvīst pēc fiziskas slodzes un veselīgi jāēd. Šim uzskaitījumam vēl varētu pievienot, ka jābūt kādai patīkamai nodarbei, vaļaspriekam un noteikti arī komunikācijai ar patīkamiem cilvēkiem. Var jau vingrot, doties garās pastaigās, saplūst ar dabu, sevi harmonizēt, bet cilvēks tomēr ir sociāla būtne, tāpēc viņam vajag to prieku, ko var radīt otrs cilvēks, arī draugi, ar kuriem var satikties un izdauzīties.

Rītu sāk ar izstaipīšanos. Jau gadus septiņus tūlīt pēc pamošanās veicu rīta rituālu: cītīgi izstaipos, paapļoju rokas, pamasēju locītavas, padzenāju sakrājušos sāļus, pavingroju un izpildu arī elpošanas vingrojumus. Izmantoju gan fizioterapeitu ieteiktos vingrojumus muguras stiprināšanai, gan jogas nodarbībās apgūto, gan Ineses Ziņģītes vērtīgos padomus. Kamēr neesmu no rīta iekustinājusi organismu, jūtos kā dulla muša – galva nedarbojas, neko lāgā nevaru uzsākt. Asinsvadi guļot ir saplakuši, tāpēc jāizstaipa, lai asinis varētu brīvi ritēt. Jāpamasē ausis, jo tajās ir daudz svarīgu punktu, kas saistīti ar iekšējiem orgāniem. Cilvēks jau intuitīvi jūt, kurai ķermeņa daļai jāpievērš lielāka uzmanība.

Dodas garās pastaigās, skrien un riteņo. Fiziskas aktivitātes man ir dabiska nepieciešamība. Tad izdalās laimes hormons endorfīns, kas rada lielisku pašsajūtu. Bieži dodos garās pastaigās, izvēloties patīkamu galamērķi. Pie tām esmu pieradusi kopš 
bērnības, jo tēvs bija liels kājāmgājējs. Speciālisti iesaka dienā noiet vismaz 6000 soļu, turklāt ātrā solī. Šāda fiziskā slodze esot līdzvērtīga skriešanai.

Es arī skrienu. Dzīvesvietai tuvākajā parkā var paskriet un pavingrot. Tagad gan skriešanu biežāk aizstāju ar garām pastaigām vai braucu ar divriteni. Man ir vairāki iecienīti maršruti. Gar Daugavu ir brīnišķīga promenāde, skaista vide ir Mārupē, arī ceļš uz Balt­ezeru man patīk, turklāt veloceliņi ir labā stāvoklī.

Esmu izteikts dabas cilvēks, jo daba spēj dziedēt un sakārtot. Turklāt, mainot nodarbes, var labi atpūsties. Kad, kaut ko darot mājās, jūtu, ka sienas sāk spiest pie zemes, dodos laukā.

Vilina dejas maģija. Vidusskolas laikā dejoju tautas deju kolektīvā “Gatve”, pēc tam 18 gadu vecumā iestājos Studentu teātrī, ko vadīja Ansis Rūtentāls, bet vēlāk Konservatorijā (tagad – Mūzikas akadēmija) bija baleta nodarbības un apguvām sarīkojuma deju elementus. Kad pusotru stundu vai divas esi lēkusi polku, griezusies un virpuļojusi, ir tāds prieka un enerģijas pieplūdums! Tango vai salsa nebūtu mana izvēle, jo tur jāveido saviesīgas attiecības, kam tagad neesmu noskaņota, bet tautas deju kolektīva mēģinājumos gan varētu piedalīties. Esmu dzirdējusi, ka dažas manas vienaudzes tā dara.

Nodarbojas ar karsto jogu. Vienā brīdī sapratu – es kustos, taču man pietrūkst zināšanu par pareizu elpošanu. Tāpēc devos uz jogas nodarbībām. Vispirms pie Inetas Ķirses, bet, kad nomainīju dzīvesvietu, – pie Ievas Salmiņas. Viņa ir fantastiska pasniedzēja, taču nodarbību telpās bija auksti. Tā kā esmu salīgs cilvēks un vilnas zeķēs vingrot negribēju, pievērsos karstajai jeb Bikrama jogai (tā to dēvē par godu tās izveidotājam indietim Bikramam Čaudrijam). Nodarbības apmeklēju pāris reižu nedēļā, jo mani latvietes gēni uzskata, ka pirtī jāiet tikai vienreiz nedēļā.

Bikrama joga ir īpaši izveidots 26 jogas pozu un divu elpošanas vingrojumu komplekss, ko izpilda +40º C tieši 90 minūtes. Nodarbībā vienmēr tiek izvingrinātas visas ķermeņa daļas. Karstais un mitrais gaiss sasilda ķermeni, tas kļūst lokanāks, bet svīšana palīdz no organisma izvadīt kaitīgās vielas. Savukārt veicot elpošanas vingrojumus, palielinās skābekļa piegāde 
organismam, uzlabojas asinsrite un iekšējo orgānu darbība. Pēc karstās jogas nodarbībām ķermenis šķiet viegls kā pūciņa – tāpat kā pēc pirts!

Peld no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Esmu uzaugusi pie jūras, tāpēc peldēšana man ir pašsaprotama. Pērn peldsezonu atklāju 20. maijā un peldējos līdz 20. septembrim. Ūdens relaksē un sakārto, tā pieskāriens līdzinās glāstam. Kā zinām, katram cilvēkam ir vajadzīgi fiziskie pieskārieni, glāsti, it sevišķi tiem, kuriem nav mazu bērnu, kas sēž klēpī, vai mīļotā cilvēka.

Mani aizrauj arī ūdens aerobika. Vingrojot ūdenī, risks iegūt traumu tikpat kā nepastāv. Brieduma gados ūdens aerobika ir daudz ieteicamāka nekā skriešana.

Pieredze ar diētām. Es mūžā trīs reizes esmu pievērsusies diētām. Kad man bija paredzēta diezgan atklāta fotosesija labdarības nolūkā, gribēju tikt pie tvirtāka vēdera un svaigākas sejas ādas. Nolēmu izmantot Laimas Vaikules ieteikto greipfrūtu un olas baltumu diētu, kas jāievēro trīs dienas. Kaut gan otrajā dienā, par greipfrūtiem iedomājoties vien, sametās slikta dūša, es izturēju noteikto laiku un tiešām izskatījos labi. Askētisms nelielās devās vienmēr palīdz. Ja dzersi tējas, kefīru, ēdīsi vieglus ēdienus un nepārēdīsies, pēc trim dienām izskatīsies labāk.

Es nepērku cīsiņus, sardeles, žāvētas desas, pelmeņus, ēdu dārzeņus, gaļu, piena produktus ar zemu tauku saturu. Ja kaut kas šķiet par dārgu, pagatavoju alternatīvu. Piemēram, ķirbju eļļu aizstāju ar paštaisītu ķirbju sviestu. Izkausētam sviestam pievienoju kafijas dzirnaviņās samaltas ķirbju sēklas un ķiploku sāli. Sviesta vietā var izmantot olīvu vai rapšu eļļu. Maltītes cenšos ieturēt bieži, apēdot nelielas porcijas. Dažkārt grēkoju un pamatīgāk ieturos vakariņās. Iespējams, iepriekšējā dzīvē esmu bijusi dienvidu cilvēks, jo viņiem vakariņas ir galvenā ēdienreize.

Veic sejas masāžu. Uzskatu, ka nav vajadzīgi lieli līdzekļi, lai rūpētos par sejas ādu. Izejvielas maskām ir pieejamas dabā un mājas virtuvē. Kafijas biezumus un auzu pārslas var izmantot skrubēšanai, bet no zemenēm un citām ogām gatavot sejas masku. Ja gribas liftinga jeb sejas ādas savilkšanas efektu, noder olas baltums.

Es nelietoju nakts krēmus, bet seju pabaroju ar kokosriekstu eļļu. Pirmkārt, tā labi baro. Otrkārt, uzreiz neiesūcas ādā, tāpēc iespējams veikt sejas masāžu. Ar pirkstiem ādu rullēju no zoda uz augšu – pakāpeniski, piespiežot. Veicu arī dažādus vingrinājumus, kas darbina sejas muskuļus. Tas man ir ikvakara piecu minūšu rituāls. Ja grib rezultātu, jādara regulāri. Tas nekādu naudu neprasa, tikai izdomu un čaklumiņu.

Pievienot komentāru